Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Film Národní třída nás zahrne přívalem sprosťáren. Most! má pořádného konkurenta. Týden v kultuře

23.09.2019
Film Národní třída nás zahrne přívalem sprosťáren. Most! má pořádného konkurenta. Týden v kultuře

Foto: Facebook

Popisek: Hynek Čermák, alias Vandam, vyvolal kdysi válku s komunisty na Národní třídě, teďve stejnojmenném filmu rozjede válku další

Hynek Čermák (46), patří v posledních letech k našim nejobsazovanějším hercům a z jeho rolí jej známe především jako pořádného drsňáka, který pro ránu nebo pro nějakou tu sprosťárnu nejde nikdy daleko. Rvaček i nespisovného výraziva si pořádně užije i v novém filmu režiséra Štěpána Altrichtera Národní třída. Tahle temná sídlištní komedie, jak ji tvůrci označují, se chystá do českých kin už 26. září a předchází ji pověst nejsprostějšího českého filmu. Leccos napoví už trailer s úvodní scénou filmu, kdy do ranního ticha probouzejícího se sídliště, zařve Čermák na plné pecky „Dobré ráno, č*ráci.“ Trailer tak musel projít cenzurou, aby jeho mírnější verze mohla být promítána i před diváky, kteří ještě nedosáhli příslušného věku.

Čermáka, který je jedním z kmenových členů Dejvického divadla, mám osobně jako herce rád. Především proto, že jeho role jsou uvěřitelné a ačkoliv v soukromém životě žádný drsňák není, dokáže ho zahrát neuvěřitelně věrně. Například seriál Rapl, v kterém hraje roli tvrďáckého majora Kuneše, také patřil k těm pár českým krimiseriálům, které jsem sledoval.

Scénář z jídelního vozu

Film Národní třída byl natočen na motivy asi nejznámější, stejnojmenné knihy Jaroslava Rudiše a scénář dával autor dohromady s režisérem Stěpánem Altrichterem. Jaroslav Rudiš a Štěpán Altrichter žijí shodně napůl v České republice a napůl v Německu, oba jsou tak často na cestách a s nadsázkou říkají, že své životy hlavně žijí v tom krásném ‘jídeláku‘ ve vlaku Českých drah mezi Prahou a Berlínem. Scénář k Národní třídě tak psali nejen v Berlíně, v Praze, ale také ve vlaku. „Práce s Járou probíhala výborně. Jako zkušený autor, jehož díla se už několikrát adaptovala na plátno, věděl o slavném Formanově výroku, že jestliže chcete převést román do filmové podoby, hlavně nesmíte natočit rovnou ten román, protože film funguje podle úplně jiných pravidel a principů. Musíte z knihy vytáhnout tu hlavní esenci, hlavní myšlenku, atmosféru a její postavy a pak z toho udělat film,“ říká režisér a spoluautor scénáře Štěpán Altrichter.

 

Štěpán Altrichter se chopil režie filmu Národní třída, ale zároveň s tím se podílel i na scénáři společně s Jaroslavem Rudišem, autorem knižní předlohy, foto Facebook

Temná sídlištní komedie

Do snímku Národní třída kombinujícího dramatický příběh s černým humorem obsadili tvůrci vedle Hynka Čermáka jako Vandama do role servírky Lucky herečku Kateřinu Janečkovou. V roli mladého sídlištního kluka, kterému dává Vandam životní lekce se objeví Jan Cina. Snímek vznikl v česko-německé koprodukci. Podle tvůrců je místy syrový příběh takovou temnou sídlištní komedií, v níž dostal oproti knize o něco více prostoru humor, ale i vztah mezi hlavním hrdinou a servírkou ze sídlištní hospody. Natáčelo se především na pražských sídlištích Opatov a Háje a také v centru Prahy na Národní třídě.

Vandam s Psychem jsou natěrači střch u panelových domů... dokud nerozjedou válku, foto Facebook

Film je příběhem samotářského chlápka, hospodského rváče a sprosťáka Vandama, který má pocit, že svět spěje k zániku a řádně se na to připravuje. A taky k tomu vychovává i Psycha, mladého kluka, se kterým natírá střechy panelových domů. Kumpáni z hospody Vandamovi přezdívají ‘národní hrdina‘. Prý dal tehdy v Listopadu na Národní třídě dějiny jednou ranou do pohybu. Diváci by si měli ve filmu užít i pořádnou dávku černého humoru.

Vandam už má revoluci v oku, bude to jízda, foto Facebook

Inspiraci našel autor v hospodě

Rudiše inspiroval pro napsání knihy kamarád, který chodil do hospody jménem Severka. „Kolem jedné Severky jsem taky v Brně pořád chodil, dva roky jsem tam tenkrát bydlel a ten příběh tam taky napsal. A jedna Severka se objevila i v seriálu Most. Ten seriál je skvělý a myslím, že Vandam by si s jeho hrdiny u piva dobře rozuměl,“ říká o hospodě z Národní třídy Jaroslav Rudiš. Skutečného Vandama potkal i režisér Štěpán Altrichter: „Já jsem s tím opravdovým Vandamem, podle kterého je kniha napsaná, na pivo šel. A řeknu vám, je to sympatický chlapík, který má v mnohém víc rozumu a pravdy než kdejaký člověk nám vládnoucí. Ale je pravda, že naštvat bych ho nechtěl.“

Právě si připomínáme výročí 600 let od úmrtí Václava IV., foto NACR.cz

Výstava rukopisů z knihovny Václava IV

Jako milovník historie a starých tisků si určitě nenechám ujít výstavu nazvanou Ad mandatum domini regis: z královské kanceláře a knihovny Václava IV, připravenou k 600. výročí úmrtí římského a českého krále Václava IV. Výstavu připravilo 1. oddělení Národního archivu ve spolupráci s Oddělením rukopisů a starých tisků Národní knihovny ČR. Informace na bannerech doplňují faksimile listin a ukázky pečetí a rukopisů spojených s osobou Václava IV. Výstava, která byla od začátku září k vidění v prostorách Národního archivu, se na dobu od 24. září do 16. listopadu 2019 přesune do Národní knihovny ČR v Klementinu a jejím vrcholem bude určitě výjimečné vystavení originálů rukopisů z doby Václava IV z fondů NK ČR ve dnech 27. - 28. 9. 2019 v Zrcadlové kapli Klementina. Originály rukopisů budete moci shlédnout během pouhých dvou dnů a to od 10 do 18 hodin.

Obraz Jaroslava Verise Vzpomínka, foto Arthouse Hejtmánek

Znovuobjevený Jaroslav Veris

Vřele mohu doporučit i další pražskou výstavu, nazvanou Veris/Paris, která byla zahájena tuto sobotu a potrvá až do 13. října. Představují se na ní v aukčním domě Arthouse Hejtmánek v Praze 6-Bubenči díla neprávem zapomenutého českého malíře Jaroslava Verise (1900 - 1983). Tenhle mimořádně všestranný umělec byl souputníkem a přítelem Pabla Picassa, Marca Chagalla, Františka Kupky, přátelil se také s Františkem Tichým, Toyen či Františkem Muzikou. „Jaroslav Veris dokázal ve své tvorbě vstřebat takřka všechny styly 20. století. Měl neuvěřitelnou šíři záběru, bravurně maloval zejména ženy, ale i krajiny,“ říká Tomáš Hejtmánek, iniciátor a autor výstavy. Během šedesáti let své tvorby vyzkoušel Veris snad všechny výtvarné styly 20. století. Od klasické malby starých mistrů, novoklasickou malbu, kubismus, surrealismus či abstrakci. Dosud největší ucelenou expozici Verisova celoživotního díla doprovází vydání rozsáhlého katalogu. Natočen bude i dokumentární film zachycující Verisovu tvorbu a jeho pozoruhodný osud.

Na brněnský festival seriálů a webových počinů dorazí nejspíš i brněnský kůň, foto Facebook

Ulicemi Brna se budou potácet hnusní zombíci

Festival Serial Killer se divákům poprvé představil v květnu roku 2018. Přilákal celou řadu televizních profesionálů i teoretiků a také 3000 diváků, z nichž někteří mohli při slavnostním zahájení vidět také jediného českého zástupce v televizní soutěži, exkluzivní premiéru seriálu Most!, s velikou delegací tvůrců a herců. Druhý ročník festivalu Serial Killer se uskuteční 24. – 29. září 2019. První festival TV a online seriálů ve střední a východní Evropě se bude konat přímo v centru města Brna.

Serial Killer divákům opět nabídne exkluzivní světové premiéry, více jak 40 projekcí. V hlavní soutěži se letos utkají dvě silné české novinky. První je špionážní drama HBO Bez vědomí/The Sleepers (režie Ivan Zachariáš, scénář Ondřej Gabriel). Druhou novinkou je pak jeden z nejočekávanějších českých seriálů roku 2020, kriminální drama Zrádci/Rats (režie Viktor Tauš, scénář Miro Šifra). Součástí festivalu jsou i atraktivní Industry Days sekce ve dnech 25. a 26. 9. pro filmové a televizní odborníky za přítomnosti vyhlášených evropských profesionálů a ředitelů televizí. Na závěr festivalu projde ulicemi Brna již tradiční pochod nemrtvých pod názvem Zombie Walk.

Světelná show v Českých Budějovicích (kde by chtěl žít každý) se rozjede už poosmé, foto Facebook

V Českých Budějovicích ožije Vltava

Pokud máte rádi moderní audiovizuální scénická představení, doporučuji vám v pátek, nebo v sobotu, tedy 27. nebo 28. září, vyrazit do jihočeské metropole. V Českých Budějovicích totiž proběhne už 8. ročník audiovizuálního festivalu Vltava žije. Inspirací pro letošní ročník je výročí 50 let člověka na Měsíci. Návštěvníci festivalu budou mít jedinečnou možnost vidět světovou premiéru unikátní multimediální show Man of the Moon v produkci týmu Art4Promotion. Startovací rampa pro další vzlet člověka na Měsíc vyroste v prostorách českobudějovického Výstaviště. Ve výpravné show nebudou chybět nové originální scénické prvky, výpravná multimediální scéna, živé obrazy, holografická, projekční, laserová, vodní i pyrotechnická show a dechberoucí akrobatická vystoupení.

Spirituál Kvintet při koncertu, foto Tomáš Tichota

Spirituál kvintet skládá poklonu své zpěvačce

Spirituál kvintet je pojmem, který už 59 let plní koncertní sály příznivci folkové muziky. Byl jsem na pár jejich koncertech, hlavně v rámci legendárních přehlídek folkové a country hudby Porta a stejně jako pro ostatní diváky to byl pro mne vždycky neskutečný zážitek. V úterý 24. září čeká významné životní jubileum dlouholetou zpěvačku skupiny, Zdenku Tichotovou (65), a navíc je to právě pětačtyřicet let od chvíle, kdy nastoupila do dnes už legendárního Spirituálu. K tomuto jubileu se v těchto dnech objevilo na pultech její první profilové album Zpívání se Spirituál kvintetem. Sestavil jej její manžel Jiří Tichota.

„Abych byla upřímná, nebylo to rozhodnutí mé, ale mého muže a kapelníka. Pokud vím, začal album sestavovat jako překvapení k mým narozeninám, a také ke 45. výročí mého fungování ve Spirituál kvintetu. Takže je to jakási procházka téměř celou mojí muzikantskou kariérou spojenou se Spirituál kvintetem,“ komentuje Tichotová vydání svého profilového alba. Svou bohatou kariéru, kterou začala v roce 1973 trampským zpíváním s bratry Nedvědy a ve skupině Brontosauři, se „sólovky“ dočkala až nyní. Její hlas skvěle padne k mixu folklórních, folkových, gospelových i renesančních vlivů. Úžasná jsou její sóla, jako strhující gospel What Month Was Jesus Born In, tradicionál Ty víš, jak mi lhát či na tomto albu debutující song House Of The Rising Sun. Mimochodem, pokud si chcete Spirituál kvintet ještě někde poslechnout naživo, máte nejvyšší čas, protože na jaře 2020 se chystá definitivně ukončit svou kariéru.

Německý řád definitivně ostrouhal, Bouzov nám zůstane

Na závěr jedna zpráva, kterou si nemohu odpustit a která musí všechny milovníky naší kultury a historie potěšit stejně jako mne. Po desetiletích tahanic o vlastnictví jednoho z našich nejkrásnějších hradů, Bouzov, zamítl Ústavní soud definitivně stížnost Německého řádu a hrad tak zůstane v majetku našeho státu. Tenhle dokonale pohádkový hrad učaroval i filmařům a v jeho zdech vznikly takové filmy, pohádky a televizní seriály, jako Kopretiny pro zámeckou paní, O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Arabela se vrací, Princezna Fantaghiro, Mladý Indiana Jones, Rumplcimprcampr, Království potoků a desítky dalších.

Hrad Bouzov v celé své kráse. Ústavní soud rozhodl, že je náš. Fajn zpráva, foto HradBouzov.cz

Německý řád usiloval o navrácení Bouzova i přesto, že o něj přišel dávno před únorem 1948, což je začátek rozhodného období podle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi. Ústavní soud odůvodnil své rozhodnutí i faktem, že po druhé světové válce se řád nedomáhal vrácení hradu, který zabavili nacisté, zákonem předepsaným způsobem. Bouzov je jednou z nejnavštěvovanějších moravských památek a Německý řád jej získal na konci 17. století. Na začátku druhé světové války nacisté hrad zkonfiskovali, v době okupace byl sídlem přepadového oddílu SS. Po válce přešel do majetku státu. Hrad uzavře své brány na konci sezóny 31. 10. 2019 a tak pokud bude babí léto takové, jak má být, neváhejte a na tenhle pohádkový hrad se vydejte.

 

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace