Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pětadvacetileté ženy nepíší paměti. S výjimkou Michelle Elmanové, která se ptá: ´Nejsem dokonalá?´Jsou tu knižní novinky z LEDY

24.09.2019
Pětadvacetileté ženy nepíší paměti. S výjimkou Michelle Elmanové, která se ptá: ´Nejsem dokonalá?´Jsou tu knižní novinky z LEDY

Autor: Youtube / repro

Popisek: Michelle Elman

LEDA je jediným českým vydavatelstvím specializovaným na jazykové slovníky, učebnice a příručky a také na naučné slovníky. Zřejmě každý, kdo čte tyhle naše řádky, s jejími publikacemi přišel do kontaktu. Krajské Listy.cz ovšem nemají potřebnou erudici pro případné hodnocení takto odborných periodik, soustředíme se proto zejména na beletrii. I v té má LEDA poměrně vytříbený vkus.

Z posledních titulů, jimž jsme věnovali náležitou pozornost, jmenujme Prima Leviho a knihu ´Je-li toto člověk´, barda československé literatury v podobě Josefa Škvoreckého (Mirákl, Prima sezóna, Lvíče a další), stejně tak jsme toho hodně napsali o zdánlivě výstavním americkém páru, který tvořil Francis Scott Fitzgerald (Poslední kapitán) a Zelda Fitzgeraldová (Věnujte mi valčík). Té kvality je mnoho. I proto bude nutné zmínit i opačný pól. Velký problém strávit těžký jazyk a rozvleklý děj v tempu Aloise Jiráska nám dalo Washingtonovo náměstí Henryho Jamese v překladu Aloyse Skoumala.

Protentokrát nám LEDA představila dvě novinky, které jsou z docela jiného ranku. Jde o tajemno a zábavu.

Michelle Elmanová v překladu Vlasty Hesounové (doporučujeme i její překlad ´V Mitfordu je nejlíp´) přiblíží českému publiku knihu ´Nejsem dokonalá?… na cestě k souladu a spokojenosti s vlastním tělem´. Pětadvacetileté ženy prý většinou nepíšou paměti, ale Michelle Elmanová toho do pětadvaceti prožila opravdu hodně.

„Asi by měnila s těmi, kterým život do cesty položil víc růží: Narodila se s hydrocefalem, který jí hodně kazil dětství, a musela absolvovat několik operací. Při jedné z nich jí ke všemu diagnostikovali mozkový nádor. Autorka věrně vypráví o pobytech na jednotce intenzivní péče, o pocitu hlubokého osamění. A pak o zážitcích na britské internátní dívčí škole, kde zažívala šikanu, ale i úspěchy a zadostiučinění, když se smířila se svým zjizveným tělem – a kde konečně poznala i pravé přátelství."

Kniha (v originále ´Am I Ugly?´) vyšla v angličtině v roce 2018 a provází ji skutečně nadšené reakce nejen odborníků, ale i běžných čtenářů.

Druhou novinkou, kterou tu máme, je mysteriózní román od „jednoho z nejzábavnějších amerických spisovatelů" Jonathana Lethema. Jeho Pouštní dívku v překladu Adély Bartlové představila LEDA nedávno.

Děj? Phoebe Sieglerová poprvé narazí na Charlese Heista v ošuntělém přívěsu v poušti poblíž Los Angeles. Phoebe se snaží najít pohřešovanou dceru své kamarádky a doslechla se, že Heist je mimořádně úspěšný při hledání nezvěstných lidí. Prostořekou, otevřenou Phoebe přitahuje ten málomluvný, neproniknutelný člověk, třebaže očividně nehraje s otevřenými kartami, ale napřed na něj musí vyzrát, aby se vůbec pustil do pátrání. Nesouměrný pár putuje rozsáhlým kalifornským vnitrozemím, prochází enklávami tuláků a hippies, kteří mají odpor ke konvenčně spořádanému životu. Ukáže se, že tihle lidé na okraji společnosti jsou rozděleni do soupeřících kmenů, že hledanou dívku drží právě v centru konfliktů – a že Heista váže k těm podivným lidem neuzavřená minulost. Všem třem pak hrozí smrtelné nebezpečí…“

Vložil: Zdeněk Svoboda

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace