Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zase Geislerová. Tentokrát jako Havlová. Už se zdá, že jiná herečka v ČR ani není. Ale víc vyráží dech Dvořák

07.09.2019
Zase Geislerová. Tentokrát jako Havlová. Už se zdá, že jiná herečka v ČR ani není. Ale víc vyráží dech Dvořák

Foto: KVIFF

Popisek: Naše bezkonkurenčně nejobsazovanější herečka, Anna Geislerová na karlovarském festivalu

FOTO Když jsme nedávno zveřejnili informaci, že křehká Aňa Geislerová bude hrát postavu jedné z národních ikon, Boženy Němcové, někteří čtenáři se nad překvapivou zprávou rozčilovali a ptali se, zda u nás nemáme jinou, vhodnější herečku. Podobnou reakci lze očekávat i v případě další její významné role. Velmi často obsazovaná herečka si totiž zahraje i někdejší českou první dámu Olgu Havlovou, ovšem v době, kdy tuto pozici ještě nezastávala. Vybral si ji režisér Slávek Horák, známý díky mezinárodně úspěšnému debutu Domácí péče.

Tentokrát má volba této herečky svoji logiku, Geislerová je Olze Havlové přece jenom do jisté míry podobná, zatímco s Boženou Němcovou příliš společného nemá. Snímek, nazvaný Havel, se navíc zaměřuje na období, kdy nebyl Václav Havel ještě prezidentem, ale na jeho dramatickou disidentskou éru v letech 1968 až 1989, kdy ji Olga naplno prožívala s ním.

 

Základem filmu je Havlův „netradiční, ale o to silnější vztah s manželkou Olgou,“ jak tvrdí sami tvůrci. Olgu Havlovou hraje Anna Geislerová, s níž tvůrci počítali už během psaní scénáře - jak moc je jí podobná, můžete zhodnotit sami. Na snímku je Olga z roku 1967 a Anna z roku 2017

Byl to prostě on!

Zajímavé je rovněž obsazení dalších hlavních rolí, které bezesporu ovlivní výsledek celého filmu. Václava Havla hraje Viktor Dvořák, jenž na sebe nedávno upozornil v seriálu České televize První republika. Podobu s mladším Václavem Havlem rozhodně nezapře, ostatně první záběry z natáčení jsou toho důkazem. Režisér přiznává, že představitele Havla hledal dlouho, ale nakonec se mu díky důkladnému castingu podařilo najít ideálního představitele: „Všechny postavy už byly obsazené a my stále neměli odpověď na otázku, kdo ho bude hrát. Pak přišel na casting Viktor. Věděli jsme z doslechu, že by měl být Havlovi trochu podobný, ale úplně nám vyrazil dech. Byl to prostě on! Nejen vzhledem, ale taky, a to především, chováním, ta charismatická kombinace přirozené inteligence, ohleduplné slušnosti a smyslu pro humor, to všechno Viktor má a nemusí to hrát.“

 

V hlavní roli se představí herec Viktor Dvořák, který tvůrce přímo nadchnul… Herec, který dlouho působil v divadlech na Moravě, v Olomouci a Ostravě, začínal štěky v seriálech Ordinace v růžové zahradě či Kriminálka Anděl (díky seriálům se do filmů a ´lepších´ TV projektů dostanou i herci z oblastí, což je asi jediná jejich přednost), kromě tohoto filmu ale jeho seriálová angažmá pokračují, jen v trochu větších rolích, První republika, V.I.P. vraždy, Policie Modrava… Foto BontonFilm, stejně jako další dva snímky z natáčení

Absurdní komedie?

Havlova přítele, legendárního bouřliváka Pavla Landovského, si střihne Martin Hofmann, hvězda populárního seriálu Most!, v dalších rolích se objeví Bára Seidlová, Jenovéfa Boková, Adrian Jastraban nebo Jiří Bartoška. Horák zároveň naznačuje, že se v Havlově životě objevilo tolik vtipných a absurdních situací, že jeho film bude spíše komedií, nemluvě o tom, že nejde o dokument, ale do jisté míry fikci, inspirovanou životem této významné osobnosti naší kultury a politiky. Již nyní reagují filmoví fanoušci na další Horákův film se značnou mírou zvědavosti, i když samotná postava Václava Havla stále vyvolává u české veřejnosti mnoho protichůdných názorů a pocitů. V kinech se má objevit příští rok, takže si budou muset ještě pár měsíců počkat.

 

První klapka padla symbolicky v den, kdy začíná i samotný filmový příběh, v předvečer srpnové invaze vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Natáčení začalo scénami divadelní premiéry a následného večírku, kde se začnou vtipně a překvapivě vyjevovat charaktery hlavních postav. Točit se bude s přestávkami až do konce října, některé záběry vzniknou i v době, kdy příběh na plátnech skončí, kolem 17. listopadu v období sametové revoluce z roku 1989.

 

   

Vtipné situace filmu se opírají především o postavu ´Lanďáka´ v podání Martina Hofmanna. „Kombinace zdrženlivého gentlemana Viktora a hlučného bouřliváka Martina Hofmanna funguje skvěle, jejich konflikty nás baví už při natáčení a děláme všechno proto, abychom tuhle zábavnou energii přenesli na plátno co nejlépe,“ pochvaluje si režisér (na snímku s Martinem Hofmannem).

Tady Havel, slyšíte mě?

Nejde přitom o jediný snímek, věnovaný Havlovi, další natočil jeho blízký spolupracovník Petr Jančárek. Tentokrát jde ovšem o dokument, nazvaný Tady Havel, slyšíte mě?, zachycující poslední tři roky Havlova života. A zatímco Horák získal na svůj film státní grant ve výši 14 milionů korun, Jančárek získává prostředky pomocí crowdfundingu, tedy skupinového financování. Zajímavý projekt by měl být odtajněn letos v listopadu, jeho premiéra se odehraje na sociálních sítích, jako ocenění všem těm, kteří se na jeho realizaci podíleli. Autoři navíc doufají, že se touto cestou dostane k více divákům než při běžné distribuci v kinech.

Vložil: Adéla Hofmanová