Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE Báječná, strhující jízda Dominika Dána v titulu Kráska a zvíře

08.09.2019
RECENZE Báječná, strhující jízda Dominika Dána v titulu Kráska a zvíře

Foto: repro foto

Popisek: Dosavadní tvorba Dominika Dána

Krásku a zvíře jsme četli už před několika lety. Tehdy šlo o vydání nakladatele XYZ a na kouzlu tahle kniha vůbec nic neztratila. Nejkrásnější na tom pětiletém vzpomínání bylo, že nás rozesmály zcela totožné pasáže. Vybavili jsme si je vlastně ihned ve chvíli, kdy těch pár vět skončilo. Dánova schopnost vtáhnout do děje je zkrátka jedinečná.

Tomuto slovenskému autorovi se díky péči Slovartu věnujeme pravidelně, až by se dalo říci, že soustavně. Každou jeho ´novou´ knihu máme možnost recenzovat a vždycky ji chválíme. Výjimku neuděláme ani v případě ´Krásky a zvířete" (v původním, tedy slovenském znění z roku 2013 vyšla kniha jako ´Kráska a netvor´). Opět zde máme známou partu bratislavských vyšetřovatelů, jejichž osudy jsou barvité a černobílé zároveň. Jejich strohý přístup k životu i zločinům se stal nevídaným koloritem symbolů, dialogů a pocitů. Ty vycházejí nejen z umění autorova psaní, ale především z odžitých momentů.

Tím se dostáváme k jedné ze dvou událostí, jež jsme si vybavili prakticky hned. Jedná se o výslech svědka, bezdomovce, který toho ale tu noc, kdy se cosi přihodilo, příliš neviděl. A vzhledem k tomu, že důvod, urputný průjem, co stříká ze zadku, mnohokrát zopakoval, na tento senzačně obyčejný záznam nešlo zapomenout. Druhý případ, ať to nenatahujeme, se týkal vnitřních pocitů policistů při výslechu jednoho z podezřelých. Dotyčný si říká Nevill a je to černoch.

Citujme z překladu Josefa Šmatláka: „Překvapil je nejen zevnějškem, ale i svou výslovností. Čekali Massa Bob být džentlmen, ale tenhle exemplář mluvil parádně spisovně."

Možná drobnost, možná odstaveček k přehlédnutí, ale přesně tyto detaily Dánovu tvorbu staví nad rámec běžné krimi (fikce). On těmi případy žil, minimálně o nich slyšel od přímých aktérů a je evidentní, že mu tyto detaily zůstaly hluboko v paměti.

Tedy k ději.

Dvojice detektivů z Našeho Města je po prázdninách zase spolu. Šéf se vrátil do práce opálený, usměvavý a plný energie. Barva mu zůstala, ale úsměv zamrzl na rtech už druhý den. Maďarští kolegové našli v poli kousek od státní hranice nahé zmasakrované tělo mladé ženy. Mezinárodní vyšetřování se rozbíhá a celý případ je velmi ostře sledován veřejností a médii. Kdo vraha dopadne a co bylo důvodem k této extrémně brutální vraždě? To jsou otázky, na které dostane čtenář odpověď zhruba za čtyři hodiny rázné četby. Ono je to zase tak, že se od knihy velmi špatně odchází. Jak je to možné? Svižnost dialogů, málo zbytečných popisů a klevet, přímočarost. Vytknout by šla jediná věc, u níž si ale vsadíme na to, že ji mnozí přehlídnou. Naznačovat nebudeme, týká se jisté míry lidského těla... Pokud na to přijdete, zločin odhalíte o něco dříve, než se to poprvé povedlo nám.

Pozitiva knihy jsou dle našeho soudu dvě: dialogy a popisnost. V prvním případě hlavně u výslechů, u druhého jmenovatele na dálku chválíme jak úvodní autorovo vtažení na místo činu, tak závěrečný popis inkriminované řezničiny. Obojí je fakt dobré. Kniha nemá slabá místa, o čemž svědčí už jen to, že jsme ji s chutí přečetli znovu. Jedná se o klasické krimi, žádné vedlejší lejtmotivy (s výjimkou sekundárního zločinu) a spanilou jízdu do cíle, snad můžeme konstatovat, že ke slepé spravedlnosti. Doporučujeme.

Vložil: Zdeněk Svoboda

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace