Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Přehlídka zadečků a nahatý Langmajer příliš nepobaví. Přes prsty bych dal tvůrcům filmu. Premiéry Pavla Přeučila

29.08.2019
Přehlídka zadečků a nahatý Langmajer příliš nepobaví. Přes prsty bych dal tvůrcům filmu. Premiéry Pavla Přeučila

Foto: CinemArt

Popisek: Celý film se točí kolem sexu, volejbalu a kariéry, která nedovoluje mít rodinu

FOTO VIDEO U českých filmů si v poslední době kladu často otázku, proč byly vůbec natočeny a film Přes prsty není výjimkou. Příběh, prezentovaný jako romantická komedie, není ani moc romantický, ani komedie. Je to příběh dvou značně nevyrovnaných holek, plnících si své sny hraním plážového volejbalu a stárnoucího chlápka, který si neustále dokazuje, jaký je jura a sexuální nabíječ. Vzhledem k tomu, že autorem scénáře a zároveň režisérem filmu je Petr Kolečko, byl jsem na jeho režijní prvotinu dost zvědavý, ale musím říct, pane Kolečko, nepotěšil jste mne.

Samotný příběh přináší dost tuctovou zápletku, kdy stárnoucí seladon Jíra v podání Jiřího Langmajera přebere vysportovanému, ale mentálně trochu jednoduššímu playboyovi Hynkovi (Vojta Dyk) mladou kočku Pavlu (Denisa Nesvačilová) a aby toho nebylo málo, skončí v jeho posteli i její parťačka Linda (Petra Hřebíčková). Příběh se odehrává v prostředí plážového volejbalu, plném rivality, závisti a někdy i podrazů. Pokud budete ve filmu hledat avizovanou romantiku, tak máte smůlu. Je jí tam opravdu pramálo. Hlavní postavy jdou přímočaře rovnou na věc, tedy rovnou do postele.

Těhotenství ke sportu nepatří

Příběh filmu Přes prsty se odehrává na beach volejbalových hřištích, ale nejen na nich. Linda a Pavla jsou parťačky, které beach volejbalu obětují všechno. Tedy skoro všechno. Mladší Pavle tak trochu začínají tikat biologické hodiny a s přítelem Hynkem chce co nejdříve otěhotnět. To starší svobodná a bezdětná Linda nechápe. Zvlášť, když se jim podařilo kvalifikovat na mistrovství Evropy a případné Pavlino těhotenství by jejich kariéru dokonale zhatilo. Všechno ale stejně nakonec zamotá Jíra, svérázný správce hřiště se zajímavou minulostí.

 

V hlavní roli plážový volejbal... a sexy těla, romantiky je ve filmu poskrovnu, foto CinemArt

Zápletka až moc jednoduchá

Právě ta jeho záhadná minulost, prolínající se v řadě jakoby retrospektivních sekvencí, je asi nejslabší linií filmu. Obě plážové holky, pohybující se od dětství v dotyčném sportovním odvětví, nemají po většinu filmu ani tuchy, že Jíra, kterého zpočátku považují téměř za jakéhosi nechutného váguse, je doslova legenda, bývalý vrcholový plážový volejbalista, který se kvalifikoval i na olympijské hry. V době internetu a vševědoucího pana Googla to považuji téměř za nemožné a obě parťačky tak vyznívají poněkud hloupě.

Dnes už snad povinný product placement ve filmu, foto CinemArt

Herečky si s míčem poradily

Obě hlavní představitelky, Petra Hřebíčková a Denisa Nesvačilová odvedly, dá se říci, profesionální práci a dokonale se sžily se sportovním prostředím. „Trénovat jsme začaly asi čtyři měsíce před natáčením. Samozřejmě se za tak krátký čas nemůžeme zdokonalit na potřebnou úroveň profesionálek. Cílem bylo plácnout do míče způsobem, který nevyvolává smích. Trénovat bychom měly tak dva nebo tři roky,“ říká o přípravě na svoji roli Petra Hřebíčková. Musím uznat, že po stránce věrohodnosti obě dvě svou roli zvládly. Pochopitelně má na tom zásluhu i šikovný střih, který decentně zakrývá případné nedokonalosti.

 

Vojta Dyk jako vysportovaný machr s malým mozkem, foto CinemArt

Takhle se vidí Kolečko

Diváky zcela jistě zaujme výkon Jiřího Langmajera, kterému postavu Jíry napsal Petr Kolečko přímo na tělo. „Ta postava je vlastně Petrova představa o něm samotném, až mu bude stejně jako mně dnes. Roli mi psal na tělo a tak v ní můžu zúročit své bohaté životní a pracovní zkušenosti,“ komentuje svou roli Jiří Langmajer. Naopak značně nevýraznou postavou je v příběhu Hynek, kterého si zahrál Vojta Dyk. Nevím, zda to byl režisérův záměr, ale Dyk ve filmu vypadá spíše jako vysportovaný velký machr s malým mozkem.

Autor si sportovní prostředí oblíbil

Petru Kolečkovi je sportovní prostředí blízké a ukázal nám to například ve scénářích k filmům Lajna, Padesátka nebo k seriálu Okresní přebor. I ve filmu Přes prsty se snaží ukázat nejen to, co je na plážovém volejbalu to nejpřitažlivější, tedy pevné zadečky, vysportovaná a opálená těla, ale i zákulisí, do kterého běžný divák nevidí a které se někdy mění i v boxerskou arénu.

Jiří Langmajer v posteli, ke které celý film vlastně sklouzává, foto CinemArt

„Přes prsty není vyloženě sportovní film. Vypráví příběh dvou holek, které jsou sice profi beach volejbalistky, ale taky dospělé ženy, které by chtěly mít i nějaký soukromý život. Chtěl jsem natočit romantickou komedii o tom, že i když člověk dělá chyby, dostane od života novou šanci,“ říká Kolečko o filmu.

Nenáročná letní oddechovka

Nicméně po jeho veleúspěšném seriálu Most!, kde si dokonale vyhrál s prokreslením postav a postaviček, mi připadaly postavy v jeho novém filmu pojaté poněkud zjednodušeně, včetně samotného příběhu, končícího sladkobolným happyendem. Teplých letních dnů už zbývá jen pomálu a tak vám je možná film Přes prsty, jako nenáročná letní oddechovka, alespoň trochu připomene. Pokud se do kina na film nechystáte, nemusíte zoufat, určitě jej brzy uvede na svých obrazovkách televize Prima, která byla jeho hlavním partnerem.

 

Vložil: Pavel Přeučil