Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Proslavil se tím, že běhal nahatý po náměstí a v počtu prodaných knih porazil Viewegha na hlavu. Teď ale... Týden v kultuře

19.08.2019
Proslavil se tím, že běhal nahatý po náměstí a v počtu prodaných knih porazil Viewegha na hlavu. Teď ale... Týden v kultuře

Foto: Facebook

Popisek: Patrik Hartl, nejúspěšnější český spisovatel současnosti, pokořil Michala Viewegha, teď se rozhodl pokořit rekordy v návštěvnosti kin

FOTO VIDEO V uplynulých dnech jsem se kapánek vyděsil, když se začaly v našich médiích objevovat zprávy o zbrusu novém pořadu Patrika Hezuckého, který se bude věnovat rozkrývání oblíbeného mediálního žánru, zvaného fake news. Po České televizi, která v Pořadu ‘To se ví‘ zapojila do boje proti fake news Tomáše Měcháčka, Halinu Pawlowskou a Aleše Hámu, by mělo jít o další pořad, který duševně zaostalé Čechy přivede na správnou cestu a ukáže jim tu jedinou, správnou pravdu.

Nový pořad měl běžet na kanálu YouTube a na facebookové stránce Kachny Patrika Hezuckého. Napadlo mne, zda má populární rozhlasový moderátor, známý společně s Leošem Marešem z Ranní show rádia Evropa 2, vůbec zapotřebí se takhle ztrapňovat. Naštěstí se ukázalo, že dokonalou fake news byla samotná tato zpráva, která měla upozornit na zbrusu novou reklamní kampaň jistého internetového obchodu s elektronikou, jehož tváří se stal právě Hezucký. Nicméně, jeho ‘kachna‘ fakt zabrala.

Patrik Hezucký a jeho fake news o fake news, foto Facebook

Patrik Hartl se chystá zbourat česká kina

Přestože podle většiny médií je největší událostí kulturního dění uplynulých týdnů lítý boj o křeslo ministra kultury, děje se toho v kulturních luzích a hájích daleko více a chybějící ministr tak nějak nevadí. Máte rádi knihy Patrika Hartla? Přiznám se, že já ano. V jeho příbězích nechybí onen tak často postrádaný humor ani silný příběh. Postavy a postavičky jeho příběhů jsou odkoukané ze života a čtenáři je milují možná i proto, že se v nich mnozí poznávají. Jeho knihy Okamžiky štěstí či Nejlepší víkend se staly bestsellery, ta posledně jmenovaná dosáhla nákladu 200 000 výtisků, o čemž může většina českých autorů jen snít. Teď se objevila zpráva, že se dočkáme i filmu, natočeného podle první Hartlovy knihy Prvok, Šampón, Tečka a Karel. Pokud bude film tak úspěšný jako jeho knihy, můžeme se po dlouhé době dočkat u pokladen kin i front na český film. 

Hitmaker a hollywoodský autor

„Jsem přesvědčený, že film bude lepší než knížka. S chutí jsem příběh naládoval tím nejlepším, co se do dvou promítacích hodin vejde, a ještě nás s dramaturgyní Ivou Jestřábovou napadlo něco nového navrch. Na reakce diváků se těším jak malej kluk,“ říká k chystanému filmu Patrik Hartl, v současnosti nejúspěšnější český spisovatel a také divadelní autor. „Film bude o kamarádství. A taky o tom, jak těžké je někdy nepodvádět. Nejenom třeba svou ženu nebo nejbližšího přítele, ale i sám sebe. Láká mě filmové vyprávění o odvaze udělat něco debilního, co nám připomene, že můžeme bezstarostně žít, i když máme všichni hypotéky a na krku festival problémů,“ přibližuje Hartl.

 

Hartlova první kniha Prvok, Šampón, Tečka a Karel se v ději točí kolem fádnosti žití a jak ji změnit. Hlavní postava, která částečně vycházela z Hartlova skutečného života, se odhodlá přeběhnout přes den, v únorové turistické špičce, v Adamově rouše Staroměstské náměstí. Sám Hartl Staroměstké náměstí skutečně přeběhl nahý. Krytí mu k tomu dělal Kryštof Hádek a Tomáš Hofmann, viz video níže, sám Hartl k tomu poté v rozhovoru řekl, že to bylo velmi osvobozující. Foto Facebook

Vedle toho, že je autorem scénáře, ujal se Hartl i nelehké role režiséra snímku, jehož první klapka padne už v říjnu. Obsazení hlavních rolí čtyř kamarádů Hartl zatím tají, ale prý to bude parta snů. „Patrik Hartl je hitmaker, ve své podstatě je to hollywoodský autor. Kombinuje humor, silný příběh, vlastní styl, udržuje si vysokou kvalitu a současně je přístupný širokému publiku. To je vzácná kombinace. Jsme přesvědčení, že ji převede i na plátna, a to včetně divácké odezvy,“ říká Ondřej Kulhánek za společnost Bontonfilm Studios, která film produkuje.

Jak nás vidí Američané

Dalším filmem, na který se docela těším a který už je ve finiši, nese název Pražské orgie a je natočen podle stejnojmenné předlohy americké literární legendy Philipa Rotha. Do českých kin vstoupí 10. října a nyní se na něj objevil i trailer. Režie filmu se ujala Irena Pavlásková, která o něm říká: „Adaptovat knihu pro film je vždycky těžké, protože literatura už z principu pracuje s jinými vyjadřovacími prostředky. Již od počátku se mi líbilo, že jde o pohled cizince, Američana, který proniká do české mentality. Proto pro mě bylo důležité ve filmu udržet jeho podhled na tehdejší československou společnost, na to, jak se jednotliví lidé byli schopni zachovat a vyrovnat se situací, která zde v 70. letech panovala.“

V hlavních rolích uvidíme kanadského herce Jonase Chernicka a roli nespoutané spisovatelky Olgy ztvární původem ruská herečka Ksenia Rappoport. Z českých herců se pak představí například Pavel Kříž, Klára Issová, Miroslav Táborský nebo Jiří Havelka. Film bude podle všeho neobyčejným pohledem do 70. let a nekonečnou jízdou tehdejším uměleckým undergroundem, jízdou, v níž nechybí ani nekonečné večírky a nevázané orgie.

Na Primu se vrátí Polda

Přiznám se, že české televizní seriály, včetně těch kriminálních, mi k srdci zrovna moc nepřirostly. Jednou ze světlejších výjimek byl seriál Polda, vysílaný na Primě. Z jeho dosud odvysílaných tří sérií jsem sice neviděl všechny díly, ale pro večery, kdy nebylo ke koukání nic lepšího, to nebyla zase tak špatná volba. Pro ty, kterým se David Matásek coby kriminalista Michal Bříza se svojí plechovou láskou Carevnou zalíbil, přichází dobrá zpráva. Prima rozjela natáčení čtvrté řady seriálu.

Polda a Andrej, dva parťáci, kteří se navzájem vychovávají, foto FTV Prima

Nezmizí ani další postavy v podání Igora Orozoviče (na snímku s Davidem Matáskem), Jiřího Vyorálka, Jany Kolesárové nebo Ondřeje Pavelky. Třetí série sice skončila odchodem Michala Břízy od policie, ale v dalších dílech se objeví nová krev v podání Vladimíra Polívky, který si zahraje poručíka Vojtěcha Urbana alias Juniora. „Nikdy jsem nedělal projekt, ve kterém mám devadesát pět natáčecích dní a jsem téměř v každém obraze. Je to velká zodpovědnost, musím být připravený na každý další den. Je to pro mě nová zkušenost, a zatím to zvládám,“ prozrazuje nová posila krimiseriálu. Nová řada Poldy se objeví na obrazovkách Primy v příštím roce.

Technopárty na vltavském břehu

Pokud jste vyznavači technopárty a brouzdáte po českých loukách, na kterých leckde duní letní technopárty, jako nedávno u nás za humny, zamiřte tentokrát do Prahy. Ve Žlutých lázních se na břehu Vltavy představí už 22. srpna skutečná legenda techno scény Paul Kalkbrenner. Vystoupení kultovního DJ má sílu bourat zdi, což dokázal při svém koncertu na hlavní scéně festivalu Colours of Ostrava 2018. Kalkbrenner patří k největším hvězdám současné taneční techno scény. Prodal více než milión desek, na Spotify a YouTube dosahují jeho tracky stamiliónových přehrání a hostuje na největších světových festivalech. Německý DJ zahraje v Praze v rámci turné ke své osmé desce Parts Of Life, která vyšla deset let po průlomovém a platinovém albu Berlin Calling. Klubová kina tehdy uchvátil ´berlínský Trainspotting´ – snímek Berlin Calling, příběh o dokonalém souznění i tvrdém střetu undergroundové elektroniky se světem tvrdých drog.

 

Mácháč bude letos fakt stát za všechny prachy

Léto ještě nekončí a tak mám pro vás pozvánku na další plážovou párty, při které si užijete nejen nářez pořádné muziky, ale pokud počasí dovolí, můžete si užívat i koupání ve vodách Máchova jezera. Od pátku 23. do soboty 24. srpna se zde koná už 19. ročník největšího tanečního beach open air festivalu v ČR, Mácháč 2019, který je hudebně zaměřen na elektro a house. Na festivalu vystoupí Timmy Trumpet, Zonderling, Fedde Le Grand, Kaiserdisco, Christian Smith, DJ EKG a další interpreti nejen od nás, ale i z řady evropských zemí. Celkem vystoupí na festivalu více jak 100 umělců.

Místo konání festivalu je přímo na pláži Klůcek u Doks a letos zde tradičně očekávají až 10 000 návštěvníků. A také už tradičně jsou nedílnou součástí Mácháče i věhlasné afterpárty, odehrávající se v plážovém Discu Bílý kámen. Ty natáhnou festival až do pondělního dne. Začínají v sobotu a v neděli vždy v 5:00 hodin ráno a pokračují až do pozdního odpoledne. I tady se představí hlavní protagonisté festivalu, které tu můžete zažít pěkně zblízka. Takže vzhůru na Mácháč a na plavky klidně zapomeňte, většina účastníků je stejně nepoužívá.

Bratři Formanové na zámku

Na závěr jedna pozvánka na jedno netradiční zámecké divadlo. Ve dnech 21. a 22. srpna se konají na jihočeském zámku Kratochvíle u Netolic poslední dvě představení nejnovějšího divadelního kusu Divadla bratří Formanů, uváděného pod názvem Deadtown. Začíná dvacáté století a v magické Praze žije své sny kouzelník a iluzionista, majitel laciného kabaretu. Je posedlý technickými zázraky své doby: filmem, fotografií i chraplavým zvukem fonografu. Nejraději se však ve svých představách prohání po arizonských pláních, popíjí v saloonu s ošlehanými pistolníky a v náručí svírá nespoutané krásky.

Alespoň takový obraz o Divokém západě v něm, naivním Evropanovi, zanechaly němé kovbojky a zažloutlé fotografie vyprávějící o daleké zemi. A protože jeho život je neustálým balancováním mezi iluzí a skutečností, není pro něho těžké vydat se na cestu do vysněného světa. Nové dobrodružství bratří Formanů na Divokém západě, si můžete užívat v renesančních kulisách kouzelného zámku Kratochvíle, který je splněným snem proslulého českého šlechtice Viléma z Rožmberka. Obě představení začínají ve 20:00 hodin.

 

Vložil: Pavel Přeučil