Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kde ty zlaté filmové časy jsou? V nenávratnu. Žádný současný trhák nepřekonal desítky let starý hit, Vinnetoua

09.08.2019
Kde ty zlaté filmové časy jsou? V nenávratnu. Žádný současný trhák nepřekonal desítky let starý hit, Vinnetoua

Foto: ČT

Popisek: Kůň Hatátitlá, Vinnetou a Olda Šetrný... Když tyhle filmy dávala na počátku sedmdesátek Československá televize, ulice Prahy se vylidnily

Také v letošním roce nám televizní stanice v rámci prázdninového výprodeje naservírovaly každoroční reprízy legendárních filmových sérií, jejichž hrdiny jsou krásná Angelika či statečný indiánský náčelník Vinnetou. I když mají stále mnoho fanoušků napříč generacemi, málokdo z dnešních kinomaniaků tuší, že návštěvnost těchto snímků u nás nepřekonal žádný současný filmový trhák.

Před pětapadesáti lety se u nás poprvé promítal Poklad na Stříbrném jezeře. Jeho mimořádná obliba vydržela až dodnes a celkem jej zhlédlo více než třináct milionů diváků, přičemž již v prvním roce jich bylo šest milionů. Stal se tak vůbec nejnavštěvovanějším snímkem v našich kinech.

 

V tomto německo-jugoslávském westernu, natočeném v roce 1962, se českým divákům poprvé představila nesmrtelná dvojice Vinnetou - Old Shatterhand. Úspěch filmu, jehož světová premiéra se konala v německém Stuttgartu, byl obrovský a díky tomu byl prodán do šedesáti zemí. Ve světě vypukla Vinnetou-mánie, z dávno zapomenutých knížek Karla Maye se staly zbožňované bestsellery a dodnes jsou součástí mnoha domácích knihoven. O rok později uvedená pokračování Pokladu, Vinnetou a Vinnetou - Rudý gentleman, rovněž přilákala miliony diváků. Tyto tři mayovky tak obsadily první tři místa ve stovce nejnavštěvovanějších filmů historie v Československu. A vzhledem k tomu, že tyto výsledky nebyly dosud překonány, platí tato bilance stále. 

Souboj Angeliky a princezen

Teprve za nimi se umístila česká pohádka Pyšná princezna, jejíž premiéra se ovšem uskutečnila již v roce 1952. Přesto, že měla dvanáctiletý náskok, dokázala přilákat „pouze“ kolem osmi milionů diváků. Nádherná Princezna se zlatou hvězdou se do první desítky neprobojovala, skončila na 12. místě s pěti miliony prodaných vstupenek. České princezny totiž začala ohrožovat krásná Angelika. První snímek ze série romantických velkofilmů, Angelika, markýza andělů, se u nás objevil v roce 1968 a do kin jej přišlo zhlédnout pět a půl milionu návštěvníků, přibližně tolik jako Fanfána Tulipána s populárním Gérardem Philipem. Velmi zajímavé rovněž je, že podobný úspěch, tedy pět a půl milionů prodaných vstupenek, měla i ruská verze Popelky z roku 1947. A žebříček deseti nejúspěšnějších filmových hitů historie uzavírá český film Prstýnek s návštěvnosti kolem pěti milionu diváků.

 

Výjimečný fenomén

Leckterý filmový fanoušek může právem namítnout, že se dnes do kina nechodí jako dříve a počet kinosálů neustále klesá (a bude mít samozřejmě pravdu), nicméně to nemění nic na skutečnosti, že se série filmů s Vinnetouem a Angelikou stala skutečně výjimečným fenoménem. Dokazuje to i bilance nejúspěšnějšího novodobého českého filmu, Menzelovy komedie Vesničko má středisková z roku 1985. Tu na filmovém plátně zhlédlo čtyři a půl milionu diváků a stala se tak až 25. nejnavštěvovanějším titulem. Až o deset příček níž skončila Troškova komedie Slunce seno a pár facek se čtyřmi miliony diváků, přičemž ji o pár tisíc porazil legendární muzikál Kdyby tisíc klarinetů z roku 1965, tedy ze stejné éry, kdy česká kina zasáhla Vinnetou-mánie.

 

O lecčems vypovídá i skutečnost, že Angelika dodnes oslovuje i televizní diváky. Třeba o tomto víkendu se stala druhým nejsledovanějším pořadem večera, úspěšnější byla pouze repríza Zázraků přírody. A méně známý western s Vinnetouem, Mezi supy, který vysílala televize Prima, se v pondělí dokázal umístit v první desítce a s přehledem převálcoval Smrtonosnou zbraň.

Vložil: Adéla Hofmanová