Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kde ty zlaté filmové časy jsou? V nenávratnu. Žádný současný trhák nepřekonal desítky let starý hit, Vinnetoua

09.08.2019
Kde ty zlaté filmové časy jsou? V nenávratnu. Žádný současný trhák nepřekonal desítky let starý hit, Vinnetoua

Autor: ČT

Popisek: Kůň Hatátitlá, Vinnetou a Olda Šetrný... Když tyhle filmy dávala na počátku sedmdesátek Československá televize, ulice Prahy se vylidnily

Také v letošním roce nám televizní stanice v rámci prázdninového výprodeje naservírovaly každoroční reprízy legendárních filmových sérií, jejichž hrdiny jsou krásná Angelika či statečný indiánský náčelník Vinnetou. I když mají stále mnoho fanoušků napříč generacemi, málokdo z dnešních kinomaniaků tuší, že návštěvnost těchto snímků u nás nepřekonal žádný současný filmový trhák.

Před pětapadesáti lety se u nás poprvé promítal Poklad na Stříbrném jezeře. Jeho mimořádná obliba vydržela až dodnes a celkem jej zhlédlo více než třináct milionů diváků, přičemž již v prvním roce jich bylo šest milionů. Stal se tak vůbec nejnavštěvovanějším snímkem v našich kinech.

 

V tomto německo-jugoslávském westernu, natočeném v roce 1962, se českým divákům poprvé představila nesmrtelná dvojice Vinnetou - Old Shatterhand. Úspěch filmu, jehož světová premiéra se konala v německém Stuttgartu, byl obrovský a díky tomu byl prodán do šedesáti zemí. Ve světě vypukla Vinnetou-mánie, z dávno zapomenutých knížek Karla Maye se staly zbožňované bestsellery a dodnes jsou součástí mnoha domácích knihoven. O rok později uvedená pokračování Pokladu, Vinnetou a Vinnetou - Rudý gentleman, rovněž přilákala miliony diváků. Tyto tři mayovky tak obsadily první tři místa ve stovce nejnavštěvovanějších filmů historie v Československu. A vzhledem k tomu, že tyto výsledky nebyly dosud překonány, platí tato bilance stále. 

Souboj Angeliky a princezen

Teprve za nimi se umístila česká pohádka Pyšná princezna, jejíž premiéra se ovšem uskutečnila již v roce 1952. Přesto, že měla dvanáctiletý náskok, dokázala přilákat „pouze“ kolem osmi milionů diváků. Nádherná Princezna se zlatou hvězdou se do první desítky neprobojovala, skončila na 12. místě s pěti miliony prodaných vstupenek. České princezny totiž začala ohrožovat krásná Angelika. První snímek ze série romantických velkofilmů, Angelika, markýza andělů, se u nás objevil v roce 1968 a do kin jej přišlo zhlédnout pět a půl milionu návštěvníků, přibližně tolik jako Fanfána Tulipána s populárním Gérardem Philipem. Velmi zajímavé rovněž je, že podobný úspěch, tedy pět a půl milionů prodaných vstupenek, měla i ruská verze Popelky z roku 1947. A žebříček deseti nejúspěšnějších filmových hitů historie uzavírá český film Prstýnek s návštěvnosti kolem pěti milionu diváků.

 

Výjimečný fenomén

Leckterý filmový fanoušek může právem namítnout, že se dnes do kina nechodí jako dříve a počet kinosálů neustále klesá (a bude mít samozřejmě pravdu), nicméně to nemění nic na skutečnosti, že se série filmů s Vinnetouem a Angelikou stala skutečně výjimečným fenoménem. Dokazuje to i bilance nejúspěšnějšího novodobého českého filmu, Menzelovy komedie Vesničko má středisková z roku 1985. Tu na filmovém plátně zhlédlo čtyři a půl milionu diváků a stala se tak až 25. nejnavštěvovanějším titulem. Až o deset příček níž skončila Troškova komedie Slunce seno a pár facek se čtyřmi miliony diváků, přičemž ji o pár tisíc porazil legendární muzikál Kdyby tisíc klarinetů z roku 1965, tedy ze stejné éry, kdy česká kina zasáhla Vinnetou-mánie.

 

O lecčems vypovídá i skutečnost, že Angelika dodnes oslovuje i televizní diváky. Třeba o tomto víkendu se stala druhým nejsledovanějším pořadem večera, úspěšnější byla pouze repríza Zázraků přírody. A méně známý western s Vinnetouem, Mezi supy, který vysílala televize Prima, se v pondělí dokázal umístit v první desítce a s přehledem převálcoval Smrtonosnou zbraň.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace