Kde ty zlaté filmové časy jsou? V nenávratnu. Žádný současný trhák nepřekonal desítky let starý hit, Vinnetoua
09.08.2019
Foto: ČT
Popisek: Kůň Hatátitlá, Vinnetou a Olda Šetrný... Když tyhle filmy dávala na počátku sedmdesátek Československá televize, ulice Prahy se vylidnily
Také v letošním roce nám televizní stanice v rámci prázdninového výprodeje naservírovaly každoroční reprízy legendárních filmových sérií, jejichž hrdiny jsou krásná Angelika či statečný indiánský náčelník Vinnetou. I když mají stále mnoho fanoušků napříč generacemi, málokdo z dnešních kinomaniaků tuší, že návštěvnost těchto snímků u nás nepřekonal žádný současný filmový trhák.
Před pětapadesáti lety se u nás poprvé promítal Poklad na Stříbrném jezeře. Jeho mimořádná obliba vydržela až dodnes a celkem jej zhlédlo více než třináct milionů diváků, přičemž již v prvním roce jich bylo šest milionů. Stal se tak vůbec nejnavštěvovanějším snímkem v našich kinech.
V tomto německo-jugoslávském westernu, natočeném v roce 1962, se českým divákům poprvé představila nesmrtelná dvojice Vinnetou - Old Shatterhand. Úspěch filmu, jehož světová premiéra se konala v německém Stuttgartu, byl obrovský a díky tomu byl prodán do šedesáti zemí. Ve světě vypukla Vinnetou-mánie, z dávno zapomenutých knížek Karla Maye se staly zbožňované bestsellery a dodnes jsou součástí mnoha domácích knihoven. O rok později uvedená pokračování Pokladu, Vinnetou a Vinnetou - Rudý gentleman, rovněž přilákala miliony diváků. Tyto tři mayovky tak obsadily první tři místa ve stovce nejnavštěvovanějších filmů historie v Československu. A vzhledem k tomu, že tyto výsledky nebyly dosud překonány, platí tato bilance stále.
Souboj Angeliky a princezen
Teprve za nimi se umístila česká pohádka Pyšná princezna, jejíž premiéra se ovšem uskutečnila již v roce 1952. Přesto, že měla dvanáctiletý náskok, dokázala přilákat „pouze“ kolem osmi milionů diváků. Nádherná Princezna se zlatou hvězdou se do první desítky neprobojovala, skončila na 12. místě s pěti miliony prodaných vstupenek. České princezny totiž začala ohrožovat krásná Angelika. První snímek ze série romantických velkofilmů, Angelika, markýza andělů, se u nás objevil v roce 1968 a do kin jej přišlo zhlédnout pět a půl milionu návštěvníků, přibližně tolik jako Fanfána Tulipána s populárním Gérardem Philipem. Velmi zajímavé rovněž je, že podobný úspěch, tedy pět a půl milionů prodaných vstupenek, měla i ruská verze Popelky z roku 1947. A žebříček deseti nejúspěšnějších filmových hitů historie uzavírá český film Prstýnek s návštěvnosti kolem pěti milionu diváků.
Výjimečný fenomén
Leckterý filmový fanoušek může právem namítnout, že se dnes do kina nechodí jako dříve a počet kinosálů neustále klesá (a bude mít samozřejmě pravdu), nicméně to nemění nic na skutečnosti, že se série filmů s Vinnetouem a Angelikou stala skutečně výjimečným fenoménem. Dokazuje to i bilance nejúspěšnějšího novodobého českého filmu, Menzelovy komedie Vesničko má středisková z roku 1985. Tu na filmovém plátně zhlédlo čtyři a půl milionu diváků a stala se tak až 25. nejnavštěvovanějším titulem. Až o deset příček níž skončila Troškova komedie Slunce seno a pár facek se čtyřmi miliony diváků, přičemž ji o pár tisíc porazil legendární muzikál Kdyby tisíc klarinetů z roku 1965, tedy ze stejné éry, kdy česká kina zasáhla Vinnetou-mánie.
O lecčems vypovídá i skutečnost, že Angelika dodnes oslovuje i televizní diváky. Třeba o tomto víkendu se stala druhým nejsledovanějším pořadem večera, úspěšnější byla pouze repríza Zázraků přírody. A méně známý western s Vinnetouem, Mezi supy, který vysílala televize Prima, se v pondělí dokázal umístit v první desítce a s přehledem převálcoval Smrtonosnou zbraň.
Vložil: Adéla Hofmanová