Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla, je a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Byl Žižka lupič, náboženský fanatik a masový vrah, nebo olbřímí dějinná postava? Nový seriál tvrdí… Premiéry Pavla Přeučila

08.08.2019
Byl Žižka lupič, náboženský fanatik a masový vrah, nebo olbřímí dějinná postava? Nový seriál tvrdí… Premiéry Pavla Přeučila

Autor: Československá filmová společnost

Popisek: Jan Žižka z Trocnova, nový dokumentární seriál, respektive tak zvané dokudrama, obsahuje totiž i hrané sekvence

Zatímco velkofilm Petra Jákla hollywoodského typu s půlmiliardovým rozpočtem Jan Žižka finišuje ve střižně a připravuje se na svou premiéru v příštím roce, mají čeští diváci možnost se s životem slavného vojevůdce podrobně seznámit v zajímavém dokumentárním seriálu. Seriál Jan Žižka z Trocnova možná řadě diváků unikl, protože jej vysílá jen česká dokumentární televizní stanice Kinosvět, provozovaná Československou filmovou společností, a filmový kanál CS film.

Jáklova historická epopej, pyšnící se řadou hvězdných jmen jak na hereckých pozicích, tak mezi tvůrčím týmem, bude podle všeho velkým spektáklem, čemuž nasvědčuje i rozpočet filmu, který bude nejdražším v celé historii českého či československého filmu. Jáklův Žižka se bude pyšnit dramatickými bitvami, plnými krve či úžasných filmových triků a bude se věnovat především Žižkovu mládí. Oproti tomu nízkorozpočtový seriál, který vysílá Kinosvět a CS film, mapuje celý život tohoto vojevůdce od jeho narození až po smrt v Přibyslavi.

 

Putování za neznámem

Z plánovaných 12 dílů seriálu bylo zatím dokončeno šest, další uvidí diváci na podzim. Po stopách Jana Žižky se vydávají dva průvodci, Otomar Dvořák, který je zároveň režisérem a scenáristou seriálu, a spisovatel Jan Bauer. Ti putují po místech úzce spjatých s Žižkovým působením a odkrývají i mnohé neznámé epizody z jeho života. Spisovatel Jan Bauer, který je nejplodnějším českým spisovatelem, se dnes věnuje především literatuře faktu a historickým detektivkám. Na svém kontě má přes 180 knižních titulů a je také držitelem certifikátu od agentury Dobrý den za Vytvoření českého rekordu v počtu vydaných knih. 

Seriál odhaluje tajemství a mýty

Mohlo by se zdát, že o Janu Žižkovi dnes víme všechno, ale opak je pravdou. Jeho život je zahalený v mlhách a o jeho činech existuje spousta diametrálně se lišících hypotéz a mýtů. Stále zůstává spousta nezodpovězených otazníků, nevíme nic bližšího o jeho rodičích, nevíme, jak se stal oním velkým vojevůdcem a nevíme ani to, na co vlastně v roce 1424 zemřel a zda jsou jeho ostatky, uchovávané v Městském muzeu v Čáslavi, pravé. Průvodci seriálem zatím navštívili Žižkovo rodiště Trocnov, putovali přes Borovany, České Budějovice, Prahu a Sudoměř. Na každém jejich zastavení objevili něco nového, co do našich dosavadních poznatků o Žižkovi vneslo zcela nové informace.

 

Lapka, vrah, nebo velký vojevůdce?

Letos je to 600 let od vypuknutí husitských tažení a novodobí ´dějepisci´ se nám v rámci přepisování dějin snaží husity představovat pouze jako nemilosrdné násilníky a vrahy, včetně toho, že Žižka byl prý pouhým lupičem, náboženským fanatikem, masovým vrahem a ničitelem historických památek. Je pravdou, že zprvu byl Žižka profesionálním žoldákem, ale postupem času se z něj stal skutečný válečník a obránce Čech. Spisovatel Jan Bauer se k tomu pro Krajské listy vyjádřil slovy: „Měli bychom být pyšni na to, jak velkým národem Evropy jsme byli. Ani Přemyslovci, ani Karel IV nás neproslavili tak jako husité, Dnes se husité a Žižka představují jako zločinci, vrazi, lupiči, a někdy i jako předchůdci komunismu, což jsou samozřejmě nesmysly. Nikdo na světě nedokázal to, co husité, zapomínáme na to a ztrácíme tak svoji národní hrdost.“ 

Žižkova strategie se kopírovala

Málo se například ví, že Žižka byl velkým vlastencem a zaníceným obráncem českého jazyka. Byl vojevůdcem, jakého do té doby Evropa nepoznala a jeho válečnické strategie byly později kopírovány v mnoha válkách. Byl prvním, kdo začal využívat v bitvách vozové hradby a mobilní pevnosti a jen díky jeho válečnickým zkušenostem nebylo husitské povstání potlačeno už v zárodku. V seriálu se dozví diváci i tak zajímavé věci, jako že dodnes vlastně nevíme, jak přesně vypadaly husitské vozové hradby a jak fungovaly. Leccos se dozvíme i od odborníků, v seriálu vystupuje například i historik Petr Čornej. 

Seriál vyjde i v knižní podobě

Autor seriálu Otomar Dvořák prozradil, že začali spolu se spisovatelem Janem Bauerem pracovat na knize Po stopách hejtmana Žižky, která převede seriál do knižní podoby. V knize nebudou chybět ani fotografie z natáčení a historických míst, spjatých s Žižkovým jménem. Kniha bude navíc obsahovat spoustu detailů a informací, které se do vymezené stopáže seriálu nevešly. Každý díl seriálu má 20 minut a ty které vám unikly, můžete shlédnout v archivu Kinosvět.

 

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace