Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Milí mediálně negramotní diváci, ČT vám otevře oči. Komu nestačil Moravec, bude mít plný brejle… Týden v kultuře

05.08.2019
Milí mediálně negramotní diváci, ČT vám otevře oči. Komu nestačil Moravec, bude mít plný brejle… Týden v kultuře

Foto: Fotomontáž Ondřej Vanča

Popisek: To se ví, Halina Pawlowská a Aleš Háma nám to objasní

FOTO, VIDEO Televizním divákům, kteří ještě pamatují normalizační praktiky komunistického režimu šířené prostřednictvím tehdejší Československé televize, se nejspíš při sledování nové „zábavné“ show České televize otevře kudla v kapse. ČT jim totiž v podzimním programu naservíruje veselé politické školení, nazvané To se ví, které má otevřít oči nejspíše silně negramotným divákům, věřícím nejrůznějším falešným zprávám, objevujícím se především na sociálních sítích, ale i v nezávislých médiích, označovaných často jako dezinformační.

Ten, kdo pamatuje propagandistické pořady, které se někdy nápadně, jindy nenápadně pokoušely formovat myšlení diváků za komunistického režimu, tenhle kulturní počin ČT asi zkousne jen velmi těžko. Kreativní producentka pořadu Lucie Kapounová o nové, zábavné show říká: „Cílem pořadu je zábavnou formou ukázat, jak komplikované je odlišit skutečnost od lži a pravdivou zprávu od té falešné. Pořad by měl v první řadě bavit, myslíme ale i na to, aby divákům rozšířil dovednosti v oblasti mediální gramotnosti.“

 

Snad bude pořad To se ví! alespoň tak zábavný, jako kultovní Mimikry ze sériálu Major Zeman... Foto ČT

Zpět k normalizaci

Protože už jsem také tak trochu pamětník, připomnělo mi to vyjadřování neblaze proslulého normalizačního ředitele Československé televize Jana Zelenky, který na obrazovky tehdejší ČST přivedl řadu diskuzních a „zábavných“ pořadů, majících jediný cíl, naservírovat divákům ten správný názor, aby jejich mysl nebloudila a nebyla ovlivňována falešnými zprávami takových dezinformačních médií, jakými byla například Svobodná Evropa nebo Hlas Ameriky. Podle paní Kapounové budou mediálně negramotní diváci konečně přivedeni onou zábavnou show na správnou cestu. Pravděpodobně nám Fokus Václava Moravce, věnovaný fake news a dezinformačním médiím, dostatečně neotevřel oči a tak ČT přistoupila k silnějšímu kalibru, k hvězdné show.

 

„V pořadu se budeme snažit na téma fake news upozornit způsobem pro Čechy nejtypičtějším – humorem a nadsázkou,“ sdělil režisér Jakub Wehrenberg. „Považujeme za důležité nejen přinutit diváky o zprávách a médiích kriticky přemýšlet, ale najít zdravou míru mezi vážnými tématy, kterých se dotýkají, a vtipem, kterým je můžeme odlehčit,“ dodal. A my dodáme, že pan Wehrenberg druhdy režíroval Banánové rybičky paní Haliny a s panem Hámou jsou dlouholetí přátelé a spolužáci z konzervatoře... Foto ČT / repro

Fake news odhalí Háma s Halinou

Podle tiskové zprávy České televize bude pořadem provázet Tomáš Měcháček, kterého známe jako „hodného bankéře“ z reklamy na jistou banku. Diváci jej znají i jako lékaře ze seriálu Modrý kód, nebo ze seriálu Doktor Martin a známé jsou i jeho výstupy ve stand-up comedy. Hlavními protagonisty nové zábavné show však budou Aleš Háma a Halina Pawlowská, kteří si budou zvát své hosty. Co to bude za hosty, zatím Česká televize neupřesnila, ale jsem si jist, že půjde především o jejich oblíbence ze šoubizu, komentující ony nebezpečné fake news a ukazující nám tu jedinou pravdu. Podle ČT se budou kapitáni týmů, Háma a Pawlowská, v jednotlivých soutěžních kolech věnovat textům, fotografiím, videím, bulvárním titulkům i jiným formátům a pokusí se odhalit, které zprávy jsou falešné a které pravdivé. Tak to se máme na co těšit.

 

Součástí týmu je grafik Tomáš Břínek známý svými satirickými kolážemi, které publikuje pod pseudonymem TMBK. Takže bude srandy kopec. Foto ČT

Ewa Farna zpívá jako o život

Ale kultura, to není rozhodně jen Česká televize. V uplynulých dnech mne zaujal bleskový návrat jedné z mých oblíbených zpěvaček, Ewy Farné. Dva měsíce po porodu a holka frčí z jednoho pódia na druhé, a to jak u nás, tak i ve své druhé mateřské zemi, v Polsku. O synka Artuše se jí prý stará v čase jejích koncertů manžel Martin Chobot, který si na to pořídil i moderního pomocníka v podobě elektronické chůvičky. Aby vzala vítr z plachet matkám, které jí určitě začnou vyčítat nedostatečnou péči o syna, poslala jim vzkaz, že mateřství je u ní stále na prvním místě, ale s miminkem už netráví 24 hodin denně, ale jen ´skandálních´ 22,5 hodiny.

 

Ewa na pár dnů starém snímku... Foto Facebook

Farna si také nedávno vtipným videem šťouchla do nevěřících Tomášů, zejména v Polsku, kteří se vysmívali její manažerce, když tvrdila, že letní sezónu zvládne zpěvačka už bez problémů. Farna se nijak netají tím, že se potřebuje pořádně rozezpívat, aby se mohla už za pár dní postavit na pódium festivalu v Sopotech po boku takových hvězd, jakými budou například Bonnie Tyler, Jennifer Paige z USA, proslavená hitem Crush, jamajská zpěvačka Diana King s hitem Shy Guy nebo skotská umělkyně Maggie Reilly s veleúspěšnou písní Moonlight Shadow, kterou si kdysi švihla duet s Mikem Oldfieldem. Festival v Sopotech se koná ve dnech 13. - 16. srpna.

 

Artuš je řádně vlasatý, asi po tatínkovi... Foto Facebook

Kometa na hudebním nebi

Vyprodávat v 17 letech obří sportovní haly po celém světě, to se jen tak někomu nepodaří. Veleúspěšně to ale jde americké zpěvačce Billie Eilish, která zazářila na hudebním nebi jako skutečná kometa a za pár dní zavítá i do Prahy. Už 20. srpna ji přivítá O2 aréna, která byla vyprodaná skutečně za pár minut. Billie je miláčkem především náctiletých a starší generaci její jméno nejspíš vůbec nic neříká. Tahle nenápadná holčina své fanoušky neohromuje kdovíjakým hlasem, bořícím pódia, ale tím, jak své písně dokáže prožívat a předat své pocity teenagerům. Někdy musíte hodně napínat uši, protože své texty na mikrofon doslova šeptá. Téměř na celém světě ovládá vrchol hitparád a na Instagramu ji sleduje přes 30 milionů fanoušků. Její písně obsahují všechny ty obavy mladé generace z budoucnosti, co na ně čeká ve světě, který zatím ovládají dospělí. Její texty jsou někdy baladické, jindy tak drsné, až vám musí běhat mráz po zádech. Billie Eilish se zkrátka podařilo chytit teenagery za srdce a vyzpívat všechno, co je dnes trápí.

 

 

Hurá na výlet a za muzikou

A ještě jeden pohled na hudební scénu. Právě v půli je letní festival Hrady.cz, odehrávající se jak na českých, tak na moravských hradech. Letošní, už 15. ročník, dává návštěvníkům hradů možnost poznat nejen naši historii, prohlédnout si hradní expozice, ale především zažít vystoupení špiček české a slovenské hudební scény. Netradiční atmosféra našich historických skvostů láká už tradičně na festival tisíce návštěvníků a už ve dnech 9. - 10. srpna to můžete zažít na vlastní kůži na hradě Veveří, nacházejícím se prakticky na předměstí Brna. Čekají na vás vystoupení Sto zvířat, No Name, Visací zámek, Mirai, Kryštof, Wohnout a spousty dalších. A když už budete na Veveří, můžete se na hradě poohlédnout po templářském pokladu, který se v jeho podzemí prý ukrývá.

Letošní hrad Točník... Foto Hrady.cz 

 

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace