Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zapomeňte na Rychle a zběsile, logiku i gravitaci. The Rock a Statham vyrážejí na akční jízdu, Vina Diesela nechali… Premiéry Pavla Přeučila

02.08.2019
Zapomeňte na Rychle a zběsile, logiku i gravitaci. The Rock a Statham vyrážejí na akční jízdu, Vina Diesela nechali… Premiéry Pavla Přeučila

Autor: Foto CinemArt, stejně jako u snímků v článku a v bohaté fotogalerii

Popisek: Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw

FOTOGALERIE … někde v garáži, kde bude zašitý až do roku 2020, kdy se čeká premiéra devítky regulérní série Rychle a zběsile... Jeden z nejočekávanějších letních filmů je tady. Dvojka šílenců, kteří se nenávidí na smrt, se musí spojit, aby zachránila svět. To je motto filmu Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw, v kterém se vrací tato dvojice, s níž jsme se mohli seznámit v sedmém pokračování nekonečné série Rychle a zběsile. Tentokrát se ve spin-offu této série vydávají společně na akční jízdu, která je fakt pořádně rychlá a zběsilá.

Hlavní hrdinové Hobbs (Dwayne Johnson, známý pod svou ´zápasnickou´ přezdívkou The Rock) a Shaw (Jason Statham) mají vypátrat Hattie (Vanessa Kirby), agentku MI6, která údajně přešla na temnou stranu a ještě ke všemu ukradla cosi, co chtějí nejen tajné služby včetně CIA a MI6, ale také banda padouchů, vedených nezranitelným, nezničitelným a ďábelsky zlým Brixtonem (Idris Elba). To cosi, po čem všichni pasou, je sakra nebezpečné a pokud by se toho zmocnila banda zlosynů, znamenalo by to zánik civilizace na celém světě.

 

Pánové Statham a Johnson neslezou z plátna...

Mise na záchranu světa

Hatiie při pátrání po onom nebezpečném cosi narazí právě na bandu zabijáků v čele s Brixtonem, a celý její tým je zlikvidován. Podaří se jí sice uprchnout, ale nebezpečná organizace Etheon, která mimo jiné stvořila také uměle, biomechanicky vylepšeného Brixtona, má hodně dlouhé prsty. Ovládá média, dokáže se nabourat do jakéhokoliv počítače na světě a z agentky Hattie udělá hledanou vražedkyni, po které jdou nyní všichni, i její vlastní lidé. Dvojici Hobbs a Shaw netrvá dlouho a najdou ji, načež se z ní vyklube Shawova sestra. Oba zjistí, že byla obviněna neprávem a společně s ní se vydávají na onu zběsilou jízdu s nelítostnou bandou zabijáků v patách. Jejich anabáze začíná v Londýně, pokračuje přes Černobyl a uzavírá se na polynéské Samoi, v Hobbsově rodišti.

 

Marvelovky mají konkurenci

Tvůrci filmu se podle mne dost inspirovali úspěšnými marvelovkami, čemuž nasvědčují mohutné scény zkázy, využití nejroztodivnějších technických udělátek, která dávají na frak i Batmanovým autům a motorkám. Ostatně některé, jako transformovatelné motorky, si evidentně vypůjčili z Transformers. Nasvědčuje tomu i ta další hlavní postava filmu, kyberzabiják Brixton. Idris Elba, kterého si určitě pamatujete z Avengers: Infinity War. Ten vládne doslova nadpřirozenými schopnostmi a v jednom okamžiku rozpřáhne ruce a prohlásí: „Jsem černý Superman.“ Tahle hláška má zajímavé pozadí. Původně měl podle scénáře vykřiknout: „Jsem černý James Bond,“ ale Elbovi se do toho moc nechtělo. Zdůvodňoval to tím, že to „příliš evokuje to, o čem se všude spekuluje, že mám dostat roli Jamese Bonda.“ Hláška byla tedy změněna a konec konců, Superman mu sedí lépe než Bond.

 

Mezi zabíjením se najde i chvilka na pořádný chlapský pokec...

Z nepřátel se stávají spolubojovníci

S akčními scénami si režizér David Leitch dokonale vyhrál. Využil zajímavých úhlů záběrů, naklápění kamery a střídání detailů, vrcholících někdy až makrozáběry. Dwayne Johnson je v roli Luka Hobbse jako obvykle charismatický a dívčí publikum bude při pohledu na jeho svaly určitě vzdychat. Jeho protějšek, Deckard Shaw, představovaný Jasonem Stathamem, je pravý opak. Je drsný, chladný a určitě nemá zájem nikoho okouzlit. Jde zkrátka rovnou na věc. Jejich protikladné osobnosti a přístup k plnění zadaného úkolu patří k nejlepším momentům filmu. Nicméně i když jejich vzájemnému napadání, přecházejícímu pomalu v souhru, nezbytnou pro jejich přežití, nechybí vtip, někdy jsou jejich dialogy neuvěřitelné dlouhé, až rozvleklé a divák už si říká, že by toho mohli konečně nechat a dát se do práce, pardon, do zabíjení. I tyto dialogy přispěly až k příliš dlouhé stopáži filmu, který by mohl být klidně o půlhodinku kratší. Promítaná verze má 2 a čtvrt hodiny.

Ve své roli Hattie se dokonale vyřádila i Vanessa Kirby, o které určitě ještě hodně uslyšíme

Tahle bojovná, akční holka je sympatická tím, že se neschovává někde v koutě a nenechá chlapy bojovat za ni, zkrátka dokáže pořádně přiložit ruku k dílu. 

Zapomeňte na realitu

Akčních scén je ve filmu habaděj a při některých sotva stíháte. Zejména scéna honičky v ulicích Londýna patří k těm nejdokonalejším, jaké můžeme ve filmech vidět. Režisér namíchal dokonalý koktejl počítačových a speciálních efektů a předvádí divákovi, kam až dospěly technologie a že je možné i to zdánlivě nemožné. Stejně jako u marvelovek musíte při sledování akčních scén zapomenout na realitu. Tady zkrátka neplatí žádné zákony gravitace a už vůbec ne nějaká ta logika. Na tu zapomeňte například ve scéně, kdy Hobbs drží na řetězu vrtulník.

 

Je evidentní, že zájem fanoušků o nové a nové díly série Rychle a zběsile pomalu, ale jistě klesal a tenhle spin-off by jej mohl vzkřísit. Mezi hlavními protagonisty, Hobbsem a Shawem, to slušně jiskří a dokonale se doplňují. Pokud budou tvůrci v tomhle rytmu pokračovat, mohl by se objevit zcela nový blocbusterový fenomén, v kterém budou Dwayne Johnson a Jason Statham hrát první housle.

 

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace