Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zvítězí nový Lví král nad svým vzorem z roku 1994? Zásadní otázkou zůstává - proč by měl? Premiéry Pavla Přeučila

18.07.2019
Zvítězí nový Lví král nad svým vzorem z roku 1994? Zásadní otázkou zůstává - proč by měl? Premiéry Pavla Přeučila

Foto: Falcon

Popisek: SImba je představen jako král, pak...

FOTO VIDEO Po shlédnutí nového Lvího krále, který má dnes premiéru v kinech, mi utkvěla v hlavě jediná otázka. Proč? Přestože nejsem žádným velkým obdivovatelem animáků, původní Lví král byl i pro mne překvapením a docela velkou podívanou. Jeden z nejúspěšnějších animovaných filmů tehdy pracoval s rozpočtem 45 milionů dolarů a vydělal jich na celém světě více než miliardu. Nová verze, stvořená ze 100% počítačovou animací sice rozpočet nezveřejnila, ale některé zdroje hovoří až o částce 300 milionů dolarů. Pro srovnání poslední filmové zpracování Knihy džunglí či nového Alladina přišlo na částky okolo 180 milionů dolarů. Proč tedy vrazil Disney do nového Lvího krále tak nekřesťanské peníze?

Nový Lví král je podle mého názoru poněkud horší verze lepšího originálu. Mnozí kolegové z řad filmových kritiků se rozplývají nadšením nad „dechberoucími vizuálními efekty“ či úžasnou prací animátorského týmu, který přivedl africká zvířátka doslova k životu. Mají samozřejmě pravdu, ale je to skutečně důvod, proč jít na nového Lvího krále do kina? Příběh sám se od originálu příliš neliší, vyjma pár dialogů a scének s hyenami či ošklivě roztomilým prasátkem bradavičnatým.

Úlitba ochráncům a vidina peněz

Na onu otázku proč, kterou jsem položil na začátku, jsou hned dvě odpovědi. První z nich se týká zvířecích hrdinů. V poslední době ochránci zvířat horečně protestují proti využívání živých zvířecích hrdinů ve filmech. Začalo to zákazy vystupování zvířat v cirkusech a dnes už se vlna odporu převalila i přes Hollywood. Nejprve se v závěru filmů objevovaly titulky s oznámením, že „při natáčení tohoto filmu nebylo zraněno žádné zvíře“, ale to ochráncům nestačilo a vyvolali masové protesty, zdůvodněné tím, že zvířatům se při natáčení stejně ubližuje a ona nebožátka příšerně trpí.

Diváci ale zvířátka na plátnech chtějí a milují. Tvůrcům tedy nezbývá nic jiného, než si ty roztomilé miláčky vytvořit pomocí počítačové animace. Tím druhým důvodem, zcela jistě mnohem důležitějším, jsou samozřejmě prachy. Když mohl originál Lvího krále vydělat miliardu, proč by to nemohla zopakovat, nebo dokonce překonat technicky dokonalejší a velkolepější podívaná?

Opravdu je remake lepší než originál?

Pokud se na nového Lvího krále dívám z mého hlediska, jde o poněkud zbytečný film, který hodlá parazitovat na původním originálu. Hollywood v posledních letech plní kina remaky slavných starších filmů a pomineme-li pár velkých blocbusterů typu Marvelovek a dalších komiksových příběhů, které fakt vydělávají stamiliony, je původní produkce této továrny na sny poněkud zanedbatelná. Cílem tvůrců remaků je podle jejich mínění předložit divákům lepší verzi originálu, ale ne vždy se to podaří. Spíše naopak. Pokud to budu aplikovat na Lvího krále, tak ten určitě žádné zlepšení nepotřeboval, i když počítačovým animátorům je třeba složit hlubokou poklonu.

Tak vypadá král... a budoucí král, foto Falcon

Beyoncé jako plakátový tahák

Ale k samotnému filmu. Když jsem viděl přehlídku zvířecích hrdinů v novém vydání, nemohl jsem se zbavit pocitu, že koukám na jakési roboty, pohybující se podle pokynů animátorů. Světem protřelý stařík, lev Mufasa, říká v dialozích mladému Simbovi stejná moudra jako v originále, ale tam byl, dá-li se to tak říci mezi námi zvířaty, tak nějak lidštější. Na starších animovaných filmech je často nepřitažlivější určité, až karikující zvýraznění některých rysů filmových zvířátek.

A animací si počítačoví grafici skutečně vyhráli, to se musí nechat, foto Falcon

Vzpomeňme jen na šavlozubou veverku a další postavy z Doby ledové. Podobné to bylo i v původním Lvím králi, kde budila smích některá zvířata už ve chvíli, kdy se objevila na plátně. Tohle všechno zmizelo a zbyla super dokonalá zvířata, která jakoby vypadla z nějakého přírodopisného, dokumentárního filmu.

Je zajímavé, že poměrně velkého ohlasu se dočkala hudba ve filmu, i když zase vycházela víceméně z originálu, a také písně, zejména ta, kterou nazpívala Beyoncé. Tenhle její příspěvek do filmu mne chvílemi tahal za uši a připadal mi jako poněkud násilná vložka, zařazená jen kvůli popularitě zpěvačky, jejíž jméno na plakátech má přitáhnout diváky a tomu, aby se mohla pochlubit originální písní ve Lvím králi.

I král si někdy musí lehnout, foto Falcon

Humoru poněkud ubylo

Režisér Jon Favreau si se slavnou předlohou vyhrál, to všechna čest. Dojemné scény střídají humorné chvilky, hyeny jsou někdy legrační a divák se s chutí zasměje i při dialozích Pumby a Timona. Nicméně je na škodu, že spousta humorných scén, které si dobře pamatujeme z originálu, v remaku zmizela.

Jinak ale vidí divák na plátně sice super-realistický obraz všech hlavních hrdinů, působící však stále studeným, umělým dojmem. Jen proto, že něco vypadá realisticky, nemusí to být působivé ani zajímavé a původní originál mi byl daleko sympatičtější. Ve filmu tak nějak pokulhává i choreografie. Mladý Simba se svou přítelkyní Nalou či s prasátkem Pumbou courají po plátně sem a tam, stále někam putují, zpívajíce si do kroku.

 

Jít či nejít do kina?

Zkrátka a dobře, znovu se dostávám k té otázce, proč? Pro koho tenhle film je a proč by za něj měli lidé platit? Kvůli Beyoncé? Kvůli tomu, aby viděli technicky dokonalou animaci neexistujících zvířat? Ano, hlavní roli v novém Lvím králi hrají opravdu počítačové technologie, těch si užije divák dosytosti.

 

Nicméně jinak je film téměř identický se svojí dávnou předlohou a za všechno může děkovat jen a pouze jí. Distributoři filmu mne asi nebudou mít rádi, ale mám pro potenciální diváky jednu radu. Vytáhněte ze skříně stařičkou VHS kazetu nebo dévédéčko s původním filmem a pusťte si ho. Budete se bavit úplně stejně, možná i lépe a ušetříte peníze.

 

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace