Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V Hollywoodu platí, že čím dražší film, tím méně svobody. Režisérka s třemi nominacemi na Oscara teď dotočila. S Ivanem Trojanem. Sobota Pavla Přeučila

13.07.2019
V Hollywoodu platí, že čím dražší film, tím méně svobody. Režisérka s třemi nominacemi na Oscara teď dotočila. S Ivanem Trojanem. Sobota Pavla Přeučila

Foto: CinemArt

Popisek: Polská režisérka Agnieszka Holland s Ivanem Trojanem

FOTO VIDEO Možná nejslavnější polská režisérka a scénáristka Agnieszka Holland (70) se u nás cítí jako doma a potvrzuje to i její nejnovější film Šarlatán s Ivanem Trojanem v hlavní roli, který právě dokončila. Absolventka pražské FAMU emigrovala v 80. letech do Francie a nyní žije v USA.

Pro natáčení převážné většiny svých filmů se však vrací do Evropy a přiznává, že právě u nás se cítí jako doma. Ostatně všichni známe její minisérii Hořící keř (2013), mapující příběh Jana Palacha, produkovaný HBO, za který získala Českého lva za nejlepší režii a zároveň cenu filmových fanoušků i Cenu filmové kritiky. Se svou dcerou, režisérkou Kasiou Adamikovou, kterou má se slovenským režisérem Lacem Adamikem, natočila Hollandová například i velkofilm Jánošík - Pravdivá historie (2009), v němž slavného slovenského zbojníka ztvárnil herec Václav Jiráček.

Nominace na Oscara i Zlatý glóbus

Na svém kontě má dnes více než třicítku filmů a řadu cen včetně několika oscarových nominací. Na Oscara byla Agnieszka Holland nominována třikrát. Dvakrát v kategorii cizojazyčný film za snímky Bittere Ernte (1985) a V temnotě (2011), nominaci za scénář si vysloužilo její válečné drama Evropa, Evropa (1991), které získalo také Zlatý glóbus. Diváckého úspěchu se dočkaly i její filmy Ve stínu Beethovena (2006) s Edem Harrisem a Diane Krugerovou nebo snímek o vztahu básníků Rimbauda a Verlaina Úplné zatmění (1995) s Leonardem DiCapriem a Davidem Thewlisem. I přes úspěchy, jakých v Hollywoodu dosáhla, jí tahle fabrika na velkofilmy nijak neučarovala. „V Hollywoodu platí, že čím dražší film, tím méně svobody. Pokud stojí film hodně peněz, je vcelku jasné, že se musí dělat víc kompromisů a já jsem od začátku věděla, že takové velkofilmy dělat nechci, to by mě třeba stálo i život,“ uvedla Agnieszka Holland v jednom z rozhovorů.

Ivan Trojan jako 'šarlatán', foto CinemArt

Trojan ve dvou podobách

Po 36 natáčecích dnech padla nyní poslední klapka jejího nového filmu Šarlatán, ve kterém ztvárňuje hlavní roli léčitele Jana Mikoláška herec Ivan Trojan. Ve filmu se objeví také jeho syn Josef, představující mladého, osmnáctiletého Mikoláška v období, kdy na své léčitelské schopnosti přichází a učí se od jiných. Scénář filmu napsal Marek Epstein. „Myslím si, že je to nejlepší scénář, jaký kdy Marek Epstein napsal. Zároveň to bylo to nejnáročnější, co jsem kdy točil. Obsáhl jsem tři věková období, ta postava je velmi rozporuplná a scénář se pohyboval v několika časových rovinách, takže jsem musel být velmi dobře připravený,“ říká o natáčení Ivan Trojan.

Pro slovenského herce práce snů

Janu Mikoláškovi prošly za život rukama miliony lidí, jak sám uváděl ve svých biografiích. „Jeho schopnosti a určitou jinakost lidé obdivovali, ale mnohdy také nepřijímali. Vznikalo tam tak drama, odehrávající se mezi ním a okolním světem. A ovlivňovalo jej také jeho vnitřní drama… Uměl pomoct lidem, ale zároveň si uvědomoval, že potřebuje pomoct i sám sobě,“ vysvětluje Ivan Trojan, který byl na tuto roli pro Agnieszku Holland jasnou volbou. Výraznou roli léčitelova asistenta si zahrál slovenský herec Juraj Loj. „Nikdy jsem nehrál postavu takového rozsahu a v životě by mě nenapadlo, že moje, v tomto ohledu, filmová prvotina bude právě s Agnieszkou Holland a Ivanem Trojanem. Je to práce snů pro mnoho herců, obrovská zkušenost,“ říká o natáčení Loj.

Ivan Trojan jako obviněný 'šarlatán', foto CinemArt

Natáčení bylo fantastické

„Mám velmi dobrou zkušenost s českými štáby. Možná k tomu přispívá i fakt, že jsem sama tak trochu Češka, znám tuhle zemi, mám tady nějakou minulost, mluvím česky, všichni mě tady berou za svou, takže točit tady je vždy velmi příjemné,“ odpověděla režisérka Agnieszka Holland na otázku, jak se jí pracovalo v České republice. „Bylo to velmi šťastné natáčení, fantastický štáb, skvělí herci, teď ještě uvidíme, co se nám z toho podaří sestřihat,“ dodala režisérka, která s krátkou zastávkou na MFF Karlovy Vary odjela do Francie, kde momentálně se střihačem Pavlem Hrdličkou a hudebním skladatelem Antonim Komasou Lazarkiewiczem na materiálu pracuje. První verze střihu by měla být hotová na podzim.

Boj léčitele s režimem i s démony

Šarlatán je strhující životopisné drama výjimečného muže, obdařeného léčitelskými schopnostmi na pozadí dobových událostí. Příběh je inspirován skutečnými osudy léčitele Jana Mikoláška, na kterého se v průběhu několika desetiletí obracely s prosbou o pomoc tisíce lidí ze všech společenských vrstev včetně nejvýznamnějších osobností politického i kulturního života. Mikolášek byl člověk bez odborného lékařského vzdělání, ale s nevšedním a nevysvětlitelným nadáním diagnostikovat a pomocí bylinek léčit nemoci, se kterými si ani doktoři nevěděli rady. Jeho mimořádné schopnosti byly však vykoupeny bojem s vlastními démony. Léčitelství je jeho vnitřní spásou a ochranou před sebou samým. Mikolášek se dostal i do konfliktu s komunistickým režimem a stal se obětí vykonstruovaného procesu.

Do českých kin by měl snímek dorazit počátkem příštího roku, českým distributorem je společnost CinemArt, o světovou distribuci se stará Films Boutique. Snímek Šarlatán produkuje společnost Marlene Film Production producentky Šárky Cimbalové.

 

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace