Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Doposud bylo vždy zřejmé, kdo je pachatel a kdo oběť. Zde však jasné hranice mezi zločinem a spravedlností nenajdeme

19.06.2019
Doposud bylo vždy zřejmé, kdo je pachatel a kdo oběť. Zde však jasné hranice mezi zločinem a spravedlností nenajdeme

Autor: visir.is

Popisek: Steinar Bragi

Jaké myšlenky se honí hlavou matce, jejíž dcera beze stopy zmizela? Příběh ženy, která vzala záležitost do vlastních rukou, vydalo nakladatelství Kniha Zlín.

Matka je příběh o zločinu a jeho následcích, o nepochopitelné krutosti i ničivém žalu a o boji mezi muži a ženami, v němž bylo vždy zřejmé, kdo je pachatel a kdo oběť – až dosud. Zde však žádné jasné hranice mezi zločinem a spravedlností nenajdeme a postavy nejsou tím, čím se na první pohled zdají. Ze svižně plynoucího děje se místy vynořují mystické epizody, jež jsou charakteristickým znakem autorovy tvorby a čtenářům ještě více přibližují neskutečný vnitřní svět hlavní postavy.

Steinar Bragi přistupuje k tématu jako vždy neúprosně a dokáže čtenáře hluboce zasáhnout a udržet v napětí až do poslední stránky. Zároveň se nevyhýbá ani zcela přímé společenské kritice a do románu obsadil i několik skutečných osobností současného islandského veřejného života.

Matka

Steinar Bragi Guðmundsson se narodil v Reykjavíku, studoval literární vědu a filozofii na tamní univerzitě, ale studia nedokončil. Spisovatelskou dráhu zahájil básnickou tvorbou, která se vyznačuje kombinací humoru a brutality. Podobná témata stejně jako vědeckofantastické prvky se objevují i v jeho prozaické tvorbě. Literární kritik Björn Þór Vilhjálmsson ho označil za nejvýznamnějšího spisovatele jeho generace.

Autor: Steinar Bragi
Žánr:
thriller
Nakladatelství:
Kniha Zlín

Ukázka z knihy:

Už si sice nedokážu jasně vybavit, jak vypadala, ale vzpomínám si na její profil, když tam vedle mě seděla v šeru, vlasy se jí stáčely nad čelem, rty měla maličko našpulené, oči se jí třpytily a rozhlížely se po řadových domcích, kde v jednom z bytů čekali všichni její spolužáci.
Pak z auta najednou vystoupila. Než za sebou zabouchla dveře, strčila hlavu dovnitř a poděkovala za svezení. Pusu jsme si nedaly, neměly jsme ve zvyku se moc líbat ani objímat, nanejvýš tak na Vánoce a Nový rok. Slíbila, že se vrátí před půlnocí, a rozloučila se. Viděla jsem na ní, že pospíchá, aby si to zase nerozmyslela.
Co se dělo dál, vím od policie. Po Valině zmizení jsem měla zpočátku pocit, že ji možná dokážu najít, pokud si důkladně pročtu vyšetřovací zprávy; jako by představovaly hádanku, kterou můžu rozluštit. Prostudovala jsem je mnohokrát, celý ten abecední seznam svědků a jejich výpovědí, ale k ničemu to nevedlo.
Když se se mnou Vala rozloučila, zamířila k domu číslo 33 a zazvonila. Otevřít přišla hostitelka, ve spisech označená písmenem „Z“, a prohlásila, jaké to je překvapení, že Vala dorazila, protože nikdy předtím se třídních večírků neúčastnila a nechodila ani na bowling, na plesy nebo na koncerty. „Z“ Vale nabídla pivo, protože si nic k pití nepřinesla, ale ta ho odmítla. „Z“ se jí zeptala, jestli nikdy nepije, ale Vala se rozpačitě vymlouvala, že pije jen občas. Nakonec si od ní pivo vzala a hned do sebe obrátila půl lahve. Pak celá ožila, přestala se červenat, smála se a vykládala vtipy. Podle svědkyně „M“, která Vale dala Bacardi Breezer, když pivo dopila, neznala Vala na začátku školního roku, na rozdíl od většiny ostatních, ze třídy vůbec nikoho. Těžko se seznamovala s lidmi, znervózněla, když ji někdo oslovil, a působila dojmem, že o společnost moc nestojí.
Svědkyně „E“ a „F“ vypověděly, že po poslední zkoušce Vale zavolaly a přemlouvaly ji, aby přišla na večírek. Už dřív ji zvaly, ať s nimi po škole zajde do kavárny. Pak se ve třídě rozneslo, že je Vala věřící, že chodí na mše nějaké sekty a jezdí na venkov na kurzy, před spaním si čte Bibli a chystá se na misii do Malajsie. Od té doby se jí přezdívalo „pánbíčkářka“. „E“ i „F“ tvrdily, že proti její víře nic neměly, i když jim Vala připadala trochu zvláštní, a že se s ní upřímně chtěly lépe seznámit, aby už nebyla tak izolovaná od zbytku třídy.
Svědek „X“ dorazil na večírek později a všiml si, že Vala stojí na verandě za domem a kouří. Mluvila prý překotně a chovala se divně a nepříjemně. Loudila z ostatních cigarety a pivo a pořád pokukovala po jednom klukovi ze třídy, „D“, jehož svědek popsal jako vysokého, pohledného chlapce, který ve škole výborně prospívá, ale má pověst lamače dívčích srdcí. Prý dost pije a svědek „X“ ho prý jednou slyšel prohlásit, že věřící holky jsou sexy.
Svědek „D“ vypověděl, že přišel na večírek pozdě a Valu nepozdravil, ale postřehl, že se na něj pořád dívá z verandy, kde se zdržovala většinu večera. Přiznal, že na ni při hodinách občas mrkal a za jejími zády si z ní dělal legraci. Později se za to prý styděl. Po jedné zkoušce krátce před Vánoci opustili učebnu ve stejnou chvíli a „D“ se jí zeptal, jestli se nechystá na vánoční ples, a přemlouval ji, aby přišla. Svědkyně „E“ a „F“ vypověděly, že ke konci večírku šly společně s Valou do koupelny, kde si od jedné z nich půjčila šminky a přiznala svůj zájem o „D“. Vyptávala se, jak se jim pozdává jeho nová přítelkyně, „R“, která na večírek právě dorazila, ale ony prý změnily téma. Cestou zpátky na verandu se Vala na tu dívku zašklebila a pak jí „F“ doporučila, ať je s pitím opatrnější, protože večer teprve začíná.
Po večírku jela Vala spolu s „E“, „F“ a „C“ taxíkem na ples. Hodně tančila a zdálo se, že je na parketu ve svém živlu, dokud nezačal tancovat i „D“ s „R“. To pak začala na parket tahat neznámé kluky a tančila s nimi v blízkosti „D“ a „R“, jako by se chtěla před „D“ předvádět nebo v něm vyvolat žárlivost. S jedním z chlapců, „K“, se začala líbat a podle jeho výpovědi si položila jeho ruku na prsa, což mu nebylo příjemné, takže odešel. Nakonec se „R“ naštvala, pohádala se s „D“ a utekla z tanečního parketu. „D“ pak Vale vynadal, že ho nenechá na pokoji. Prohlásil, že o ni nemá zájem a že je divná. Potom Vala tančila chvíli sama a následně ji bylo vidět, jak nejistým krokem opouští parket a sedá si k prázdnému stolu v rohu. Svědkyně „E“ jí donesla sklenici vody, kterou Vala vypila a pak ji naplnila pivem z malé lahve přinesené z večírku. „E“ se vrátila na parket a po několika minutách pohledem zabloudila do rohu, kde Vala ještě seděla, ale za půl hodiny už tam nebyla.
Po zbytek plesu Valu nikdo neviděl, a nakonec se sklidily skleničky ze stolů a sál se vyprázdnil. Cestou domů se „E“ a „F“ bavily o tom, co se s ní asi stalo. Nemohly vyloučit, že se v opilosti někam zatoulala, a měly obavy, že by se jí mohlo něco stát, nebo že by si dokonce mohla chtít ublížit kvůli tomu, jak jí „D“ vynadal. Nakonec ale došly k závěru, že si nebudou dělat starosti, protože nejspíš prostě odjela taxíkem domů spát…

Vložil: Adina Janovská

Tagy
kniha,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace