Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji (nejen) od pana Lovčího z Plas

Rozhovory na okraji (nejen) od pana Lovčího z Plas

Zpovídaným je vždy někdo zajímavý a inspirativní, jenž ale... nežije v metropoli

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE NSA patřila vedle Mossadu a Stasi k nejefektivnější rozvědce; československý agent vzpomíná... Ladislav Kubizňák, Polygon

08.06.2019
RECENZE NSA patřila vedle Mossadu a Stasi k nejefektivnější rozvědce; československý agent vzpomíná... Ladislav Kubizňák, Polygon

Autor: repro

Popisek: Ladislav Kubizňák ve výpovědi pro Paměť národa

Karel Köcher, Aleksandr Dmitrievich Ogorodnik, Rudolf Ivanovič Abel, Robert Philip Hanssen, Julius a Ethel Rosenbergovi, Bohuslav Chňoupek, Oleg Kalugin a řada dalších jmen, agentur a institucí. S tím vším se setkáte v neskutečně skvěle zpracované knize ´vzpomínek´ Ladislava Kubizňáka, kterou v těchto dnech vydává Grada.

Pokud bychom ony krátké kapitoly, které ovšem tvoří barvitý, běžnému člověku neznámý celek, měli popsat, zůstali bychom pouze u adjektiv: famózní, perfektní, dechberoucí, přitom pragmatické, bez výrazných emocí, ale dotažené, s pointou. A tím nemyslíme pouze to, jak se elitní zpravodajec náhle pod dozorem a se sledovačkou v zádech ocitnul po štaci v USA na úřadu práce Prahy 4. Smutné, ovšem realistické. Nebyl sám. Podobný osud a pád až na zem prožila celé řada důstojníků rozvědky, stejně jako řadových policistů a kriminalistů. O tom ale jindy.

„Je pozdní srpen roku 1988. Na Manhattan dopadá odpolední slunce a ve vzduchu je již cítit blížící se podzim. Před půlrokem jsem byl centrálou povýšen po třech letech operativní práce v jednom z nejtěžších západních kontrarozvědných prostředí na zástupce rezidenta, v kódu NATO Acting COS (Chief of Station, v názvosloví KGB je ekvivalentem rezident)."

Ladislav Kubizňák ve své knize, na kterou měl podle svých slov dostatek času a trpělivosti, nabízí přehlednou formou spojení vlastního osudu, práce a povinností a současně i dobové, tedy zlomové okamžiky dějin. Případ Hora, systém Chibiny, novičok, přeběhlíci, zrádci, práce kontrarozvědky MI 5 a řada dalších věcí.

Kdekoli hutný titul otevřete, tam naleznete fakta a skutečnosti, o kterých většina lidí nikdy neslyšela. Chlad, který tentokrát nepřichází z Hradu, ale z minulosti, je nejen patrný, ale i citelný. V prvním odstavci zmíněná jména bude určitě vhodné vyhledat a zjistit si jejich osudy. Ti lidé opravdu psali dějiny, když ne učebnicové, tak ty speciální, o kterých se dozvídáme jen nahodile. Kupříkladu díky Edwardu Snowdenovi.

„Jednou se mi podařil náhodně v rámci INN pěkný kousek nahoře na severu ve státě Maine, pod kanadskou hranicí u městečka Bar Harbor. V překrásném Národním parku Acadia se mi ve snaze nalézt dobrou restauraci, v níž připravují čerstvě vylovené humry uvařením do červena, podařilo vjet do jakéhosi dobře vypadajícího objektu v Schoodic Peninsula. Ve dvoře jsem narazil na nezvykle velkou koncentraci mužů v admirálských uniformách. Byl jsem hodně překvapený, takový „úlovek“ jsem nečekal. I oni na mě koukali jako na zjevení. Nechápali, kde se tam vzalo auto s diplomatickými čísly PHD 009 východního bloku."

Kromě celé řady superlativ bychom se rádi pozastavili ještě u autora. Ladislav Kubizňák se narodil ve východočeské Jaroměři, proslulé pevností Josefov, posléze vyrůstal v nedalekém Broumově a do učení na kováře šel do Hradce Králové. Po dostudování VŠE se objevil v OSN a v rozvědce. Pozoruhodné.

´Polygon´ kromě beletristicky výtečně zpracované formy nabízí rovněž fotografický cyklus, seznam použité literatury a rovněž precizně zachycenou strukturu STB spolu s jakýmsi výkladových slovníkem pro zpravodajské analfabety: infiltrace, dekonspirace, blokovaná osoba, mrtvá schránka, rezident, proval...

Titul jednoznačně doporučujeme a chválíme pečlivost, jaká její vznik doprovázela. Výjimečné čtení.

Vložil: Zdeněk Svoboda

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace