Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE NSA patřila vedle Mossadu a Stasi k nejefektivnější rozvědce; československý agent vzpomíná... Ladislav Kubizňák, Polygon

08.06.2019
RECENZE NSA patřila vedle Mossadu a Stasi k nejefektivnější rozvědce; československý agent vzpomíná... Ladislav Kubizňák, Polygon

Foto: repro

Popisek: Ladislav Kubizňák ve výpovědi pro Paměť národa

Karel Köcher, Aleksandr Dmitrievich Ogorodnik, Rudolf Ivanovič Abel, Robert Philip Hanssen, Julius a Ethel Rosenbergovi, Bohuslav Chňoupek, Oleg Kalugin a řada dalších jmen, agentur a institucí. S tím vším se setkáte v neskutečně skvěle zpracované knize ´vzpomínek´ Ladislava Kubizňáka, kterou v těchto dnech vydává Grada.

Pokud bychom ony krátké kapitoly, které ovšem tvoří barvitý, běžnému člověku neznámý celek, měli popsat, zůstali bychom pouze u adjektiv: famózní, perfektní, dechberoucí, přitom pragmatické, bez výrazných emocí, ale dotažené, s pointou. A tím nemyslíme pouze to, jak se elitní zpravodajec náhle pod dozorem a se sledovačkou v zádech ocitnul po štaci v USA na úřadu práce Prahy 4. Smutné, ovšem realistické. Nebyl sám. Podobný osud a pád až na zem prožila celé řada důstojníků rozvědky, stejně jako řadových policistů a kriminalistů. O tom ale jindy.

„Je pozdní srpen roku 1988. Na Manhattan dopadá odpolední slunce a ve vzduchu je již cítit blížící se podzim. Před půlrokem jsem byl centrálou povýšen po třech letech operativní práce v jednom z nejtěžších západních kontrarozvědných prostředí na zástupce rezidenta, v kódu NATO Acting COS (Chief of Station, v názvosloví KGB je ekvivalentem rezident)."

Ladislav Kubizňák ve své knize, na kterou měl podle svých slov dostatek času a trpělivosti, nabízí přehlednou formou spojení vlastního osudu, práce a povinností a současně i dobové, tedy zlomové okamžiky dějin. Případ Hora, systém Chibiny, novičok, přeběhlíci, zrádci, práce kontrarozvědky MI 5 a řada dalších věcí.

Kdekoli hutný titul otevřete, tam naleznete fakta a skutečnosti, o kterých většina lidí nikdy neslyšela. Chlad, který tentokrát nepřichází z Hradu, ale z minulosti, je nejen patrný, ale i citelný. V prvním odstavci zmíněná jména bude určitě vhodné vyhledat a zjistit si jejich osudy. Ti lidé opravdu psali dějiny, když ne učebnicové, tak ty speciální, o kterých se dozvídáme jen nahodile. Kupříkladu díky Edwardu Snowdenovi.

„Jednou se mi podařil náhodně v rámci INN pěkný kousek nahoře na severu ve státě Maine, pod kanadskou hranicí u městečka Bar Harbor. V překrásném Národním parku Acadia se mi ve snaze nalézt dobrou restauraci, v níž připravují čerstvě vylovené humry uvařením do červena, podařilo vjet do jakéhosi dobře vypadajícího objektu v Schoodic Peninsula. Ve dvoře jsem narazil na nezvykle velkou koncentraci mužů v admirálských uniformách. Byl jsem hodně překvapený, takový „úlovek“ jsem nečekal. I oni na mě koukali jako na zjevení. Nechápali, kde se tam vzalo auto s diplomatickými čísly PHD 009 východního bloku."

Kromě celé řady superlativ bychom se rádi pozastavili ještě u autora. Ladislav Kubizňák se narodil ve východočeské Jaroměři, proslulé pevností Josefov, posléze vyrůstal v nedalekém Broumově a do učení na kováře šel do Hradce Králové. Po dostudování VŠE se objevil v OSN a v rozvědce. Pozoruhodné.

´Polygon´ kromě beletristicky výtečně zpracované formy nabízí rovněž fotografický cyklus, seznam použité literatury a rovněž precizně zachycenou strukturu STB spolu s jakýmsi výkladových slovníkem pro zpravodajské analfabety: infiltrace, dekonspirace, blokovaná osoba, mrtvá schránka, rezident, proval...

Titul jednoznačně doporučujeme a chválíme pečlivost, jaká její vznik doprovázela. Výjimečné čtení.

Vložil: Zdeněk Svoboda