Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE Čtou všechno a všechno vědí, tak fungují tajné služby. Michal Vaněček, Iluze pravdy

05.06.2019
RECENZE Čtou všechno a všechno vědí, tak fungují tajné služby. Michal Vaněček, Iluze pravdy

Foto: archiv nakladatele

Popisek: Michal Vaněček je zajímavý člověk. Člověk, který se kromě řízení IT firmy věnuje nadaci a charitativní činnosti a taky psaní povídek a pohádek. Za víc než čtvrt století v IT stál u zrodu projektů, jako jsou státní maturity, monitoring kritické infrastruktury státu či vývoj simulátoru pro krizové řízení. Je spoluzakladatelem společnosti T-SOFT a.s. Nadace T-SOFT ETERNITY, kterou vede od roku 2010, vyprodukovala pod jeho vedením 6 knih a 10 CD pro děti, a 10 knížek zaměřených na problematiku pacientů, nemoci, sportu handicapovaných apod. Sám se jako autor, spoluautor nebo manažer podílel na více než 50 knižních titulech a CD.

„Pravda je to, čemu jste ochotni uvěřit," stojí v úvodu celkem útlé knihy, jejíž čtení vám zabere pár hodin. Bude to pěkná jízda s několika chvílemi, které jsou sice přitažené za vlasy, ale neurazí, natož aby pokazily dojem. Tahle detektivka autora desítek pohádkových knih má navíc jednu hodně hezkou pointu: není daleko od pravdy.

Možná, že nikdo z vás neví o tom, že existuje takzvaná Aliance Pěti očí (the Five Eyes), jejíž státy sledují, stopují, analyzují a vzájemně předávají data prakticky celého kyberprostoru. Řadí se sem USA, Kanada, Británie a trochu překvapivě i Nový Zéland a Austrálie. Jde o zřejmě nejsilnější konglomerát na světě. Pokud si někdo myslí, že sledování všech a všeho je jen fikce z pera poblázněného spisovatele, plete se. Na území České republiky funguje řada (říkejme) legálních agentů jiných rozvědných služeb. Připusťme, že od Izraele po Francii.

V detailech se rozepisovat nebudeme, jelikož každé klíčové slovo (agenti, tajné služby, terorismus, spiknutí a podobně) je ihned zaznamenáváno.

Na bázi těchto podkladů vytvořil Michal Vaněček příběh, která se zúží na jedno rychlé pátrání trvající šestnáct dní a pouze několik postav. Šmrnc a kvapík spisovatele nás mile potěšil. Hlavních rolí, pokud bychom měli zůstat u zmíněných postav románu, je pár. Tři. Jedná se o plukovníka Marka, který to vzal přes nejelitnější útvar policie, vraždy, až do oddělení ochranky kybernetického prostoru. Pak je tu jedna hackerka, jejíž jméno je Bára Obermannová. Proti nim stojí zlo v podobě hlavního (Novotný) a jemu podřízeného šéfa (Bartl) oné výzvědné služby, případně můžeme říkat agentury, kteří ve staré fabrice na traktory ´kryjí´ svou činnost.

Dílem několika náhod a logických úvah, které se nám skutečně líbily (kde je bordel na silnici, když tady mají jezdit traktory...), oba zmínění hrdinové dojdou k závěru, že se děje něco špatně. Hlavní postava policajta Josefa Marka nevadí. Ba naopak. Hulí jak fabrika i v nemocnici, kde jej pár týdnů před důchodem kurýruje jeho spolužák, profesor Rybák. Myslí mu to, zná postupy i aktuální dění (třeba že maják u policejního auta vybíjí baterku). Jak jsme už shora zmínili, nadsazený a zbytečně přehnaný nám přijde ten styl á la James Bond v podobě ´podminování´ skladu s počítači oné agentury. Autor si byl tohoto drobného šílenství vědom, protože mu předchází scéna, kdy plukovník ukazuje Báře svou sbírku, kde je ke spatření i legendární plastická trhavina cé-čtyřka. Půl kila této zbraně zabije prakticky každého do perimetru jednoho metru. Právě ten popis výbuchu skrze telefon, pokud se nepleteme, je jedinou škvírkou v jinak jasné koncepci.

Bára Obermannová, druhá hlavní postava, je hodně logicky smýšlející ajťačka, kterou ovšem nakonec čeká smrt. Nebo ne? Dotažení tohoto příběhu nám uteklo, avšak nechceme vyzrazovat, přišli byste o nápaditý, i když také trošičku přehnaný zvrat.

Autor, který je mimochodem spolumajitelem a ředitelem akciovky T-SOFT, a to již 27 let, se zjevně jednoho rána probudil a v návalu sběru dat, jímž prochází každý, bouchnul do stolu. A v troše nadsázky (asi i jako relax od všech těch draků a víl) navodil uvěřitelnou atmosféru spiknutí, jenž je spiknutím pouze do chvíle, než začnete pracovat s informacemi.

V pěti kapitolách a asi těch šestnácti dnech se mu podařilo funkčně vykreslit schéma IT systému na čtení všech a všeho, stejně jako velice, velice podařený dialog s šéfem téhle rozvědky, jistým Novotným (později ´odhaleným´ jako Zdeněk Brož, snad účetní). To, že tajné služby ve dvou scénách používají sniperovku, je taky vcelku mimo realitu, ale zážitek z věcných a suše pragmatických dialogů to nenaruší.

Na titulu nám vadila místy přehnaná dramatičnost a slabé zachycení fungování rozvědky (BIS má přitom v centru Prahy sídlo, kam může každý zajít a poklábosit) a jistá automatičnost u používání trhavin, zbraní a přísně hlídaných léků, zejména barbiturátu Thiopental. Víc nic. Potěšilo nás několikrát převracené dění, moc dobře zvládnuté dialogy a zachycená atmosféra, ale především ta myšlenka pustit se do tohoto dnes neoblíbeného tématu…  

Autor: Michal Vaněček
Název: Iluze pravdy
Vydává Cosmopolis, 2019
Hodnocení: 71 procent

Vložil: Zdeněk Svoboda

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace