Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rammsteini vydávili do světa průměrné album, které asi zapadne. (P)alba Thomase Landerse

26.05.2019
Rammsteini vydávili do světa průměrné album, které asi zapadne. (P)alba Thomase Landerse

Foto: Oficiální stránky kapely

Popisek: Rammstein stylizovaní do... Rammstein

VIDEO Sedmé a oficiálně nepojmenované (také eponymně označované jako prosté Rammstein) studiové album německých feuermanů Rammstein, kteří patří k tzv. Neue Deutsche Härte scéně, bylo vydáno nakladatelstvím Universal Music 17. května 2019. V různých modulacích (ty se liší pouze artworkem a neobsahují žádný bonusový materiál) nabízí opět jedenáct nových kompozic (jak překvapivé!), nahraných ve francouzském studiu La Fabrique a je prvním kapelním počinem po deseti letech od posledního počinu Liebe ist für alle da (2009).

A je rovněž i prvním zářezem, který – jak tomu bylo doposud – neprodukoval Švéd Jacob Hellner (Clawfinger a Apocalyptica), nýbrž Olsen Involtini (pod kapelním dohledem), jinak také člen Richardových Emigrate. Deutschland a Radio předcházely aktuální fošně ve formě singlů a zároveň i videoklipů (dle Z. bude pořízeno klipů celkem pět), přičemž prvně zmiňovaná se stala v rodném Německu jejich druhým songem číslo 1.

Nepodařilo se mi vypátrat, z jaké tvůrčí dílny pochází tak úžasně ‘nápaditý‘ přebal. Doufám, že za jeho fenomenální a dechberoucí koncept R+ dostanou cenu Obal roku. I sedmička vznikla v sestavě, která se ani po čtvrt století nezměnila: Till Lindemann – zpěv, Richard Z. Kruspe – kytary, Paul Landers – kytary, Oliver Riedel – baskytara, Christian Lorenz – klávesy a Christoph Schneider – bicí. Sextet je rovněž svorně podepsán pod lyrickým obsahem čerstvých šestačtyřiceti minut hrací doby.

Rádio, moje rádio

Deutschland jest tedy nejen pilotním singlem, ale rovněž i samotným otvírákem, jehož videoztvárnění provázela i příslušná dávka kontroverze, na kterou jsme v případě Němců zvyklí v podstatě od jejich vpádu na scénu. Viděl jsem ukázky, nicméně desetiminutový minifilm oslavující němectví v dobrém i špatném mi nijak neimponuje. Z prostého a zcela prapůvodního důvodu – v mém případě je vždy na prvním místě hudební obsah. Líbí se mi, jak se to celé svižně rozjíždí, jen si honem nemohu vzpomenout, kterou partu to vlastně poslouchám.

Zní mi to až příliš tuctově a poplatně formátu současné doby. Aha, jistě, Till v předlouhé (a víceméně nijaké) sloce, Zvenovo „křoví“ je mému zvukovodu vyloženě otravné, stejně tak jako každé slovo začínající na über-. Radio pokračuje v úvodním dojmu „kde jsem tohle už slyšel?“ Napadají mě třeba KMFDM, ale ti tohle umí daleko lépe. A další refrén, který se cítí nekompletně. Text o dobách dávno minulých má pravděpodobně navozovat jistý pocit sentimentu, mně se jej ovšem v tomto případě jaksi nedostává.

Latinský úvod trojky, toť novinka ve tvorbě uskupení. A i do třetice song, který vykazuje jakýsi pokus o život v podobě svižného tempa. Jenže čtyři minuty se přeženou a nebýt ženským vokálem podpořeného finále á la Laibach, nenacházím v Zeig dich nosného nápadu. Ausländer je více diskotéka než metal, silně upomíná na finskou industriální smečku Turmion Kätilöt, jejíž osobní vypořádání se s mixem metalu a tanečních vlivů mi ovšem přijde daleko uvěřitelnější a invenčnější.

Chci rozhodně víc úvodních 15 vteřin než cokoli, co následuje po nich. Sex (o čem asi ten song je?) se sice vyvalí, poté se tři a půl minuty valí a když se konečně odvalí, zanechává mě s pocitem vyloženě obyčejného tracku, jehož šedý dojem naprosté průměrnosti nezachrání ani pokus o přiráznění tempa ve finální pasáži. Tohle mě vážně nebaví.

Haló, děvčátko, jak se ti daří?

Puppe má být oním zlým songem a pomyslným vrcholem LP, což po první půli z jeho hudebního vyznění nepoznáte, protože se ukrutně dlouhé dvě minuty tváří jako ukňouraný courák. A když už nabere na intenzitě, učiní tak pomocí v mixu až příliš hlasitých bicích a Lindemannova nepříčetného řevu, jež – ač určitě cílený efekt momentu totálního šoku – je mi absolutně nepříjemný a má tendence evokovat ve mně pocity pojící se na německou historii. Lépe řečeno na její epochu, na kterou příslušný národ nijak hrdý není.

Opravdu těžko popsatelný dojem prapodivné nechutnosti napravuje následující Closer. Moment, to nejsou Nine Inch Nails, to jsou stále Rammstein. Přesto mi zvláštním způsobem lahodí nájezd na příslušný chorus (včetně jej), který umocňuje i dojem celkem silné melodie. Diamant je oním křehkým vydechnutím, které mě původně výrazně neoslovilo. S opakovaným poslechem mu pomaličku přicházím na chuť a poprvé si uvědomuji, že v tomto případě nemám k Tillově projevu ani píp. Naopak, jeho procítěný přednes, zahalený do zajímavé aranže klasických nástrojů, mu dodává na majestátnosti jeho ojedinělého projevu.

Weit weg jest dalším příjemným překvapením s nečekaným přidáním klasických Hammondek, které okamžitě upomínají na krále klasického hard rocku Deep Purple či Uriah Heep. Nejsem si jist, do jaké míry (a pokud vůbec) to bylo cílem, přesto tohle zní v katalogu R+ neotřele a zajímavě. Tattoo je oním aspirantem na příslovečné poničení krční páteře, má fakt koule a asi nejvíce upomíná na první dva studiové zářezy Herzeleid (1995) a Sehnsucht (1997). Ve druhé třetině se píseň „uklidní“ a následující (ač kratičká) pasáž je z rodu těch, při jejichž poslechu nacházím dobrého využití pro svůj úsměv. Proč zde jen není takových momentů vícero... Závěrečná Halloman má tendence stát se oním velkolepým finále, jehož struktura je tentokrát pojata ne zcela tradičně. Což ovšem jen přidává na její rozmanitosti, postavené na úvodním riffu baskytary a čítající několik opravdu zajímavě pojatých změn v jejím průběhu.

Relevance na půli cesty

S posledními tóny „oznamovatele“ utichá i celý opus, k jehož finálnímu verdiktu se mi nepřistupuje vůbec lehko. Na jedné straně vyloženě vítám změnu producenta – výsledný zvuk mi sedí daleko víc, než jak tomu bylo v případě třech předešlých studiových záseků Reise, Reise (2004), Rosenrot (2005) a LIFAD (2009). Pomyslná strana B mi i po opakovaném poslechu přijde nápaditější, výrazově neotřelejší a celkově povedenější. Přesto když vezmu v potaz vyznění kompletní nahrávky, nemohu se zbavit dojmu, že se z ní v průběhu let stane jen další řadové album v diskografii Rammstein, které ač není vyloženě slabé, není ani nijak famózně velkolepé či dokonce zásadně převratné.

Moje historie právě s touto kapelou je dostatečně známá a já se opravdu rozhodl být k německé legendě fér. K čerstvé jedenáctce se průběžně ještě vrátím, ale jak už teď tuším, její rotace se výhledově výrazně sníží. Neupírám jí snahu jít s dobou, ale kde jsou ty časy, kdy R+ zněli jako originální R+. V současnosti mi spíš znějí jako kapely, které se vždy snažili znít jako R+. A když k tomu připočtu i fakt, jak dlouhým tvůrčím hiátem Linde a spol. prošli, zanechává ve mně deska se zápalkou na coveru dojem, že bychom si po dekádě nekonečného čekání přece jen zasloužili alespoň o maličko více...

Tracklist:

01. Deutschland

02. Radio

03. Zeig dich

04. Ausländer

05. Sex

06. Puppe 07. Was ich liebe

08. Diamant

09. Weit weg

10. Tattoo

11. Hallomann

REMMSTEIN: RAMMSTEIN - 2019

 

Vložil: Thomas Landers

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace