Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE Skutečná pocta studiu Metro-Goldwyn-Mayer. Francis Scott Fitzgerald, Poslední kapitán

17.05.2019
RECENZE Skutečná pocta studiu Metro-Goldwyn-Mayer. Francis Scott Fitzgerald, Poslední kapitán

Foto: archiv redakce

Popisek: Francis Scott Fitzgerald

Zatímco se Evropa potýkala s následky konce první světové války, za oceánem se začala tvořit historie vskutku nevídaná. Psal se rok 1924, kdy bylo v Kalifornii založeno zřejmě doposud nepřekonané producentské studio Metro-Goldwyn-Mayer. O tom slyšel jistě každý, jelikož řvoucí hlava lva v jakémsi pokusu o erb panuje doposud. Byla to také doba, kdy se němý film měnil na ten zvukový, a lidé stáli fronty na kina. Čekali nečekané, radovali se z maličkostí a byli vděční za jakoukoli večerní zábavu, která se tehdy stala doslova společenskou záležitostí.

Jedním z těch, kteří na úspěchu participovali, byli nejen začínají a později slavní herci (Greta Garbo, Joan Crawford a další), ale i ti, kteří znalost svého jména zúžili na odborníky a fachmany v oboru. A byl to samozřejmě i scénáristka Francis Scott Fitzgerald, který pro MGM pracoval, psal a publikoval. Že by šlo o kdovíjaký úspěch, to se říci nedá. Francis Scott Fitzgerald byl alkoholik, který se často potýkal s prázdnou kapsou. Díry v ní způsobil nejen opulentní způsob života, ale i časté lékařské pobyty jeho věhlasné manželky Zeldy. O tom se už KrajskéListy.cz zmiňovaly několikrát.

Fitzgerald trpěl nejen po duševní, ale i po fyzické stránce. Často natažená ruka, která třímala sklenku alkoholu, mohla zapříčinit jak opakující se stavy tuberkulózy (pokusy s takzvaným lékem tuberkulinem na přelomu devatenáctého a dvacátého století pravidelně přivodily pacientovu smrt), tak i násobné infarkty. V roce 1940, kdy dnes již slavný spisovatel zemřel, mu bylo 44 let.

O to víc je logické a pochopitelné, že autor prchal. Od problémů, kocovin a krvácení, od domova, od věřitelů. Jeho útěkem se stala literatura. Jak je "Velký Gatsby" slavný, tak je "Poslední kapitán" opomíjený. I přesto, že podle tohoto námětu vznikla řada adaptací, přičemž tou nejznámější bude jistě Kazanův snímek The Last Tycoon z roku 1976.  Je zajímavé, že o distribuci a šíření bijáku se nepostaralo studio MGM, ale Paramount Pictures.

Proč?

Jelikož Monroe Stahr, hlavní postava nedokončeného románu (či novely), je v Americe dodnes obdivovaný Irving Thalberg. Muž, který stál na počátku filmové éry, který vybudoval již několikrát zmíněné studio Metro-Goldwyn-Mayer a jehož zastihla smrt teprve v sedmatřiceti letech. Další postavy, o které se autor opírá a které jsou zcela jistě založeny na reáliích, budou mladá studentka Cecelia Brady, jejíž otec je chytrý, pracovitý a nápaditý producent Pat Brady. Jeho hlavní dějová linka zůstala především ve skicách, poznámkách. Zopakujme, že Fitzgerald román nedokončil.

Nakladatelství LEDA o titulu uvádí, že jde o „rafinovaný, napínavý román lásky a intrik ze zlatých časů Hollywoodu." Dodává rovněž, že „příběh skvělých ambicí a podivnou náhodou zrozené milostné vášně stoupá k dramatickým vrcholům a vzápětí se propadá do černých hloubek. Naděje a zoufalství mění v překvapivých chvílích úhel vyprávění a zostřují kontrasty mezi postavami."

My bychom se takto hluboko do dějové osy ponořit nechtěli. Zejména kvůli otevřenému konci.

Kniha "Poslední kapitán" je silná zejména v překladu Rudolfa Červenky a v takovém tom zvláštně zamlženém popisu. Anebo ještě jinak. Děj je přímočarý, menší počet postav mu prospívá a každý si v něm najde, co chce. Někdo srovnání s Gatsbym (ač jde o přesné protipóly), jiný zmíněné intriky, další přibližování se reálným postávám. Ty v knize skutečně najdete. Hned v úvodu je kupříkladu zmíněn slavný milovník němé éry Rudolph Valentino. Nám se dialogy vyhnuly, ničím zvláštním nás nezaujaly. Prim hrály obrazy (jednoznačně popsané lokace pro scénář) a míra zaujetí, s jakou vypravěč(ka) přiblížila dění ve filmových studiích.

O to víc je důležité mít na vědomí, v jakém stavu Francis Scott Fitzgerald svá díla psal. Neubral na tempu, nesklouznul do žádných klišé, držel se jasných dramatických výhybek a vždy měl na zřeteli čtenáře. Neukájel se vlastními myšlenkovými pochody, které v titulu prakticky nenajdete.

Kniha, jejíž obálka (Lukáše Tomka) násobně překonala původní, a podle nás i přeplácanou verzi z roku 1941, je důležitá ze dvou hledisek. Prvním je samotná postava autora, jehož jméno se stalo pojmem. Druhá pak láska ke slovu a okolnosti, za nichž příběhy vznikaly. Nejde přitom pouze o tento román. Do ranku "z posledních sil" můžeme zařadit rovněž desítky povídek, kterými se Fitzgerald de facto živil.

Ten jazyk, ten je vážně úžasný…

Autor: Francis Scott Fitzgerald
Název: Poslední kapitán
Přeložil Rudolf Červenka
Vydala LEDA, 2019
Hodnocení: 79 procent

Vložil: Zdeněk Svoboda