Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rozvod není nic příjemného. Jak daleko byste ale dokázaly zajít, abyste se pomstily svému bývalému?

15.05.2019
Rozvod není nic příjemného. Jak daleko byste ale dokázaly zajít, abyste se pomstily svému bývalému?

Autor: Twitter

Popisek: Jo Jakeman

Na počátku je rozpad manželství, pak dokonce začne jít o život. Nakonec ale Imogen najde naštěstí spojence tam, kde by je nikdy nečekala. Napínavý thriller Jo Jakeman Náš manžel vydalo nakladatelství Motto.

Tři velmi odlišné ženy spojuje jeden muž. Rozvody nejsou nikdy nic příjemného, ten Imogenin není výjimkou. Jednou se její skoro bývalý manžel Phillip bez varování objeví v domě, který kdysi společně koupili. Požaduje, aby se i s jejich synem do konce měsíce odstěhovala, jinak bude on usilovat o svěření syna do výhradní péče.

Náš manžel

O Imogen se pokouší infarkt. Phillip je totiž muž, který násilím i manipulací všechny kolem sebe nemilosrdně ovládá. V okamžiku šílenství udělá Imogen něco nemyslitelného. Poprvé za dlouhá léta tak získá možnost vzít svůj život do vlastních rukou. Nečekané spojence najde v bývalé a budoucí ženě svého manžela. A všechny se chtějí pomstít…

Autor: Jo Jakeman
Žánr:
thriller
Nakladatelství:
Motto

Ukázka z knihy:

Čekala jsem, že se budu cítit volná, že se mi uleví, ale když se zatáhla opona za saténem vyloženou rakví Phillipa Rochestera, jediné, co jsem cítila, byla nevolnost. Bylo mi špatně od žaludku.
Naomi sedí v první řadě, neklidně sebou šije, když si za jejími zády špitají smuteční hosté. Pod očima má slzami zvrásnělou kůži tam, kde si pramínky pláčem rozteklé řasenky našly cestu přes popraskanou masku přetvářky. Ráda bych věděla, proč vlastně brečí; po tom všem, co napáchal, jsem si jistá, že neoplakává jeho.
Vikář ve své řeči promlouval o muži, který se Phillipovi, jak jsem ho znala já, podobal tak málo, že jsem i já téměř uronila slzu. Je čas na lži a pokrytectví, nikoli na pravdivé postřehy.
Pohrávám si levým palcem se snubním prstenem. Ten zásnubní jsem nedostala. „To je moc nápadné, příliš okázalé, Immie. To se k dívce jako ty nehodí.“ Od té doby, co mě Phillip opustil, uplynulo pět čtyřicet osm dní. Vím, že bych měla ten prsten sundat, ale ani spousta mýdla mě nedokáže od tohoto okovu osvobodit. Během let manželského zneužívání mi zesílily ruce, pas, ale i srdce.
Sedím pět řad za Naomi, na sedadle nejblíž u zdi, jak se sluší pro bývalou manželku. I když, když se to vezme kolem a kolem, nejsem vlastně vdova po něm pořád já? Rozvod jsme nestihli dotáhnout do konce. Papíry ještě leží na příborníku, spolu s nezaplacenými účty a projevy soustrasti. To je směšné. Já a vdova.
Někdo by možná mohl namítnout, že bych tu vlastně ani neměla být. Přátelé z mého minulého života se snaží na mě necivět, ale nemohou si pomoci. Když na sebe naše pohledy narazí, rozpačitě mi pokynou, je to svého druhu omluva, a pak mrknou na hodinky, páni, to už je hodin, a peláší ke dveřím kaple. Nikdo z nich se mi neozval, když mě Phillip vyměnil za mladší model. Odešli s ním do jeho nového života, stejně jako cédéčka Bruce Springsteena a kávovar.
Po boku mi sedí matka, střídavě nesouhlasně pomlaskává a vzdychá, neví, jestli má být nabroušená, nebo smutná. Slíbila, že během mše nepromluví, a přestože je ta snaha pro ni téměř zničující, drží slovo. Očima mi propaluje díry do spánků. Vím, že se jí zanedlouho začnou hýbat nozdry, jako vždycky, když je nespokojená. Matka má tendenci se vyjadřovat spíš očima než ústy a já lituju, že jsem jí neřekla, ať je taky zavře.
Neshodly jsme se na tom, zda se má Alistair zúčastnit otcova pohřbu, nebo ne. Ona říká, že v šesti letech je na to ještě moc malý. Já zastávám názor, že by tu měl být a říct otci poslední sbohem, aby se učinilo zadost předstírání, že nám Phillip bude chybět. Matka vyhrála. Do některých bitev ani nemá cenu se pouštět. Místo toho jsme napsali vzkazy a vypustili je s balonky naplněnými heliem k obloze. Stoupaly vzhůru, ještě výš, a byly pryč. Ahoj, pá, táto. Shnij v pekle, Phillipe.
V přední části krematoria je jen jednoduchá květinová výzdoba a z neviditelného zdroje hraje trubka Pachelbelův kánon. Všechno je pečlivě přichystáno, aby se vybělila černota smrti a stěny vydezinfi kovaly proti pachu rozkladu. Něco jako chleba nebo jablko k neutralizaci chuti, chcete-li, mezi smrtí a smuteční slavností. Naomi zarezervovala salonek u Starého zvonu, ale já tam nepůjdu pro případ, že by mi sherry uvolnilo rty a já se smála tak, jak by mě nikdo na pohřbu neměl vidět.
Jakmile nás míjí smuteční procesí, vycházíme ze své řady s programem obřadu v ruce. Phillip vypadá na fotografi i před oponou jako groteskně se šklebící přízrak. Vyfotografovali ho takhle, než ho povýšili do Oddělení kriminálního vyšetřování. Nejméně před deseti lety. Kdysi jsem si myslela, že mu to v té uniformě náramně sluší.
Matka stojí v zástupu, aby projevila Naomi soustrast. Mluví s ní jen kratince, protože o ní nemá valné mínění. Má nejlepší přítelkyně, Rachel, hovoří s detektivem konstáblem Chrisem Millerem. Přes ramena má přehozený velký červený šátek. Odmítla se odít do černého. Jak správně poukázala, černá barva je známkou respektu. Oba, ona a Chris, o Phillipovi smýšleli stejně. Doufala jsem, že to bude Chris, kdo povede vyšetřování příčin Phillipovy smrti, ale jeho případ předali někomu ze vzdálenějšího okrsku. Nezúčastněnému. Nestrannému.
Jsem si vědoma, že Ruby stojí za mnou, i když se snažím s ní nenavazovat oční kontakt. Má na sobě pytlovité průsvitné šaty, purpurové jak čerstvá modřina, nejtmavší oděv, jaký má v šatníku. Je to poprvé, co ji vidím v botách. Obvykle chodí bosa, někdy v tenoučkých vietnamkách; je na každém, aby si udělal názor, jestli je to úlitba obřadním zvyklostem, nebo jestli v nich hodlá tančit na Phillipově hrobu. Sedí v poslední řadě, tak daleko od rakve, jak to jen jde, a vyrovnává se se stavem předbývalé manželky. První paní Rochesterová, žena, se kterou jsme byly Naomi i já srovnávány, si přidržuje pod nosem sněhobílý kapesníček, voničku, která ji chrání, aby se nenakazila žalem.
Vstávám a razím si cestu mezi přítomnými, kteří si poťukávají kapesníčkem pod očima a potřásají si rukama, a konečně cítím slunce na tváři a vůni čerstvě posečené trávy. Mžourám v náhlé sluneční záři a zrádná slza mi ukápne z oka.
Někdo, koho neznám, se dotýká studenou rukou mého lokte a dává mi najevo: Já vím, jak se cítíte, ale jak by to mohl vědět? Jen tři z přítomných – Naomi, Ruby a já – víme, jak uspokojující pocit to je, vědět, že Phillip Rochester dostal smrt, jakou si zasloužil…

Vložil: Adina Janovská

Tagy
kniha,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace