Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Skvělý tandem vyšetřovatelů je zpět. Případy se jim ale pletou do soukromí víc, než by si přáli

10.05.2019
Skvělý tandem vyšetřovatelů je zpět. Případy se jim ale pletou do soukromí víc, než by si přáli

Autor: bbc.co.uk

Popisek: Samuel Bjork

Detektiv Munch a vyšetřovatelka Mia Krügerová opět vyrážejí na lov rafinovaného vraha. Třetí díl bestsellerové krimi série Samuela Bjorka Clona vydalo nakladatelství Plus.

V horském jezeře je nalezena zavražděná baletka. Opodál stojí prázdný fotoaparát, v jehož čočce je vyryté číslo. O pár dní později najde recepční pochybného hotýlku v jednom z pokojů mrtvého saxofonistu. Stopy ukazují na stejného pachatele, který zanechává policii podivné vzkazy. Detektiv Holger Munch proto k případu přizve zkušenou vyšetřovatelku Miu Krügerovou. Společně musí zastavit vyšinutého vraha dřív, než si vyhlédne další oběť.

Pod pseudonymem Samuel Bjork se skrývá úspěšný norský spisovatel, dramatik, zpěvák a textař Frode Sander Oien. Svou první divadelní hru napsal v jedenadvaceti letech, od té doby vedle dalších her vydal dva vysoce hodnocené romány: Pepsi Love (2001) a Speed k snídani (2009), natočil šest hudebních alb, věnuje se také výtvarnému umění a překládá Shakespeara.

Clona

Bjorkova první detektivka V lese visí anděl se hned po vydání stala hitem v celé Skandinávii. Následně tento vrstevnatý a propracovaný detektivní román, v němž uvádí na scénu dvojici detektivů Holgera Muncha a Miu Krügerovou, vyvolal obrovskou vlnu mezinárodního zájmu a již byl přeložen do více než třiceti jazyků. Druhý detektivní případ, který Holger s Miou vyšetřují v románu Sova, se vyznačuje právě tak promyšlenou a napínavou zápletkou, ale navíc odhalí mnohé z osobního života obou hlavních hrdinů. Ve třetí knize s názvem Clona se osobní záležitosti vyšetřovatelů proplétají s případy více, než by si kterýkoli z nich přál…

Knihám, označeným zlatou pečetí Edice TOP, věnujte zvýšenou pozornost! Předchází je pověst největších světových bestsellerů, které se dočkaly vřelého přijetí kritiky i čtenářů nebo získaly významná literární ocenění.

Autor: Samuel Bjork
Překlad: Daniela Mrázová
Žánr:
detektivka, thriller
Nakladatelství:
Plus

Ukázka z knihy:

Holger Munch si u okna svého malého bytu zapaloval toho dne už čtvrtou cigaretu a připadal si jako pitomec. Do města přišlo jaro, stromy u Bislettského stadionu se začínaly zelenat, jenže tím seznam věcí, díky nimž se cítil lépe, končil. Zima byla těžká. Ne, naopak dobrá, a proto se cítil tak hloupě. Měl neplacenou dovolenou. Jeho dcera Miriam totiž utrpěla úraz. Vzal si volno, aby jí pomohl dostat se zpátky na nohy. Neštěstí rodinu znovu stmelilo. Svůj bývalý dům ve čtvrti Røa opustil už před více než deseti lety, jenže celou tuhle zimu jako by se tehdejší tragické okolnosti rozplynuly, jako by k rozvodu s Marianne málem nikdy nedošlo. Miriam byla nejdřív hospitalizovaná, ale poté co se její stav zlepšil, ji převezli do původního domova. A tak se přidal. Nový partner jeho bývalé ženy Rolf se kvůli Miriamině rekonvalescenci odstěhoval a Munch využil příležitosti a zabral jeho místo. Takže byli téměř zase jedna rodina. Do hajzlu, vždyť mu mělo dojít, že to nepotrvá věčně. Bože, jak mohl být tak hloupý. Společné večeře kolem pěkného stolu v obývacím pokoji. Toho stolu, který si koupili společně před tolika roky, zrovna když začínal jako vyšetřovatel vražd a poprvé měli trochu peněz nazbyt. Páteční večery u televize jako úplně normální rodina. On a Marianne na jedné pohovce, mezi nimi vnučka Marion. Málem o Miriam přišli, mělo mu dojít, proč se bývalá žena chová takhle. Jako by se vrátily staré časy. Jako by byli zase spolu.
Ani ho neobviňovala, ačkoli vinu za to, že dcera málem přišla o život, nesl Munch. Nebo jak se to vezme. Vyšetřovací jednotka oddělení vražd pátrala po choromyslném vrahovi a Miriam se stala jeho poslední obětí. Mohla se stát jeho poslední obětí. Munch znovu potáhl z cigarety a zavrtěl hlavou. Strach se mu dosud z těla úplně nevytratil. Co kdyby…? A co když…? Ale dopadlo to dobře. Naštěstí. A tak ho to příjemně ukolébalo. On a Marianne. Miriam. A malá Marion. Dokonce si znovu navlékl snubní prsten. Pitomec jeden, nejspíš právě toho si všimla. Před pouhými pár dny, zrovna když kouřil, vyšla na schody za ním.
Hele, Holgere, musíme si promluvit…
Vyčetl jí to z očí.
Rolf se zítra vrací…
Jen přikývl. Sbalil si to málo, co si přinesl, a schlíple dům opustil, už podruhé.
Pitomec jeden.
Jako přihlouplý puberťák.
Co si vlastně myslel?
Munch típl nedokouřenou cigaretu v popelníku u okna, a zatímco se chystal zapálit si další, zazvonil mu telefon.
Jméno na displeji.
Které neviděl už dlouho.
Anette Goliová.
Schopná světlovlasá policejní právnička udržovala za jeho nepřítomnosti jednotku v chodu.
„Prosím, tady Munch.“
„Ahoj, Holgere,“ ozval se přátelský hlas.
Holger Munch působil už něco přes deset let jako vedoucí zvláštní vyšetřovací jednotky, která měla kanceláře v Mariboeho ulici, a za tu dobu kolem sebe shromáždil nejschopnější lidi z celého Norska. Anette Goliová k nim bezpochyby patřila. Nedalo se popřít, že mezi jednotkou a vedením sídlícím na policejním ředitelství ve čtvrti Grønland panují rozpory. Munch upřednostňoval vlastní postupy, jenže to se ne úplně všem líbilo. Mezi nespokojené patřil i jeho nadřízený Mikkelson. Munch si byl celkem jistý, že pokud by za sebou jeho jednotka neměla tak vysoké procento objasněných vražd, Mikkelson by zařídil, aby se přestěhovala zpátky na ředitelství a on mohl dozírat, co se děje. Politika. Kontrola. Roli diplomata na sebe většinou brala Anette Goliová. Držela systém pohromadě.
„Jak se vede?“ zeptala se. „A jak se daří Miriam?“
„Miriam se má dobře,“ odpověděl Munch a natáhl se pro další cigaretu. „Čím dál líp vlastně, už zase mluví, sice ne úplně zřetelně, ale zlepšuje se to.“
„To ráda slyším,“ poznamenala Anette a hlas jí zvážněl. „Promiň, že tě ruším, ale musím s tebou mluvit. Mikkelson chce znovu zprovoznit naši jednotku. Žádný nátlak, samozřejmě, jen jestli jsi připravený se vrátit.“…

Vložil: Adina Janovská

Tagy
kniha,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace