Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Děsivé zážitky z dětství mu nadělily jednu výhodu – vidí to, co druzí nevidí

08.05.2019
Děsivé zážitky z dětství mu nadělily jednu výhodu – vidí to, co druzí nevidí

Autor: repro/http://scrittoemangiato.it

Popisek: Sandrone Dazieri

Oba jsou postižení traumaty z minulosti, díky nim ale dokážou rozpoznat a odhalit mnohem víc. Dynamická dvojice vyšetřovatelů populárního italského autora vás nenechá vydechnout ani na okamžik. Jeho thriller Otec musí zemřít vydalo nakladatelství Plus.

V parku na okraji Říma je nalezeno ženské tělo bez hlavy a šestiletý syn oběti se pohřešuje. Policisté zvolí nejsnadnější řešení a zatknou manžela. Mezitím šéf římské kriminálky k případu tajně přizve dva nejlepší italské analytické mozky: Colombu Caselliovou, divokou a bojovnou policistku, momentálně však postavenou mimo službu, a Danta Torreho, muže, který strávil dětství zavřený v betonovém silu. Dante, kterého dlouhé roky věznil muž říkající si Otec, si z toho odnesl těžkou klaustrofobii, ale také silnou touhu po poznání a vynikající pozorovatelské schopnosti.

Dva lidé s pochroumanou minulostí jsou postaveni před nelehký úkol: vyřešit sérii vražd a únosů. Všechny důkazy naznačují, že se Otec po letech v ústraní vrátil a znovu začal vraždit. Když se Colomba a Dante vydají po čím dál bizarnější řadě stop, pochopí, že skutečnost je mnohem temnější a spletitější, než si dokázali představit.

Otec musí zemřít

Sandrone Dazieri je oblíbený italský autor kriminálních a noirových románů. Řadu let se věnoval novinářské profesi, poté se zaměřil na knižní produkci, a to jak autorsky, tak vydavatelsky. V roce 1999 napsal thriller Attenti al gorilla (Pozor na gorilu), kterým odstartoval kariéru bestselleristy. Nyní má na kontě téměř dvacet knih a scénářů, z nichž několik bylo zfilmováno.

Autor: Sandrone Dazieri
Překlad: Sarah Baroni
Žánr:
thriller
Nakladatelství:
Plus

Ukázka z knihy:

Když nepočítala obchodníky, nepromluvila Colomba s živou duší často celé dny. Jistě, byla tu její matka, ale tu mohla poslouchat hodiny v kuse, aniž by jedenkrát otevřela pusu, a pak ještě kamarádi a kolegové, kteří jí čas od času zavolali. Ve vzácných okamžicích sebereflexe si Colomba uvědomovala, že to přehání. Tady už totiž nešlo o to, že si vystačí sama se sebou, to zvládala odjakživa perfektně, ale teď se cítila lhostejná vůči celému světu. Věděla, že za to může to, co se jí přihodilo, že je tím vinna Katastrofa, ale i když se snažila sebevíc, nedokázala prorazit ten neviditelný film, co ji odděloval od zbytku lidstva. Právě to bylo jedním z důvodů, proč se Colomba toho večera donutila kývnout na pozvání, jenže se jí tam moc nechtělo, a tak zatímco si její kamarádi dávali už třetí aperitiv, ona se ještě doma rozmýšlela, co si vezme na sebe.
Počkala, až hovor spadne do schránky, a potom si znovu začala kartáčovat vlasy. V nemocnici jí je ostříhali úplně nakrátko, ale teď už zase dorostly téměř do normální délky. Zrovna když si všimla, že jí vyrazilo pár bílých vlásků, ozval se domovní zvonek. Zůstala pár vteřin stát s kartáčem v ruce a doufala, že to byl omyl, ale zvonek se ozval znovu. Šla se podívat z okna: pod jejím domem stál zaparkovaný policejní vůz. Do hajzlu, pomyslela si a vzala telefon, aby zavolala Roveremu zpátky.
Vzal to hned na první zazvonění. „Přijela hlídka,“ řekl místo pozdravu.
„Jo, kurva,“ řekla Colomba.
„Chtěl jsem ti to říct, ale nebrala jsi telefon.“
„Byla jsem ve sprše. A už mám zpoždění na večeři. Takže je mi líto, ale řekněte svýmu kolegovi, aby se vrátil zpátky, odkud přijel.“
„To tě ani nezajímá, proč jsem ho k tobě poslal?“
„Ne.“
„Stejně ti to řeknu. Potřebuju, aby sis udělala vyjížďku na Pratoni del Vivaro.“
„A co tam?“
„Nechci ti zkazit překvapení.“
„Už jste mi jedno připravil.“
„Tohle bude ještě zajímavější.“
Colomba si odfrkla. „Pane komisaři… jsem mimo službu, pokud si nevzpomínáte.“
Rovereho hlas zvážněl. „Žádal jsem tě snad v průběhu té doby o něco?“
„Ne, nikdy,“ připustila Colomba.
„Usiloval jsem snad o to, aby ses vrátila dříve, než přijde ten správný čas, nebo jsem tě nutil zůstat?“
„Ne.“
„Takže mi nemůžeš odmítnout laskavost.“
„Že ne? Ale hovno.“
„Opravdu tě potřebuju, Colombo.“
Z jeho tónu Colomba poznala, že to skutečně tak je. Pár vteřin mlčela. Připadala si zahnaná do kouta. „Je to vážně nutný?“ zeptala se potom.
„Samozřejmě.“
„A nechcete mi říct, o co se jedná.“
„Nechci tě ovlivňovat.“
„To je od vás šlechetný.“
„Tak co? Ano, nebo ne?“
To je naposledy, pomyslela si Colomba. „Tak dobře. Ale řekněte tomu kolegovi, ať přestane zvonit.“
Rovere zavěsil, Colomba chvilku bez hnutí zírala na telefon a pak zavolala svému rezignovanému hostiteli, že na večeři nedorazí, a když skončil s nepříliš přesvědčivými protesty, navlékla si roztrhané džíny a mikinu s motivem Angry Birds. Takové oblečení by si do služby v životě neoblékla, ale teď si ho vybrala schválně.
Vzala si klíče z botníku v předsíni a automatickým pohybem překontrolovala, jestli má k pásku připevněné pouzdro se zbraní. Její prsty ale nahmataly jen prázdno. Vmžiku si vzpomněla, že ode dne, co ji hospitalizovali, se její pistole nachází ve zbrojním skladu, ale ten krajně nepříjemný pocit, který se jí zmocnil, připomínal zakopnutí o neexistující schod; na okamžik si v paměti vybavila, jaké to bylo, když naposledy držela svou zbraň. Rozrušilo ji to tak, že dostala záchvat paniky.
Plíce se jí okamžitě sevřely a místnost rázem zaplnily divoce se pohybující stíny. Byly to stíny, co se s řevem plazily po stěnách a podlaze, stíny, na které člověk nemohl upřít zrak. Nacházely se vždy mimo zorné pole a zahlédnout se daly pouze koutkem oka. Colomba věděla, že nejsou skutečné, ale zároveň je vnímala každou buňkou svého těla. Měla strach. Cítila bezhlavou a absolutní hrůzu, z níž se jí tajil dech, až si myslela, že se zadusí. Snažila se po hmatu najít hranu botníku, když vtom do něj narazila hřbetem ruky. Pronikavá bolest jí projela jako elektrický výboj z prstů do celé paže, ale odezněla příliš brzy. Uhodila se znovu a zase znovu, až si rozedřela kůži na jednom z kloubů, a plíce se jí těmi nárazy zase rozběhly, jako když se defibrilátorem nahazuje srdce zasažené infarktem. Máchala kolem sebe rukama, snažila se vdechnout co největší množství vzduchu a potom už začala dýchat normálně. Stíny zmizely, strach se rozplynul, zbyl po něm jen ledový pot na šíji.
Je naživu, je naživu. To si pět minut vkleče na podlaze opakovala, dokud ta věta nezačala dávat smysl…

Vložil: Adina Janovská

Tagy
kniha,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace