Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hořké konce vyzvědačů aneb Od neúspěšné likvidace Lenina k Putinovým agentům

07.05.2019
Hořké konce vyzvědačů aneb Od neúspěšné likvidace Lenina k Putinovým agentům

Autor: academia.cz

Popisek: Karel Pacner

Další kniha renomovaného publicisty Karla Pacnera, vycházející z dosud utajených materiálů archivu tajných služeb, pojednává o skutečných špionech a jejich úloze v dramatickém 20. století až po současnost, která není dramatická o nic méně. O tom se můžeme přesvědčit v kapitolách o nebezpečném Sergeji Skripalovi, o radioaktivní popravě Alexandra Litviněnka či o agentce nasazené přímo do blízkosti amerického prezidenta Donalda Trumpa. Knihu Hořké konce vyzvědačů vydalo nakladatelství Plus.

James Bond, agent 007 s právem zabíjet, je tím nejhorším příkladem špiona. Mužný hrdina, který se vrhá do nejnebezpečnějších situací, ze kterých vždycky bez újmy vyvázne. Chlap, který se neustále předvádí a vzbuzuje pozornost.

Takového vyzvědače by každá kotrašpionážní služba brzy odhalila. Agent v poli musí vystupovat co nejvíc nenápadně, splynout s davem. Informace a dokumenty získává tajně, jednoduše řečeno je krade. Za to dostává honorář, úměrný významu kořisti. Naproti tomu vyškolení zpravodajci, kteří úřadují na ambasádě pod maskou diplomatů, musí neustále konverzovat s místními politiky, podnikateli, vojáky, umělci. I z tohoto tlachání o počasí, ženách, o whisky a o ničem na recepcích a na tenisových kurtech dokážou občas vytáhnout od toho druhého zajímavé zprávy nebo podněty k novému zaměření činnosti.

„Ve špionáži je dost špíny, lží, dvojí hry i zrádcovství, jež příliš často zastírají odvahu a čisté úmysly,“ říká generál rozvědky KGB Michail Ljubimov. Koncem třicátých let začaly sovětské tajné služby získávat vlivové agenty – muže a často i ženy, kteří měli proniknout do vyšších pater společnosti a snažit se ovlivnit jejich chování a práci. Většinou to bývali místní občané, výjimečně i vyslaní Rusové. Dodnes je kontrašpionáž na Západě objevuje.

Západ není schopen takové lidi v Sovětském svazu zverbovat. Zahraniční diplomaté, obchodníci a umělci se totiž odlišují od místních obyvatel svým chováním – podle ideologického pravidla to byli nepřátelé, s nimiž se nemají stýkat. V zemích sovětského impéria, které mají kulturu blízko k Západu, byl takový nábor jednodušší.

Před sto lety si vyměňovali vyzvědači zprávy jedině na papíře, byť někdy v zašifrované podobě. Koncem 30. let jim měly usnadnit činnost vysílačky. Později je ještě doplnily smluvená hesla vysílaná rozhlasovými stanicemi. Tohle všechno je pravěk. Dnes kromě papírů si korespondují pomocí rychlovysílaček, které někdy retranslují informace přes družice. Kromě toho využívají internet a další sociální sítě, kde rafinovaným způsobem schovávají informace. S rozvojem techniky a proměn obyčejného života bude tento trend patrně pokračovat a my nemáme představu, kam zamíří.

Hořké konce vyzvědačů

Nejspolehlivějšími vyzvědači byli odedávna vlastenci, lidé, kteří se bijí za svou rodnou zemi. Ve třicátých letech 20. století vklouzli do této kategorie fanatičtí komunisté, které vybírala k ilegální činnosti nejvyšší vedení komunistických stran. Politické strany se tak poprvé aktivně zapojily do tajných operací.

Krvavé rozbití maďarského povstání na podzim 1956 sovětskou armádou a okupace Československa v létě 1968 ideové agenty i některé profesionální zpravodajce zpražila. Takzvaný socialistický řád přivážený tanky považovali za absurdnost, takovým stylem se nedá sociálně spravedlivý a demokratický stát vybudovat. Od té doby si všichni západní občané udělali ze špionážní činnosti lukrativní obchod – za informace požadovali tisíce a statisíce dolarů. Morálka je nezajímala.

V šedesátých letech ohlásila americká Ústřední zpravodajská služba – CIA), že jednomu přeběhlíkovi ze sovětské tajné služby dala milion dolarů, novou identitu celé jeho rodině a nabídla místo k životu vzdálené od velkých měst, navíc ochranu speciální jednotkou. Byl to ten nejúspěšnější náborový leták. Příslušníci Výboru státní bezpečnosti – KGB) a Hlavní správy rozvědky Generálního štábu – GRU), kteří poznali západní styl života, se začali hlásit svým americkým kolegům se zajímavými informacemi. Pokud je neprozradil zaoceánský dublér sedící v Moskvě, dožili se klidného důchodu na Floridě, v Novém Mexiku či v Arizoně. Ovšem nebylo jich mnoho – i ve vysokých funkcích v CIA a ve Federálním úřadu pro vyšetřování seděli krtci, kteří za své zrádcovské informace inkasovali i statisíce dolarů. Nicméně i na ně nakonec dobře zaplacený člověk z Moskvy upozornil. Špionáž se definitivně proměnila v kšeft.

Západní špionážní služby nemohly lovit spřízněné duše na ulicích Moskvy, Prahy či Varšavy. Vyhledávaly je při jejich cestách na Západ. Už to, že byli vysíláni na takové služební cesty, naznačovalo jejich význam. Občas se západním špionům nabídly sekretářky, telefonistky a další dívky, které pracovaly s utajenými materiály. Někdy se k nim přidávali funkcionáři na všech stupních, kteří cítili znechucení z komunistických sekretariátů a ministerstev.

Špionáž se neustále vyvíjí. Na počátku 20. století museli vyzvědači vystačit s jednoduchými prostředky, dnes se bez nejmodernější techniky neobejdou. A tak jako nevíme, kam nás věda v příštích desetiletích povede, tak nemůžeme předvídat, jak bude budoucí špionážní technika vypadat. Stejně jako ve vědě i tady platí, že projde nečekanými zákruty – zákruty, které si dnes neumí nikdo představit.

Obsah další knihy renomovaného publicisty Karla Pacnera:
Likvidace Lenina – nesplněný úkol – Sidney Reilly
Umění vykonstruované sebevraždy – Walter Krivickij
Stalinův Romeo – Dmitrij Bystroletov
Životní pojistka v sejfu advokáta – Alexandr Orlov
Úplatný gestapák? – Willi Lehmann
Pod svým jménem v atomové továrně – George Koval
Antinacista důstojníkem SS – Kurt Gerstein
Geniální vynálezce vyzvědčem – Lev Těrmin
Ztracen v sovětském vězení – Raoul Wallenberg
Z profesionálního zabijáka vědcem – Jozif Grigulevič
Krásné špionky obletované Hitlerem – Jan Čerňak, Olga Čechovová a Marika Rökková
Platí až posmrtné obvinění – Duncan Lee
Život se zahalenou tváří – Igor Guzenko
Sebevražda hned po zatčení – Václav Knotek
Člověk Kremlu ve Washingtonu – Alger Hiss
Pod pláštíkem fanatického propagandisty – Otto Katz-André Simone
Konec pod křižníkem Ordžonikidze – Lionel Crabb
Kybernetickou válku podnítil Farewell – Vladimír Větrov
Tajemství dvojnásobného přeběhlíka – Vitalij Jurčenko
Ministr obrany – úděs prezidenta – Charles Hernu
Sovětský exšpion britským šlechticem – Oleg Gordijevskij
Teroristovy hrátky s tajnými službami – Ali Mohamed
Radioaktivní poprava – Alexandr Litviněnko
Debakl pod ukradenými jmény – Alexandr Potějev a jeho nelegálové
Nebezpečnější než plukovník Peňkovskij – Sergej Skripal
Uprchl nejvyšší důstojník – Sergej Treťjakov
Podivná smrt matematického génia – Gareth Williams
Agentka se přibližovala k Trumpovi – Marie Butanovová
„Zlatá klec“ moskevská – Kim Philby a spol.

Autor: Karel Pacner
Žánr:
historie oborů
Nakladatelství:
Plus

Ukázka z knihy:

Ruský bankéř jako mafián
Trošin poslal Ricku Dearnbornovi, předvolebnímu Trumpovu poradci e-mail, v němž ho vyzval k zorganizování schůzky budoucího amerického a stávajícího ruského prezidenta.
Už v roce 2016 vyšetřoval výbor Senátu pro zpravodajské služby Butinovou, Ericksona a Toršina kvůli podezření, že se podíleli na ruském zásahu do amerických prezidentských voleb. Nic jim však nedokázal.
Americké noviny psaly o podezření, že Toršin, údajný spojenec prezidenta Vladimíra Putina, má kontakty na špičky ruské mafie. Španělská vláda ho obvinila z organizování praní špinavých peněz od gangsterských skupin. Nedávno zařadilo americké ministerstvo zahraničí tohoto ruského bankéře na seznam nežádoucích osob – patří to do souboru sankcí vůči Moskvě.
Agentka FBI, která Butinovou vyšetřovala, napsala, že Ruska přijela do USA s plánem „činnosti jako ilegální agentka Ruské federace v USA, která tam měla zvyšovat ruský vliv“.
Senzační návnada
Na večírku u švýcarského velvyslance v září 2016 se mladé Rusce podařilo seznámit se s Jeffreym Gordonem, který vedl skupinu pro národní bezpečnost během předvolební kampaně Donalda Trumpa – napsal v srpnu 2018 deník Washington Post. Gordon tehdy čekal, že se stane členem úzkého prezidentského týmu v Bílém domě, což se mu ovšem nepodařilo.
Ericson se přes internet Gordonovi a Butinové nabídl, že zrežíruje jejich setkání. Potom napsal Rusce, že Gordon „hraje klíčovou roli v úsilí o zvolení Trumpa a bude skvělým podporovatelem jakéhokoli přátelství mezi USA a Ruskem“.
Gordon dokonce pozval ruskou studentku na oslavu svých narozenin v říjnu 2016 a na následný koncert. Tato odhalení podle Washington Post ukazují, že Butinová „se dostala do užšího kontaktu s Trumpem, než bylo dosud známo“.
Ruská vládní televize RT natočila s Gordonem rozhovor o vztazích mezi oběma zeměmi. Řekl, že Trump přijal „skutečně rozumný přístup k Rusku“. A dodal: „Chceme snížit nepřátelství s Ruskem, podívejme se spolu, jaké máme společné zájmy.“
Na jednom Trumpově veřejném vystoupení v roce 2015 se ho Butinová přímo zeptala, jak má názory na Rusko. S jeho synem Donaldem se potkala na zasedání NRO v květnu 2016, spolu s Toršinem pozvali mladého muže na večeři a krátce si povídali.
Konzervativní spisovatel a dědic rockefellerovského majetku George O’Neill pořádal v armádním a námořním klubu večeře, na kterých se diskutovalo o různých problémech. Na večeři, kde se mělo mluvit o vztazích s Ruskem, pozvala Butinová i Gordona. Vysoký námořní důstojník se však omluvil, neměl čas. Státní zástupci oklasifikovali O’Neilla jako „muže číslo dvě“ ve snahách mladé Rusky o nastolení přátelství Washingtonu s Moskvou.
Gordon sám budoval styky s Ruskem během rozhovorů s některými ruskými poslanci. Na republikánském národním konventu se setkal s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem. Ovšem vždycky zůstával americkým vlastencem.
U námořnictva skončil jako fregatní kapitán, což odpovídá hodnosti podplukovníka, a později vystupoval jako mluvčí Pentagonu. Zákulisní činnost ruské studentky ho rozzlobila, jak řekl v televizi CNN: „Ze všeho, co jsem četl od jejího zatčení minulý měsíc, se zdá, že sága Marie Butinové je v podstatě senzační příběh návnady, kterým měla získávat neustálý proud republikánů a členů NRA, s nimiž se údajně setkala v posledních letech.“
Advokát Rusky Robert Driscolli připustil, že Gordon byl jejím nejvýznamnějším kontaktem a dodal, že on sám odmítl její nabídku na sex jako honorář.
Nedávno Gordon svědčil před třemi kongresovými výbory, které prošetřují ruský vliv na americké prezidentské volby, a také mluvil s vyšetřovateli Roberta Muellera z FBI, který tuto možnost rovněž zkoumá…

Vložil: Adina Janovská

Tagy
kniha,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace