Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE Autor Terroru nebo eposu Hyperion přináší příběh čtenáře myšlenek. Dan Simmons, Pustá duše

07.05.2019
RECENZE Autor Terroru nebo eposu Hyperion přináší příběh čtenáře myšlenek. Dan Simmons, Pustá duše

Foto: Oficiální stránky spisovatele

Popisek: Dan Simmons

Čím zaujmout čtenáře? Obálkou? Ostrým jazykem po vzoru Chucka Palahniuka nebo Harukiho Murakamiho? Explicitním obsahem sjetých bítníků? Chrlením vět a obrazů? Pointou? Každý si vybere, další přidají nové možnosti. My bychom zůstali u skrovného konstatování, že klíčovým aspektem literatury je nápad. To se Simmonsovi povedlo už v roce 1992, kdy ´Hollow man´ poprvé vyšel.

Poměrně komplikovaně vyprávěný příběh uvozuje hned několik zásadních citací: Dantem počínaje a Thomasem Stearnsem Eliotem konče. Samotný Simmons v doslovu upozorňuje rovněž na teologa scholastické tradice Tomáše Akvinského. Jak spolu Božská komedie, Pustina nebo Summa theologiae souvisí? Pro laika těžko, pro mírnějšího znalce snadno. Jde samozřejmě o hledání čehosi. Asi bychom měli zvolit velké Č, ale jelikož nejsme na stránkách Akademie věd, můžeme si tento ústupek dovolit. Knihou ´Pustá duše´.

Simmons vzdal hold nejen své vlastní fantazii, předtím už rozjeté a rozprostřené do úctyhodné ságy Hyperion, ale především věčnému tématu hledání. Přesně to je putování autora ´Komedie´ v Pekle a Očistci, přesně toto hledání variuje Eliot a jeho ´Everyman´, kdy neví, co dál (část ´Pustiny´ The Burial of the Dead), totéž se snažil popsat Tomáš Akvinský ve své monstrózní práci, často inspirované novoplatonismem. A tak bychom mohli pokračovat.

Simmonsova kniha je proto potřeba být vnímána jako epigon ´čehosi´, co byl autor nucen sevřít do jasné kompozice, a kromě inteligentního filozofování vytvořit i děj.

Jeremy Bremen má tajemství. Celým životem ho provází schopnost číst lidem myšlenky. Zná všechny jejich skryté touhy i obavy a pouze díky své manželce Gail, která roky fungovala jako štít mezi ním a děsivou tíhou jeho nadání, ještě nepřišel o rozum. Jenže Gail umírá, její vědomí utichá a Jeremymu hrozí, že se z náhlého přívalu myšlenek zblázní. A proto se dává na útěk – před svou týranou myslí, minulostí i sám před sebou –, v naději, že mu samota a izolace přinesou kýžený klid. Osud mu však nepřeje a klade před něj jednu překážku za druhou.

Jeremy se vydává na nebezpečnou cestu po Americe, při níž odhalí nejen ty nejtemnější a nejkrutější hlubiny lidské duše, ale také tajemství samotné podstaty smrtelnosti a vesmíru. Existuje jen jeden svět, nebo je jich víc? A mohli by se Gail s Jeremym v některém z nich znovu setkat?

Tolik k obsahu, u něhož chvíli zůstaneme. Všechny ty události, vraždy, rvačky, nemocniční lůžka nebo umírání slouží pouze jako prostředek k celkovému vyznění titulu. Ten je mimochodem báječný. Jak jsme uvedli zpočátku recenze, my bychom zůstali u skrovného konstatování, že klíčovým aspektem literatury je nápad.

Simmons jimi překypuje a v ´Pusté duši´ užil jeden, s nímž jsme se ještě nesetkali. Ano, může to být způsobeno i tím, že sci-fi nerecenzujeme a autor těchto řádků ji ani nečte, jenomže ty kurzívou zvýrazněné pasáže (psycholožka chce sex, otec soulož s nezletilou dcerou a podobně), kdy dochází ke čtení myšlenek, to bylo něco tak překvapivého, že jsme se k nim několikrát vrátili. Nešlo přitom o žádné šokující sdělení. Třeba ona psycholožka, která za Jeremym po smrti jeho ženy dorazila, se mu pouze snažila vysvětlit postupné fáze smutku. A mezitím jej vnitřně zhodnotila a toužila po sexu. Obdobně muž, který dopíjí panáka, zapíná sako, odchází domů, kde jí to zase udělá do pusy... Nechutné? Možná. Pravdivé? Bohužel.

Jeremy se po smrti Gail, která rovněž dokázala číst myšlenky, potácí napříč Amerikou, aby se ztratil a znovu našel. To první mu vyšlo, to druhé ne. V mezičase pak vypravěč nabízí i svůj pohled na věc. Kombinací vyprávění Jeremyho a ´kohosi´ vzniká chvílemi složitá mozaika a nepřehledné vrstvení, ale když se k některým částem vrátíte (udělali jsme), bude to ladit.

Od Simmonsovy knihy jsme mnoho nečekali, jelikož jsme si říkali, že The Terror (posléze natočený seriál AMC, jehož je autorem) nemůže nic překonat. Spletli jsme se. Doporučujeme.

Název: Pustá duše
Autor: Dan Simmons (původně 1992, The Hollow Man)
Přeložila: Alžběta Lexová
Vydává Mystery Press, 2019
Hodnocení: 80 procent

Vložil: Zdeněk Svoboda

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace