Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Příběh Alice v pekle, aneb tři dekády ikonického ottawského schizo metalu. (P)alba Thomase Landerse

05.05.2019
Příběh Alice v pekle, aneb tři dekády ikonického ottawského schizo metalu. (P)alba Thomase Landerse

Autor: Oficiální stránky kapely

Popisek: Annihilator v roce 1989

VIDEO Alice In Hell je prvním studiovým počinem kanadských thrashmetalových maniaků Annihilator. Globálně se jej od roku vzniku 1989 do dnešních dnů prodalo přes 1 250 000 kusů a stal se tak nejúspěšnějším debutem v historii původně nizozemského vydavatelství Roadrunner Records (divize kolosu Warner Music Group založená Ceesem Wesselsem v roce 1980), na kterém vyšel v devětaosmdesátém roce minulého století. Alice, kterou schvátilo samotné peklo, navíc světu představila ultratalentovaného borce a jediného stálého člena – dechberoucího mága „sladkého dřeva“ Jeffrey Bruce Waterse. Jeho smečka nastavila laťku stále relativně mladému stylu až nelidsky vysoko a Annihilator se tak rázem stali členy pomyslné kanadské thrashové Big 4 společně s Voivod, Sacrifice a Razor.

Ačkoli fotografie i přiložené informace elpíčka uvádějí shodně pět členů, uskupení v době jejího nahrávání působilo jako trio – rodák z Vancouveru a blonďatý ječoun Randy Rampage (původně D.O.A., narozen jako Randall Desmond Archibald, zemřel loni na infarkt), bubenické eso Raymond Hartmann a samotný Jeff, který nahrál i baskytaru, druhý zpěv, zkomponoval veškerý materiál (s výjimkou čtyř songů, na kterých se podílel původní zpěvák a pozdější dlouholetý spolupracovník John Bates) a ještě jej i komplet produkoval. A jen tak pro zajímavost – Anthony Brian Greenham (kytary) a Wayne Darley (basa) se ke kapele přidali až o několik týdnů později po dokončení nahrávky a Wayne tak stihl přispět už jen doprovodnými vokály. Jeffrey později vysvětlil, že důvod, proč byli dva posledně jmenovaní uvedeni v kreditech, vzešel na příkaz právě vydavatelství RR, které mělo v plánu formaci prezentovat jako regulérní pětičlennou kapelu.


Vítejte ve své smrti

Takže, co tedy činí debut AIH tak výjimečným? Pokud jste obeznámeni s virtuozitou Mr. Waterse, nabízí se jediná odpověď – šestistrunky. Album je doslova napráskané technickými riffy, bleskurychlými sóly a veskrze přítomným fenomenálním skladatelským talentem. Crystall Ann, jež nás uvádí do děje, je necelým dvě minutky trvajícím akustickým intrem, které je svým až vzletným a jemným vyzněním naprostým opakem zběsilého šílenství odehrávajícího se ve zbylých drážkách elpíčka. I přes tento fakt se ihned nekompromisně dere na povrch Jeffova kytarová ekvilibristika a dává jasně najevo, s kým máme tu čest. A to máme za sebou sotva doslova prvních pár desítek vteřin.


 

Klipová a pravděpodobně i nejproslulejší skladba Ottawanů Alison Hell je typickou ukázkou toho, co se do budoucna stane nefalšovaným poznávacím ksichtem skvadry – velice rozmanitá a neustále tempo a rychlost měnící kompozice, která představuje ač mladičké, tak již technicky zcela precizní uskupení. Instrumentálka Schizos (Are Never Alone) Parts 1 + 2 je dalším příkladem, který přímo na míle daleko huláká neskutečnou rychlostí a přesností Watersových ultrahbitých prstíků jak riffově, tak sólově. Kytary mají navíc „cirkulárkový“ efekt a když začnou řezat, řežou zcela brilantně a hlavně naprosto nekompromisně. Tak jako v případě, kdy jste vítáni ve své smrti (totálně „ujetá“ pasáž v polovině třetího kusu W.T.Y.D. je fakt psycho). Wicked Mystic a Burns Like A Buzzsaw Blade je duem nátěrů, který jen potvrzuje výše zmíněná fakta silou nevídanou. A to nemluvím o finální zběsilosti á la Slayer – Human Insecticide, která vás totálně dorazí, pokud už tak nejste zničeni z předchozího metalového běsnění, které dává opravdu omezený prostor pro vaše kratičké vydechnutí. Eh, vážně nemá snad ani smyslu rozpitvávat jednotlivé skladby, tohle je prostě hodné poslechu jako stále excelentní celek, který – jak historie spolehlivě prokázala – pozbývá příslovečné rzi či šedi průměrnosti. Na tohle byl vždycky annihilátorský leader pes.

 

Pochody šílených myslí 

Opusu sice dominují kytary, ale pokud budete poslouchat pozorně, neujdou vám Jeffovy basové linky, které nejen výtečně souzní právě s kytarami, ale rovněž i s bicí artilérií Raye Hartmanna, jehož hra je rozmanitá, plná neotřelých nápadů a naprosto strojově precizní. Což je další typickou formulí Annihilator skládající pomyslný kompliment destruktivně znějícím kytarám. Další výraznou součástí dnes již klasického zářezu byl vokalista Randy Rampage, který si pro svůj výkon a vůbec celkový postoj ve stylu „sex, drogy a rock´n´roll“ snad ani nemohl vybrat příhodnější jméno. Ano, technicky nepatřil k těm nejlepším, přesto je právě i jeho vklad nesmazatelný a ve většině písní zcela efektivní, hlavně potom v jízdách Alison Hell, W.T.Y.D. a Burns Like A Buzzsaw Blade. Rovněž je třeba zmínit i Jeffovy texty. I přes fakt, že mistr sám není nejúžasnějším textařem pod sluncem, dokáže psát o vážně  zajímavých subjektech. A tak se většina z devíti tracků zabývá pochody (především pochody šílenství) lidské mysli, což v bookletu vysvětluje hlavní aktér následovně: „V mé mysli existuje tolik lidí a všichni se pokoušejí hovořit najednou. Jak může být venku takové ticho, když je v mé hlavně takový zmatený hluk?“ Myslím, že tento jeho výrok na dané téma je naprosto všesdělující. I proto Waters sám léta letoucí nazývá svůj metal schizo metalem. 

Nedotknutelný pilíř nekompromisního metalu

Krystalická Ann, Alice v pekle, uvítání do vlastní smrti, zkažená mystika, slovní salát, Ligea, lidský insekticid – tohle je bez diskuze vysoce oktanové thrashové album, které nejen já shledávám od dob svého vydání naprosto zásadním, stále technicky impresivním a žánrově zcela nepostradatelným. Díky úspěchu už v roce naší sametové rádoby revoluce podnikli velvyslanci javorového listu turné se svými kolegy z Onslaught a Testament a na thrashmetalovém poli tak došlo ke zrodu další zásadní skvadry, která i po třech dekádách existence a nesčetných personálních rošádách nepřestává udivovat svoji technickou precizností a muzikantstvím – troufám si tvrdit – za hranicí běžného chápání. Alice In Hell veleúspěšně a naprosto bez sebemenšího zaváhání obstálo ve zkoušce času jako málokteré dílo a je do dnešních dnů hojně citováno jako jeden z původních pilířů a skvostů této nekompromisní metalové odnože. Pokud se totiž jednou dokážete „prokousat“ jeho drsným vnějškem, naučíte se následně oceňovat i jeho graciéznost uvnitř. A pamatujte, schizoušové nejsou nikdy sami.

 

Tracklist:
01. Crystal Ann
02. Alison Hell
03. W.T.Y.D.
04. Wicked Mystic
05. Burns Like A Buzzsaw Blade
06. Word Salad
07. Schizos (Are Never Alone) Parts 1 + 2
08. Ligeia
09. Human Insecticide 

 

Vložil: Thomas Landers

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace