Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jako fénix povstal z popela drogové závislosti a začal opět komponovat. (P)alba Thomase Landerse

28.04.2019
Jako fénix povstal z popela drogové závislosti a začal opět komponovat. (P)alba Thomase Landerse

Autor: Oficiální stránky kapely

Popisek: Glenn Hughes v roce 1994

VIDEO From Now On... je sólovým albem globálně proslulého zpěváka a baskytaristy Glenna Hughese, které se na pultech obchodů objevilo krátce poté, co byl Glenn osvícen, došel k prozření a definitivně pohřbil svoje drogové zvyky, které dvě dekády sužovaly jeho kariéru fenomenálního pěvce a neméně zdatného basáka. Elpíčko bylo nahráno ve švédském studiu Nordic Studio Lab a hlavní protagonista se k jeho tvorbě obklopil zkušeným duem kytaristů Thomasem Larssonen/Ericem Bojfeldtem a bicí soupravu otloukajícím Hempo Hildénem. Sestavu doplnil i o dva členy stále velmi populárních Švédů Europe, jmenovitě brilantního baskytaristu Johna Levéna a neméně zdatného klávesistu Mica Michaeliho. Pro zajímavost uveďme, že FNO... je jediným zářezem v předlouhatánské Hughesově diskografii, na kterém nenajdeme ani jeden basový tón jejího autora, neb ten chtěl mít tentokrát údajně „kolena bez basy“.

Až neuvěřitelně plodný Angličan (Trapeze, Deep Purple, Black Sabbath, Gary Moore, Phenomena, John Norum,...) si v životě několikrát prošel opravdu drsnými obdobími. Od nechvalně proslulého vyhazovu z Black Sabbath během turné v roce 1986 (po vydání LP Seventh Star), až po dlouhý čas nečinnosti, kdy jeho nos ničily návaly koksu, kterými jej jeho majitel v oněch dnech zásobil pro většinu ostatních smrtelníků mírou naprosto neúnosnou. V roce 1991 se o něm začalo opět významněji hovořit, když se nejprve objevil jako host hitového singlu/videa America: What Time Is Love? londýnských elektronických šílenců KLF. A poté o rok později v rámci hudebního projektu L.A. Blues Authority, kde přijal nabídku na post sólového zpěváka. Ale byl to až právě zářez z čtyřiadevadesátého, který představil světu opět velice dobře vypadajícího a hlavně konečně čistého umělce, který znovu nalezl touhu tvořit, hrát, zpívat a psát skvělé fláky, kterých zde najdeme opravdu požehnaně.

Sesbírávám kousíčky

Což dokazuje hned první žádné zajatce neberoucí si nářez Pickin‘ Up The Pieces, jehož text má pro autora pravděpodobně silný autobiografický význam. Valivé metalické blues se od prvních tónů nekompromisně žene kupředu tak, jak jsme byli zvyklí během Glennova účinkování se svými starými spolukumpány Deep Purple. Jeho hlas je opět mocný, čistý a bez nadsázky záviděníhodný. Druhá Lay My Body Down zvolní do houpavého tempa svým vážně sexy riffem a velkým chorusem ovinutým soulovým vokálem. Melodické rockové démanty přicházejí s následující The Only One, která rezonuje svým mocným refrénem (opět zcela famózní Glenn) a jasně demonstruje maestrovu tvorbu s uskupením Phenomena (1985) a výtečné fláky Kiss Of Fire či Still The Night.

Klipová Why Don´t You Stay navozuje úvodním jemným klavírním motivem atmosféru klasické balady osmdesátých let (nejvíce upomínající právě na tvorbu Europe). Tento dojem je ovšem nemilosrdně drcen v momentě, kdy nastoupí další obrovský refrén se silou přílivové vlny. V purpurových dnech byl Glenn tím „funky chlapíkem“ a Walkin‘ On The Water přináší právě trochu onoho funkového závanu s tentokráte hlavním (opět) zaměřením na protagonistův „přiléhavý“ vokál. The Liar je zase pro změnu načichlá sabbathovinou a její zkaženě znějící kytary á la černokněžník Tony Iommi osobně burácí reproduktory, do kterých GH hlasitě protestuje – jsi tím, jehož nazývají lhářem!

Zpět do domoviny

Pomyslnou druhou stranu LP otvírá až progresivně znějící Into The Void. Atmosférické/mluvené intro plné kytarového tappingu (yes!), temný klávesový podklad, Glenn zcela jemný ve slokách, parádně hutný nájezd na další majestátní sbory a kytarové duo zcela bez chyby. Tohle je bez diskuze jeden z naprosto nejgrandióznějších songů, které kdy vyšly z dílny rockového matadora a můj veleoblíbený! You Were Always There pochází ze sessions, kdy Mr. Hughes spolupracoval s excelentním americkým kytaristou Patem Thrallem (Pat Travers, Asia, Meat Loaf, Joe Satriani...). Svou uvolněnější atmosférou nás vrací k náladě peckové Lay My Body Down a jedná se o hodně melodickou věc znějící přesně jako z dob jejího vzniku (1982).

If You Don‘t Want Me To je typickým představitelem klasického pomalého dojáku své doby a ve svých pěti minutách, kdy GH procítěně pěje milostné vyznání milované osobě způsobem, až mu skutečně věříte každé slovo a necháte se zcela odzbrojit podmanivou melodií šmrncnutou saxíkem. Devil In You je dalším původně nevydaným trackem z dob kolaborace s Mr. Thrallem, její příjemně valivé tempo si vás zcela podá a oceníte další brilantní sólo brilantní kytarového tandemu.

Homeland není předělávkou Europe z jejich alba Prisoners In Paradise (1991). Po relativně poklidném úvodu přichází nečekaný moment, kdy se song „zlomí“, začne zničehonic uhánět svižným tempem a rázem nabude neuvěřitelnou sílu. Poselství jasných dnů zcela evidentní a Homeland je jejich pomyslným majákem v temném moři. Titulní kompozice, která dvanáctiskladbovou sadu uzavírá, se nese na základu pulsující basy a Glenn se loučí dalším znamenitým vokálním výkonem a melodickým chorusem, který řve hlasitěji než slova, že The Voice Of Rock (jak je Glennovi dekády přezdíváno) je zpět a opět ve vrcholné formě.

Odteď a už napořád

From Now On... i po čtvrt století od svého vzniku září v Glennově rozmanité kariéře jako zásadní milník, který mu pomohl kompletně restartovat nejen opětovně nalezenou radost z tvorby, ale vlastně i celý dosavadní život učebnicového příkladu typické alkoholem a drogami zničené rockové hvězdy, která byla jen několik krůčků od toho, aby její megatalent navždy skončil v říši krutého zapomnění. Což se naštěstí nestalo, jak historie prokázala, a tak fast forward i rok 2019 spatřuje sedmašedesátiletého Angličana a člena Rock and Roll Hall of Fame v neustávajícím kreativním procesu tvorby studiových počinů a brázdění světových pódií. A že je Glenn stále tím opravdovým a nefalšovaným hlasem rocku (blues a soulu), vás osobně přesvědčí v sobotu 8. června v brněnském Sono Centru, kde vystoupí se svým současným programem Deep Purple Classic Live. Těšíte se na léty prověřené a skvělé fláky Deep Purple Mark III v podání jako žádném jiném? Já tedy abso.....lutně!

Tracklist:

01. Pickin´ Up The Pieces

02. Lay My Body Down

03. The Only One

04. Why Don´t You Stay

05. Walkin´ On The Water

06. The Liar

07. Into The Void

08. You Were Always There

09. If You Don´t Want Me To

10. Devil In You

11. Homeland

12. From Now On

GLENN HUGHES: FROM NOW ON... – 1994

 

 

Vložil: Thomas Landers

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace