Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE Vynikající a vygradovaná detektivka. Jørn Lier Horst, Na dně

23.04.2019
RECENZE Vynikající a vygradovaná detektivka. Jørn Lier Horst, Na dně

Autor: Youtube / repro

Popisek: Jorn Lier Horst

Téměř na den to bude rok, kdy Krajské Listy.cz recenzovaly báječnou kriminálku ´Poustevník´ od výše uvedeného autora. Dali jsme jí tehdy 83 procent, chválili jsme děj, strhující tempo i překlad Kateřiny Krištůfkové. Za vydáním stála Kniha Zlín. Rok se s rokem sešel, jsou tu zase Krajské Listy.cz a naše recenze, opět překladatelka Kateřina Krištůfková, Kniha Zlín a novinka Jørna Liera Horsta ´Na dně´. Přečtenou jsme ji měli, světe, div se, za několik hodin jednoho krásně slunečného dubnového dne.

Jak už jsme řekli, v dubnu roku 2018 jsme o Poustevníkovi napsali, že navzdory lehce nadprůměrným recenzím, které jej doprovází, bude ta naše pět samou chválu. Jedná se totiž o výbornou, dějově i myšlenkově, vystavenou knihu, která si nezadá s mnohem známějšími jmény v témže odvětví. Ano, hovoříme o severské, chcete-li o skandinávské krimi. Byl to navíc právě Poustevník, jenž v roce 2016 získal ocenění za nejlepší kriminálku roku. Právem.

Titul ´Na dně´ nese ještě dovětek: Detektivka psaná detektivem. Další díl série s vrchním komisařem Williamem Wistingem. Ten, vzhledem ke svému rostoucímu věku a neblahým zkušenostem, v knize vystupuje vcelku rázně a chová se logicky, doprovází jej ovšem jisté vyhoření. Stav, který navozuje nechtěnou únavu, odplavuje mužské hormony a celkově strhává lidský organismus. Zajímavá vsuvka, která vyniká zejména v detailech (nová přítelkyně, apatie vůči zločincům, slabost před tiskovkou a podobně).

Přejdeme rovnou k ději, jelikož na něm tuto recenzi chceme postavit.

Během jediného letního týdne vyplaví moře na pláž poblíž Stavern postupně čtyři levá chodidla obutá v teniskách. Místní policie čelí záhadě: Kde jsou těla, k nimž nohy původně patřily? Kdo je takto znetvořil a proč? A je možné, že jde o tři důchodce a psychicky nemocnou ženu, kteří jsou od podzimu pohřešováni? Wisting si neví rady a situaci mu nijak neulehčí ani příjezd jeho dcery, která se rozhodla napsat reportáž o tom, jak lidem odsouzeným k dlouholetému vězení za těžké zločiny změnil pobyt za mřížemi život. Policejní i novinářská práce se opět nečekaně protnou ve chvíli, kdy vyjdou najevo dlouho utajované skutečnosti, které ze dna na povrch vůbec vyplout neměly.

Abychom hned na začátku zklidnily možná nadnesená očekávání, autor rozhodně těmi nohami nehodlá šokovat. Není to žádná skládačka jako ve filmu Saw, není to ani děsivá obrazotvornost Samuela Bjorka (chlapec s parožím v jeho poslední ´Cloně´). Je to, aniž bychom vyzrazovali děj či jeho vyústění, jistý biologicko – morfologický stav. Na šoku, skandálu tak šestá část (v originálu Bunnfall, vydáno v roce 2010, v angličtině pak o rok později) série s Williamem Wistingem nestojí.

Jørn Lier Horst je původní profesí kriminalista. Něco jako slovenský Dominika Dán. Krom toho si ke vzdělání přidal ještě psychologii a filozofii. Téměř dvacet let mimochodem pracoval jako vyšetřovatel, a ačkoli je od roku 2013 spisovatelem na plný úvazek, stále udržuje kontakt s oborem. Ono to ani jinak nejde.

Všechny ty zkušenosti v jednotlivých detailech dává do svých vysoce ceněných a překládaných titulů. Jde skutečně o detail, který by vás jindy nenapadnul. Podívat se mezi ´čumily´ na místě činu, dát si pauzu, zajistit odborníka, který může odhadnout směr mořských proudů, sílu větru, na základě čehož lze dovodit místo zločinu a podobně. Horst je nejen zkušený, ale i vypsaný.

Svou první detektivku, v níž uvedl na scénu kriminalistu Williama Wistinga, napsal už v roce 1995. Nesla název Nøkkelvitnet (Klíčový svědek) a byla založena na skutečné, nikdy neobjasněné vraždě.

Co se titulu ´Na dně´ týká, děj už jsme uvedli. Abychom byli o něco přesnější a konkrétnější, jedná se zpočátku o zmizení čtyř lidí. Tři z nich jsou už starší pánové, Torkel Lauritzen, Otto Sagen a Sverre Lund, které jakýmsi zvláštním způsobem pojí minulost. A také jejich děti a vnoučata. Čtvrtou do party je Hanne Richterová, přibližně pětatřicetiletá učitelka v mateřské školce, která se zbláznila. K ní se přidá ještě související záhada, zmizení zdravotní pečovatelky z jednoho domu pro seniory. Ten přitom vlastnil další muž, který se s uvedenou trojicí znal. Šlo o Christiana Haugena. Jmen se bát nemusíte, jelikož v polovině knihy je velmi hezky zpracovaná tabulka vztahů.

Wisting pátrá krok po kroku. Opírá se přitom o přímé důkazy a svědectví, tedy vede zcela přesné a popisné vyšetřování. Neuhýbá, neztrácí čas, neplýtvá energií. Do toho si ještě přidejme jeho dceru Line, toho času působící jako novinářka jistého bulvárního plátku. A protože je začínající léto, má dost času na reportáž o propuštěných vrazích. Jeden z nich, finis coronat opus, chtělo by se dodat, to všechno spojuje, propojuje a samozřejmě i vysvětluje. To už bychom vám ale prozradili vše.

Závěrem shrňme pozitiva. Krásná kniha, jakou titul ´Na dně´ bezesporu je, patří mezi jednoznačně nadprůměrné detektivky. Má tak akorát počet stran, příjemného vyšetřovatele a celkově útlý tým, nezdržuje se vedlejšími vztahy v rodině ani mezi kolegy (vyjma otce, dcery, přítelkyně) a citlivě chvátá kupředu. Čím víc se toho z pozůstatků lidí nachází, tím spíš je jasné, že nejde o náhodu. Závěrečná část, kdy je odhalen motiv, minulost i podstata jednotlivých činů, je zpracována nadmíru dobře. Je to strhující, chytlavé a logické vyústění téměř tří stránkové četby.

Doporučujeme a hodnotíme ještě líp než ´Poustevníka´.

Autor: Jørn Lier Horst
Název: Na dně
Přeložila Kateřina Krištůfková
Vydává Kniha Zlín, 2019
Hodnocení 85 procent

Vložil: Zdeněk Svoboda

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace