Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ve filmu Arctic: Ledové peklo se bojuje o život beze slov, nuda ale nehrozí. Premiéry Pavla Přeučila

28.03.2019
Ve filmu Arctic: Ledové peklo se bojuje o život beze slov, nuda ale nehrozí. Premiéry Pavla Přeučila

Autor: Bohemia Motion Pictures

Popisek: Od Madse Mikkelsena, hrajícího hlavní a fakticky jedinou postavu filmu, Overgarda, se dočkáme dohromady asi 50 slov

FOTO Filmů o přežití osamělého člověka v pustině už jsme mohli vidět habaděj. Všechny mají jedno společné, snaží se vykreslit onu nezdolnou touhu po životě především obrazovými prostředky a v islandském filmu Arctic: Ledové peklo to platí dvojnásob. Tady si divák neužije srdcervoucí dialogy, tajemné zápletky či divoké akční scény. Režisér filmu Joe Penna si zkrátka vystačil jen s pomalu plynoucím dějem, obrazem a zvukovými efekty. Přesto jde o film, který divák sleduje se zatajeným dechem.

Při sledování filmu, který právě vstupuje do našich kin, bude mít podobně rozporuplné pocity jako já určitě většina diváků. Během jeho promítání si několikrát pomyslíte, kdy už to proboha skončí a na druhé straně s otevřenou pusou hltáte jeden obraz za druhým, vnímáte skřípání sněhu či tikot hrdinových hodinek, odměřujících zbývající čas k téměř zcela jisté smrti. Během oněch 90 minut filmu se dočkáme od Madse Mikkelsena, hrajícího hlavní a fakticky jedinou postavu filmu, Overgårda, asi 50 slov. O Islanďanech se traduje, že toho moc nenamluví, ale v tomhle filmu se nemluví takřka vůbec. Všechno totiž zvládá kamera, Mikkelsonovo herecké umění a excelentní práce zvukaře.

Mads Mikkelsen, foto Bohemia Motion Pictures

Havárie v pustině

Děj filmu je jednoduchý. Overgård havaruje se svým letadlem v arktické pustině a snaží se přežít. Udělá všechno, co považuje za potřebné pro svou záchranu, vybuduje ve sněhu obrovský nápis SOS, snaží se nachytat nějaké ryby v dírách v ledu, rozchodit radiový maják, ani neskončit jako potrava pro stejně hladového ledního medvěda, brousícího kolem. V jednu chvíli mu svitne naděje, to, když se nad jeho hlavou objeví vrtulník. Ten však ve vichřici havaruje, a v jeho troskách nalezne Overgård polomrtvou dívku. Oba mají jen dvě možnosti, buď čekat v nedozírné sněhové pustině na pomalou smrt, nebo se vydat na cestu k nejbližšímu obydlenému místu.

Mads Mikkelsen, foto Bohemia Motion Pictures

Dva přeživší a jedna mrtvola

Arctic je ten druh filmu, který vám zasáhne uvnitř těla každičký nerv, zkroutí ho a propojí vás se stejně bolestnými reakcemi hlavního hrdiny. Film nemá prakticky žádné dialogy a objeví se v něm pouhé tři postavy, Mikkelson jako Overgård, Maria Thelma Smáradóttir jako bezejmenná dívka z havarovaného vrtulníku a celkem nepodstatná mrtvola dalšího člena posádky vrtulníku. Vzhledem k tomu je jen a pouze na Mikkelsonovi, aby upoutal po celých 90 minut vaši pozornost a on to dělá fakt dobře. V každé minutě filmu cítíte a prožíváte totéž co on - zimu, hlad, žízeň, bolest, beznaději, hněv, strach i nenávist.

Mads Mikkelsen, foto Bohemia Motion Pictures

Mikkelsen si vystačí s mimikou

Divák se nikdy nedozví okolnosti pádu Overgårdova letadla, příběh neodbočuje do vedlejších linií, aby ukázal, co zrovna prožívají jeho blízcí, ani obvyklou dramatickou bitvu o jeho záchranu. Ukazuje jen dramatickou a zároveň lidsky obyčejnou bitvu o přežití jedné jediné postavy. Mads Mikkelsen, jeden z nejobsazovanějších a zároveň nejlepších herců současnosti, zde dostal možnost naplno rozehrát své herecké umění, a to pouze prostřednictvím mimiky, jejímž prostřednictvím musel ztvárnit všechny klíčové okamžiky filmu. Mikkelsena jsme měli možnost vidět například v bondovce Casino Royal, kde si zahrál hlavního padoucha, ve fantasy filmu Doktor Strange, v epizodě série Hvězdných válek Rogue One: Star Wars Story, ve Třech mušketýrech, Souboji Titánů a desítkách dalších filmů.

Mads Mikkelsen z natáčení, na snímku s režisérem, foto Bohemia Motion Pictures

Hraje i statická kamera

Většinou šlo o filmy plné akce, dialogů a napětí, ale Arctic je něco z úplně jiné dimenze. Režisér Joe Penna, pro kterého to je jeho první celovečerní film, zvolil úmyslně nesmírně pomalé, destruktivní tempo, připomínající blížící se bouři v tak již hrozivě smrtící krajině. Vše se odehrává bez rychlých střihů, na které jsme v posledních letech zvyklí. Dokonce i kamera pohne zřídka kdy objektivem, místo toho se soustřeďuje především na statické záběry.

Slova nahrazují prožitky

Nejinak je tomu i v druhé části filmu, kdy se Overgård vydává se zraněnou dívkou na nekonečnou cestu k civilizaci se značně nejistým koncem. To, co se zdálo nemožným na začátku jejich cesty, se stává v jejím průběhu ještě nemožnějším. Drsná příroda dělá, co může, aby jim cestu znepříjemnila. Přicházejí omrzliny, neskutečný hlad a bolest. O ničem z toho se tu nemluví, to všechno se zkrátka prožívá a vy, když sedíte v pohodlné sedačce kina, jste náhle ohromně vděční za to, že máte střechu nad hlavou a teplé jídlo, kdykoliv si vzpomenete. I když tempo filmu je leckdy opravdu až příliš rozvleklé, celkově jde o hodně zdařilý snímek a v řadě podobných příběhů o extrémním přežití, určitě o jeden z nejlepších.

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace