Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Loňský rok byl pro kina nejúspěšnější. Ale ani ten nejoblíbenější český film nenaláká za rok tolik diváků jako televize za jeden večer

27.03.2019
Loňský rok byl pro kina nejúspěšnější. Ale ani ten nejoblíbenější český film nenaláká za rok tolik diváků jako televize za jeden večer

Foto: ČT

Popisek: Tá%na Vilhelmová a Eliška Balzerová ve filmu Tátova volha

Při sobotním udělování filmových cen Český lev zaznělo, že rok 2018 byl vůbec nejúspěšnějším co do návštěvnosti v kinech. Mezi padesát nejvyhledávanějších titulů se dokonce probojovalo šestnáct tuzemských snímků, což představuje rovněž příznivou bilanci. Jenže bližší analýza není už tak skvělá, navzdory tomu, že do kin chodí stále více lidí. I ten největší zahraniční trhák, jakým je například Bohemian Rhapsody, totiž za celý rok nepřiláká tolik fanoušků jako film, vysílaný v televizi během jediného večera.

Platí to především o nesmírně oblíbených českých pohádkách nebo zdařilých komediích. K nim čerstvě patří i Tátova volha, kterou odvysílala Česká televize v neděli a vidělo ji téměř 1, 3 milionu diváků. S přehledem také pokořila Černé vdovy na Primě, které nedělním večerům nyní dominují. Žádný jiný český a zahraniční film, promítaný loni v kinech, takový úspěch nezaznamenal ani za celý rok, vítězná Bohemian Rhapsody dosáhla návštěvnosti mírně přesahující milion. 

Úspěšná, takže žádná cena?

Další úspěšná komedie Jiřího Vejdělka (k nimž například patří dnes již kultovní Účastníci zájezdu) se navíc kupodivu ocitla mezi filmy, nominovanými na Českého lva za rok 2018, avšak pouze v jediné kategorii (Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli pro Tatianu Vilhelmovou). Ačkoliv zde Vilhelmová vytvořila jednu z nejlepších kreací ve své kariéře, Českého lva si nakonec odnesla Eliška Křenková za film Všechno bude a právem provokuje k diskusi, zda byla opravdu lepší. Na další zajímavé herecké etudy, například s nevěrami svého muže velkoryse vyrovnanou Elišku Balzerovou, která na celý život zamkla před svojí dcerou třináctou komnatu, či dojemného a neúprosně chátrajícího Bolka Polívku, kritici i kolegové z České filmové a televizní akademie zapomněli úplně. Stejně jako na mistrovskou kameru Vladimíra Smutného. Naštěstí už má ve své sbírce Českých lvů hned několik.

 

Překvapivý úspěch

Tátova volha se loni v kinech stala druhým českým nejnavštěvovanějším filmem, nicméně vstupenku si na ni koupilo jen necelých 350 tisíc diváků (první je komedie Po čem muži touží s 550 tisíci návštěvníků) a pouze tyto dva snímky tuzemské produkce skončily v první desítce TOP 50). Její mimořádný úspěch je do jisté míry překvapivý, protože filmové publikum tuto černou komedii hodnotí velmi rozporuplně. Většinou se shoduje na tom, že už má plné zuby toho, jak se ve většině komedií hazarduje s rakovinou nebo rovnou se smrtí, s pohřbíváním (už trapná je zápletka s urnou, kterou tvůrci recyklovali i v úspěšném seriálu MOST!) o otravném product placementu ani nemluvě. Patrně se tak největším lákadlem stalo atraktivní herecké obsazení a především jméno režiséra Jiřího Vejdělka.

 

Asi nezbyly prachy

Tuto variantu potvrzuje na ČSFD i jistý Enšpígl: „Musím říct, že po loňským fiasku českého filmu jsem začal být extrémně skeptický k domácí tvorbě a měl jsem sto chutí zajet na Barrandov a sundat ze stožáru českou vlajku, jenže v těch mrazech by mi tam tak akorát přimrzly koule. Jméno Jiří Vejdělek mě ale zklamalo jen jednou a potěšilo pětkrát, takže jsem se nachomejtl na projekci. Nezáživný začátek pomalu střídalo příjemno a místy až úsměvno.“ Ty méně spokojené pořádně naštvalo, že se nedočkali Tomáše, kolem nějž se celá zápletka Tátovy volhy odehrává: „Asi nezbyly prachy, aby se to dotočilo,“ myslí si.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace