Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tak se nám tu rozmohl takový nešvar. Pokud v seriálu nezazní prd*l nebo sra*ka, není in… Premiéry Pavla Přeučila

21.03.2019
Tak se nám tu rozmohl takový nešvar. Pokud v seriálu nezazní prd*l nebo sra*ka, není in… Premiéry Pavla Přeučila

Foto: Facebook

Popisek: V hlavní roli seriálu je Hynek Čermák

A o prvenství v náloži vulgarit usiluje i nový seriál, Za oponou. Na internetovém portálu iDnes Kino a také na obrazovkách televize Óčko Star se objevil pilotní díl nového desetidílného seriálu Za oponou. Máme tak možnost sledovat paralelně dva žánrově podobné seriály z divadelního prostředí, protože na ČT 1 právě běží seriál Zkáza dejvického divadla. Oba seriály nemají společné jen totožné prostředí, ale i obsazení, protože i v seriálu Za oponou se řady rolí zhostili právě herci známí z Dejvického divadla.

Portál iDnes kino není v seriálové tvorbě žádným nováčkem, a ještě v dobách, kdy jsme jej znali pod názvem Playtvák.cz, vypustil do světa více či méně úspěšné seriály, jako Vesničan, Single lady a Single man, Taxikář či Světlu vstříc. iDnes Kino si vybral k realizaci seriálu společnost Uno Praha a jako režiséra Dana Pánka, který má za sebou pár krátkometrážních filmů a celovečerní thriller Taxi 121. Do seriálové tvorby tak vstupuje poprvé. Spolu s Jakubem Duškem se podílel také na scénáři.

Vulgarity jsou zkrátka „in“

Větší část scénáře má na svědomí výtvarník, a hlavně tvůrce komiksů, Jakub Dušek, jehož rukopis dokonale koresponduje s několika jeho krátkometrážními filmy, které režíroval nebo se na nich podílel jako scenárista. Možná jste viděli jeho Country club, nebo Franta a Jarin: rendez vous, ve kterých mapoval buranské a vulgární prostředí venkovských hospod. Vulgarita je také asi nejviditelnější stránkou jeho prvního seriálu Za oponou. Nejsem nijak prudérní člověk a sám občas nějaké to ostřejší slovo použíju, ale řečeno slovy dnes již klasické filmové hlášky „rozmohl se nám tu takový nešvar“. Pokud se nemluví ve filmu či seriálu pořádně od podlahy a vulgarismy se nesypou jako na běžícím pásu, není to holt in. Mohli jsme to vidět na příkladu seriálu MOST!, pokračuje to Zkázou dejvického divadla a vrcholí právě v seriálu Za oponou.

Ředitel jako zachránce

Příběh je postaven především na osobě čerstvě instalovaného ředitele upadajícího divadla Blanchard, jehož představuje drsňák Hynek Čermák. V dalších rolích se objevují tváře známé i ze Zkázy, jako Jaroslav Plesl, Lenka Krobotová či Simona Babčáková. Pilotní díl seriálu nám toho moc neřekl. Mohli jsme vidět vstup nového ředitele Petra Kaluže do divadla, z něhož odcházejí znechucení diváci uprostřed představení, ředitele, který je sice tvrdým manažerem, ale divadlo je pro něj španělskou vesnicí. Ten vletí do divadla jako buldozer a začne si soubor podrobovat pořádně tvrdou rukou, přičemž jeho každé druhé slovo je vulgarismus, hodný dlaždiče.

Hynek Čermák, Za oponou, foto Facebook

Chybí už jen komiksové obláčky

Dialogy mají být humorné, ale zanechávají spíše rozpaky, a tak nějak se v záplavě často samoúčelných vulgarit rozplývají. Skládají se především z holých vět a nemohu si pomoci, zdá se mi, že dost odrážejí onu komiksovou tvorbu Jakuba Duška. Ostatně Dušek sám komentuje svou scenáristickou roli slovy: „Od komiksu jsem zase na chvíli šlápl do filmové branže, protože změna je občerstvující. Člověk si odpočine od jednoho druhým a vždy tak pracuje se zdravým entuziasmem“. Nevím, ale při sledování prvního dílu jsem měl před očima stále ony všudypřítomné obláčky s úsečnými větičkami před ústy hlavních protagonistů, tak charakteristické pro komiksy.

Humoru jako šafránu

Pokud očekáváte, že vás seriál rozesměje alespoň kvalitním humorem, tak se moc netěšte. Hynek Čermák svým arogantním, a hlavně despotickým přístupem k ansámblu divadla sice dělá co může, ale k popukání to rozhodně není. Možná je to i onou dost krátkou, patnáctiminutovou stopáží každého dílu, kdy herci nestačí dostatečně rozehrát své umění, možná i tím, že natáčení celého seriálu trvalo v prosinci minulého roku pouhých 12 dní. Ředitel Kaluže bez jakýchkoli servítků bourá idylický svět „uměleckého“ divadla a bere si na to pořádné kladivo. Nijak nešetří ušlápnutého režiséra Augusta, kterého hraje Kamil Halbich, ani sekretářku divadla v podání Anny Stropnické. Ta o své roli říká: „Seriál je velmi vulgární, ale to by mělo být v kontrastu s tím, že v divadle jsou všichni neschopní. Herci zkrátka doufají, že jim všechno projde. Hraju sekretářku, která je trochu uťáplá, ale přitom je prvním nárazníkem pro všechny, kteří jdou za šéfem“.

Režiséra Augustina hraje Kamil Halbich, foto Facebook

Bude opravdu líp?

Seriál Za oponou se natáčel v reálné kulise Branického divadla, ale i v „bohémském“ prostředí různých pražských barů a kaváren. Má za sebou teprve první díl a možná, že v těch dalších se dočkáme velkého rozjezdu. Je faktem, že hlavně díky výkonům herců nechybí seriálu dynamika a zobrazuje docela reálný život v divadelním zákulisí. Portálu iDnes Kino patří poklona za to, že se pokouší oživit naši seriálovou scénu svou původní tvorbou, jen doufám, že seriál, avizovaný jako komediální, diváky přinutí v dalších dílech k smíchu více svým humorem než vulgaritami.

Vložil: Pavel Přeučil