Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

S Pirátem na palubu EU

S Pirátem na palubu EU

Evropské volby se blíží, pojďme do toho

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

(P)alba Thomase Landerse

(P)alba Thomase Landerse

Hodně tvrdý rock, metal, občas i o krapet měkčí rock... Příběhy, koncerty, desky

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE Další skvělá krimi z chladného Norska. Heine T. Bakkeid, Setkáme se v ráji

14.03.2019
RECENZE Další skvělá krimi z chladného Norska. Heine T. Bakkeid, Setkáme se v ráji

Autor: Youtube / repro

Popisek: Heine T. Bakkeid

Severská literatura, toť pojem. Henning Mankell, Samuel Bjork, Lars Kepler, Jo Nesbø, Stefan Ahnhem, Jussi Adler-Olsen (Dánsko také nesmíme vynechat), Stieg Larsson případně méně známý švédský novinář Olle Lönnaeus, který nás už před sedmi lety zaujal bravurní knihou ´Za co se pyká´. Jmen je určitě ještě víc. Mons Kallentoft a Markus Lutteman vydali v HOSTu ´Leona´, Kniha Zlín nabídla ´Honicí psy´ autora Jorna Liera Horsta, Peter May vydal řadu titulů, za všechny zmiňme ´Umrlčí cestu´. A teď se k té severské řadě detektivek přidává rovněž pětačtyřicetiletý Heine Bakkeid.

Bakkeid, profesí IT specialista, vyrůstal v drsném prostředí severního Norska, kde se podle českých i anglicky psaných anotací „moře pod příkrovem ledové mlhy tříští o rozeklaná skaliska". Svou první knihu, špionážní příběh pro mládež, vydal v roce 2005. Následovala řádka dalších titulů pro mladší čtenáře. První výpravou do světa literatury pro dospělé je detektivka ´Až mi zítra budeš chybět´ z roku 2016. Rázem mu vynesla uznání kritiky. Upoutala především díky mistrnému zachycení tajuplné atmosféry odlehlých ostrovů, kam je její děj zasazen. Temné podtóny a uhrančivé popisy krajiny bičované sněhovými vichřicemi prý prozrazují důvěrnou znalost země, kde autor strávil dětství.

Zastavme se krátce u roku 2016, kdy se Praha stala Evropským městem sportu, a Slovensko se ujalo předsednictví EU. Tento rok, z pohledu dějin ničím výjimečný, totiž přinesl celou řadu špičkových detektivek z oblasti severní Evropy. Za všechny jmenujme fantastickou ´Sovu´ Samuela Bjorka, Keplerův (pseudonym autorské dvojice Alexandra Ahndorila a jeho manželky Alexandry Coelho Ahndorilové) ´Playground´, který nás ale tolik nezaujal, jelikož jsme už předtím četli jeho knihy ´Písečný muž´, ´Paganiniho smlouva´ nebo ´Svědkyně ohně´ a konečně detektivní román ´Až mi zítra budeš chybět´. Tam to vlastně všechno začalo. 

Thorkild Aske býval elitní policejní důstojník, než v jediném okamžiku přišel o vše a skončil ve vězení. Teď je po třech letech zpátky na svobodě, sužován výčitkami a úpornými bolestmi, a zdá se, že na svůj minulý život může leda zapomenout.  Jenže pak ho požádají o pomoc lidé… Těmito slovy lze uvodit začátek Bakkeidovy prvotiny, ale i stejně napínavého pokračování. V obou knihách, které rozhodně nebudou na jedno odpoledne, najdeme ostatně vše, co od tohoto žánru literatury očekáváte. Popisné scény erotiky budou jakýmsi bonusem. Zřejmě pro zpestření těch chladných a dlouhých nocí. Ale ono se to dalo čekat. 

Děj? Autorka kriminálních románů spolu se svým početným týmem přesvědčí Thorkilda, aby jí pomohl s přípravou nové knihy. Předešlý poradce, rovněž policista, byl totiž v této roli zavražděn. Aske brzy pochopí, že nic není tak, jak se zpočátku domníval…

Krátká anotace určitě postačí, jelikož bychom vás připravili o potěšení z pátrání. Můžeme ovšem říct, že děj je lineární a soustředí se nejen na vznik nového románu významné, slavné a bohaté spisovatelky, ale také na zmizení dvou děvčat. Respektive nejprve jde o dvojici dívek, které prostě mohly, ale nemusely zmizet, posléze o další a další pohřešování mladých lidí. 

Heine T. Bakkeid, což je mu v recenzích často vyčítáno, protahuje děj. Vysvětluje, popisuje, pozastavuje se a stojí i tam, kde by nemusel. Nám ale paradoxně jeho vlažnější tempo vůbec nevadilo. Až potom, co jsme byli přibližně v půlce knihy, jsme se rozhodli pročíst několik kritických hodnocení a i když jsou nadprůměrná, zmínky o rozlehlosti knihy byly vcelku časté. Přitom jeho prvotina čítá 336 stran, ´Setkáme se v ráji´ jen o něco víc, má jich 376 při váze 0,521 gramů, abychom byli úplně přesní. 

Nás, jak jsme už řekli, kniha nenudila. Chvílemi jsme se sice ztratili v postavách, ale vždycky jsme z toho vyvázli. Pokud knihu chcete číst, sepište si jména podezřelých a zmizelých osob. V jednom okamžiku byl opravdu problém tato dvě rozdílná seskupení odlišit. Jinak ale výčitky nemáme. Četlo se nám příjemně několik dnů, pointa byla hezká a uvěřitelná, procházka severem, ale i dalšími státy Evropy nevadila, nepřekážela. ´Setkáme se v ráji´ je mírně nadprůměrná detektivka, která ukazuje na autorův výrazný talent držet příběh a hrát si s osudy lidí. Pokud by se mu pro příště podařilo srazit stopáž o 60 - 70 stran, muže vzniknout bestseller.

Autor: Heine T. Bakkeid 
Název: Setkáme se v ráji
Vydalo PLUS, 2019
Přeložila Iva Kopečná
Hodnocení: 70 procent


 

Vložil: Zdeněk Svoboda

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace