Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ve spleti paragrafů

Koronavirus ve spleti paragrafů

Společně s advokátní kanceláří Vodák, Jehne probíráme pandemii z hlediska práva

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Šlachovitý Aragorn, Viggo Mortensen, musel hodně, hodně přibrat. Ale vyplatilo se, nejen kvůli Oscarům. Zelená kniha je příjemný film

10.03.2019
Šlachovitý Aragorn, Viggo Mortensen, musel hodně, hodně přibrat. Ale vyplatilo se, nejen kvůli Oscarům. Zelená kniha je příjemný film

Autor: Aerofilms

Popisek: Viggo Mortensen a Mahershala Ali

Film Zelená kniha vyhrál na Oscarech jako nejlepší film roku. A co bychom to byli za nevzdělance, kdybychom se takovému filmu nekoukli pořádně na zoubek. Námět filmu vyšel ze života. Slavný černošský klavírista, doktor Don Shirley, si najme nechvalně známého podvodníka, který je v podsvětí známý jako Tony ‘Pysk‘ Vallelonga. Ten se mu má postarat o bezpečnost a volant Cadillacu při cestě z klidného severu do rasismem nasáklého jihu USA, příběh se odehrává v roce 1962. Sám Tony nepatří mezi nejkultivovanější a nejtolerantnější osoby pod sluncem, což dává filmu dost nábojů, aby si vystřelil nejen oblibu u diváků, ale i nějaké ty sošky při udílení cen. Tonyho si ve filmu vystřihl Viggo Mortensen, doktora si přidal do portfolia Mahershala Ali.

„Oblíbenec nejen českého publika Viggo Mortensen v životní formě! Na první pohled k nepoznání, kvůli své roli se musel trochu 'zvětšit'. Herecký koncert, který na plátně spustil, je naprosto odzbrojující,“ řekl k tomu Ivo Anderle z Aerofilms. A ano, kvůli filmu musel Mortensen přibrat nějaké to kilo navíc. Na všechny dosavadní Mortensenovy role nebyla potřeba uhlopříčka, teď už ano.

Syn točí o otcovi

Kuriozitou je, že producenta filmu dělal Nick Vallelonga. Nic vám to neříká? Mělo by. Syn skutečného Tonyho. „Měl jsem ten příběh v hlavě v podstatě celý život už od doby, co jsem byl kluk,“ řekl Vallelonga mladší a jedním dechem dodal: „O otci bych mohl natočit klidně padesát filmů. Byla to výrazná postava. Když vstoupil do místnosti, hned jste věděli, že tam je.“ No, máme se co těšit na další pokračování osudů něžného a napraveného podvodníka? Možná.

Přátelství někdy vznikne mezi nečekanými lidmi a na nezvyklém místě... Foto Aerofilms

A zvláštní je, jak o otcově cestě se slavným klavíristou vzpomíná jeho syn zpětně: „Ta cesta trvala jen dva měsíce, ale pro mého otce to byla obrovská změna, ovlivnilo to, jak nás učil, že se máme chovat k ostatním lidem a jak si jich máme vážit.“ Ve výsledku stačí chvilka, a z člověka je někdo úplně jiný. Těsně před smrtí obou „předloh“ k filmu s nimi Nick Vallelonga natočil hodiny a hodiny audio a video záznamů, kde o svém společném životě vyprávějí. A právě ty byly základem pro film Zelená kniha.

Viggova vsuvka

„Doktor se nijak nepodobá Afroameričanům, s nimiž Tony vyrůstal v New Yorku,“ řekl Mortensen. „Nikoho takového dosud nepotkal. Zpočátku Tonymu připadá paličatý, zmlsaný, až skoro snobský. Tony možná v některých ohledech není tak chytrý jako doktor Shirley, ale má dobré instinkty, vyzná se a uvědomuje si, že si doktor Shirley myslí, že Tonyho v mnoha směrech převyšuje. Doktor přitom považuje Tonyho za užitečného, protože je dobrý bodyguard a řidič. Přijde mu ale i dost otravný. Tony v autě neustále mluví, kouří, pořád něco jí a ptá se na osobní věci. A doktor Shirley je zvyklý na diskrétní a zdvořilé řidiče, kteří nemluví, pokud nejsou vyzváni. Od samého začátku jejich cesty jsou východiska obou mužů naprosto zřejmá.“

Film získal tři Oscary. Jeden za nejlepší film roku, druhý si odnesl Mahershala Ali za roli klavíristy a doktora Shirleyho a třetí Oscar padl do rukou týmu za scénář. A kdyby zůstalo jen u toho. Film sbírá ceny po celém světě. Jen namátkou britská BAFTA ocenila Mahershala Aliho, na Zlatých glóbech si film vyběhal tři ceny, kupodivu za stejné kategorie jako u Oscarů. Na filmovém festivalu v Torontu pak ocenění převzal režisér Peter Farrelly. A i když to vypadá, že film bude spíš vyhovovat akademiím a porotcům na festivalech, přesto u diváků sklízí podobný aplaus a stává se i kasovním trhákem. Co naplat, sbalte rodinu a vyrazte do kina (premiéra v českých kinech byla tento čtvrtek). Po Bohemian Rhapsody je tu další dobrý důvod.

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace