Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zeď, která ani po čtyřech dekádách nepřestává fascinovat. (P)alba Thomase Landerse

09.03.2019
Zeď, která ani po čtyřech dekádách nepřestává fascinovat. (P)alba Thomase Landerse

Autor: Wallpapers

Popisek: Pink Floyd

VIDEO The Wall je konceptuálním a zároveň jedenáctým studiovým počinem britských progresivních rockerů Pink Floyd. O jeho vydání ve formě dvojalba se v roce 1979 ve Spojeném království postarala značka Harvest Records a za mořem potom label Columbia Records. Po megaúspěšné The Dark Side Of The Moon (neuvěřitelných 45 miliónů prodaných nosičů!) se Zeď stala druhou nejúspěšnější nahrávkou kvartetu z Londýna a k dnešnímu dni se do celého světa rozkutálelo třiadvacet milionů nosičů s tímto titulem. V době vydání byla podpořena třemi singly, jmenovitě klipovou Another Brick In The Wall Part 2, Comfortably Numb a Run Like Hell.

Nahrávací proces započal v prosinci osmasedmdesátého pod taktovkou kanadského producentského esa Boba Ezrina známého především pro dlouholetou spolupráci s praotcem shock rocku Alice Cooperem či jeho nezbednými dětmi, kašpárky z Kiss. Skončil o téměř rok později a probíhal hned v několika lokalitách. Od ledna do července se nahrávalo v Super Bear Studios ve Francii a Roger potom nahrál své vokály v nedalekém Studiu Miraval. V září vyhledávaný skladatel především filmové hudby Michael Kamen přidal v CBS Studios v New Yorku orchestrální aranže. Po dobu následných dvou měsíců kapela vystřídala tři studia v Los Angeles – The Village Recorder, Producers Workshop a Cherokee Studios. Ve čtvrtém Sundance Productions mělo dokonce dojít ke spolupráci s kalifornskými hitmakery The Beach Boys, ale ta byla nakonec zamítnuta. Formace se ještě v listopadu na týden vrátila do Producers Workshop, kde provedla finální úpravy LP.

Pink a jeho příběh

Tento skvost byl inspirován mentálním kolapsem Rogera Waterse ke konci mamutího turné na podporu alba Animals (1977). Dospěl totiž k názoru, že se z kapely stala parodie sebe sama a že se z ní stala jen součást odporného cirkusu hudebního průmyslu. Waters byl doslova psychicky a emocionálně zničen. Při posledním koncertu v Montrealu byl tak rozzuřený a frustrovaný, že dokonce vybuchl a naplival do tváře jednomu fanouškovi. Poté se vrátil do Anglie, aby se dal do pořádku a rozhodl se, že napíše konceptuální příběh, aby vymýtil démony ze své neustále nadoraz sužované duše a mysli.

A tak začal pracovat. S velkým množstvím skladeb, které si sám napsal (s několika výjimkami, které napsal také kytarista David Gilmour a producent Bob Ezrin), bylo jasné, že svůj příběh rozprostře na ploše dvojalba. The Wall vypráví story rockové hvězdy jménem Pink (kterou mimochodem ve filmovém provedení Zdi z roku 1982 excelentně ztvárnil irský muzikant z kapely The Boomtown Rats, herec a politický aktivista Bob Geldof) a její spirálové cestě k šílenství s veškerými skutky v životě, které ji k němu dovedly.

Jeho otec zemřel ve válce, když byl hlavní protagonista ještě malé dítě (Another Brick In The Wall Part 1). A tak byl vychováván pouze svoji přehnaně ustaranou matkou (Mother). Ve škole byl Pink šikanován (The Happiest Days Of Our Lives a Another Brick In The Wall Part 2) a později na něj dopadl neúnosný tlak života rockové hvězdy (One Of My Turns), kterou se v mezidobí stal. Včetně následného rozpadu jeho manželství (Don´t Leave Me Now). Roger rovněž po celý proces tvorby přemýšlel, jak převést výsledný koncept do živé podoby tour.

Zeď živě

To započalo 7. února 1980 v Los Angeles Memorial Sports Arena. Během vystoupení byla mezi skupinou a obecenstvem postupně vybudována stěna z kartonových cihel. Několik postav příběhu bylo realizováno v podobě nafukovacích figurín, včetně prasete s logem ze zkřížených kladiv. Anglický karikaturista a ilustrátor Gerald Scarfe dostal za úkol vytvořit sérii animací, které byly promítány na zeď. Scarfe ve svém londýnském studiu sestavil tým čtyřiceti animátorů, aby společně vytvořili strašidelné vize budoucnosti. Zatímco Waters zpíval úvodní slova Comfortably Numb, čekal Gilmour v temnotě v horní části stěny.

Na konci představení se zeď zhroutila a odhalila samotné muzikanty. Pevnou položkou setlistu byla (před Goodbye Cruel World) i instrumentální směsice nazvaná Last Few Bricks, během níž konstrukční tým dokončil celou stavbu. V průběhu koncertní šňůry dosáhly vztahy v kapele bodu mrazu, kdy se Roger naprosto izoloval od svých spoluhráčů a nehodlal s nimi sdílet letadla, autobusy, hotely a samozřejmě ani zákulisí. Richard Wright, který se vrátil k plnění svých povinností jako kapelní klávesák, byl jediným členem bandu, který profitoval z turné, které ve finále prodělalo přes 400 000 liber.

Konceptuální klasika

Jak už bylo výše naznačeno, The Wall je v podstatě deska Pink Floyd o zhroucení mysli jedné rockové hvězdy. A je i celkem bez diskusí největším skladatelským přispěním samotného vokalisty a baskytaristy v jedné osobě. Ovšem bylo by velice mylné se domnívat, že se na tomto majstrštyku podílel pouze on. Je jasné, že Mr. Waters byl tím hlavním skladatelem a textařem. Přesto by výsledné dílo nebylo tím, čím je, bez přispění Davida Gilmoura, který září v písních jako Another Brick In The Wall Part 2 (obsahuje jeho snad nejslavnější kytarové sólo vůbec), Goodbye Blue Sky, Young Lust, Hey You a Comfortably Numb (další Davidovo klasické sólo).

Klávesista Richard Wright a bubeník Nick Mason jsou na této desce sice trochu v pozadí, přesto se i díky jejich přispění stalo z The Wall zásadní veledílo hudební historie, které je doslova nabité emocemi jak po hudební, tak i lyrické stránce. A mělo by být nejen posloucháno, ale rovněž i detailně zkoumáno pro svou komplexnost, výjimečné kompoziční nápady a muzikantský um. Roger Waters nyní žije v poklidu a už déle nemusí bojovat s duchy minulosti. The Wall je totiž i po čtyřech dekádách nadčasová a neoddiskutovatelná klasika nejen Pink Floyd, ale potažmo samotné hudby jako takové. Nevěříte? Vem to čert. Nakonec, je to vlastně jen další cihla ve zdi...

Tracklist:

01. In The Flesh?

02. The Thin Ice

03. Another Brick In The Wall (Part 1)

04. The Happiest Days Of Our Lives 05. Another Brick In The Wall (Part 2) 06. Mother

07. Goodbye Blue Sky

08. Empty Spaces

09. Young Lust

10. One Of My Turns

11. Don´t Leave Me Now

12. Another Brick In The Wall (Part 3)

13. Goodbye Cruel World

14. Hey You

15. Is There Anybody Out There?

16. Nobody Home

17. Vera

18. Bring The Boys Back Home 19. Comfortably Numb

20. The Show Must Go On

21. In The Flesh

22. Run Like Hell

23. Waiting For The Worms

24. Stop

25. The Trial

26. Outside The Wall

PINK FLOYD: THE WALL – 1979

 

Vložil: Thomas Landers

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace