Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Captain Marvel se řítí do kin jako vichřice a mlátí chlapy hlava nehlava. Premiéry Pavla Přeučila

07.03.2019
Captain Marvel se řítí do kin jako vichřice a mlátí chlapy hlava nehlava. Premiéry Pavla Přeučila

Autor: Falcon

Popisek: Superhrdinku hraje Brie Larson, která má Oscara za film Room

FOTOGALERIE VIDEO Tak tady máme jednu z nejočekávanějších marvelovek letošního roku se zbrusu novou hrdinkou, kterou produkce filmu představuje jako nejsilnější postavu ze všech hrdinů, jež z komiksových příběhů známe. Captain Marvel začíná zbrusu novu sérii marvelovských filmů, v kterých je poprvé hlavní hrdinkou žena. Přiznám se, že po shlédnutí několika trailerů, které filmu přecházely, jsem čekal cosi trochu jiného, ale možná právě to bylo záměrem: naservírovat nedočkavcům upoutávky, které mají jediný cíl. Nalákat diváka do kina.

Během prvních sekvencí filmu bude mít divák v hlavě trochu zmatek a jen těžko se bude orientovat, kde se nachází a co se vlastně děje. Všechno to začíná v jakémsi chaotickém, možná paralelním vesmíru, na postapokalyptické planetě, zaplněné troskami vesmírných lodí a uprostřed toho zmatku se snaží hlavní postava Carol Danversová pochopit, kým a čím vlastně je. V dolování vzpomínek z jejího mozku jí poněkud násilně pomáhá, nikoli bez zištných úmyslů, mimozemská rasa Skrullů, ještěrů, pídících po jistém zázračném zdroji energie. Naštěstí tenhle divoký úvod netrvá dlouho a brzy se ocitáme na Zemi v roce 1995.

Znalce marvelovek potěší

Carol, stále ještě bojující s amnézií, se ocitá uprostřed galaktické války dvou mimozemských ras, Skrullů a Kree, které si přišly vyřídit své účty právě na Zemi. Více z děje vám neprozradím, i když je někdy až příliš přímočarý a předvídatelný. Možná se dočkáte jednoho nebo dvou překvapivých zvratů, ale to je tak všechno. Film se dost spoléhá na divákovu znalost marvelovek a skalní fandy určitě potěší, že se tu setkají s mladým šéfem SHIELDu Nickem Furym (Samuel L. Jackson) i se stejně mladým, začínajícím agentem Coulsonem (Clark Gregg). Oba navíc dostanou ve filmu více prostoru, než jsme byli zvyklí, a to je dobře. Všechna čest maskérům, oba fakt omládli nejméně o 20 let.

Oscarová Brie Larsonová

Nejvýraznější postavou filmu je pochopitelně hlavní představitelka role Carol Denversové. Zahrála si ji oscarová herečka Brie Larsonová, která je i držitelkou Zlatého globu, ceny Bafta a je ověnčená spoustou dalších ocenění. Tahle 29letá dáma, netající se svými feministickými názory, si to nedávno poněkud rozházela s chlapy, zejména bílými, když se do nich několikrát opřela. Vypadá to, že i ve filmu Captain Marvel si s chlapy vyřizuje své účty. Nejdříve jim slouží tak trochu jako boxovací pytel, ale jakmile uvolní své zázračné schopnosti, začne je mlátit hlava nehlava. Larsonová se také netají tím, jak se na roli superhrdinky těšila. „Je pro mne obrovskou poctou, mít možnost stát se součástí filmového světa společnosti Marvel a připojit se k legendárním postavám a příběhům, které si diváci tak oblíbili,“ říká o své roli Larsonová.

Cvičila boj i pilotování

Brie Larsonová je bezesporu výborná herečka a roli superhrdinky se věnovala opravdu naplno. Na natáčení se připravovala v kurzech bojových umění a aby působily věrohodně scény, kdy pilotuje mezihvězdnou loď, prošla dokonce krátkým výcvikem na vojenské letecké základně u Las Vegas. Tam také nasedla se svou parťačkou Lashanou Lynchovou, která ve filmu hraje její přítelkyni Marii Rambeauovou, dokonce do vojenské stíhačky F-16 a vyzkoušela si stavy silného přetížení. Přestože v bojových scénách nemá chybu, zdála se mi v řadě okamžiků jaksi napjatá a strnulá. Kdo zná v současnosti běžící marvelovský seriál Supergirl, a chtěl by tyhle dvě superhrdinky porovnat, jednoznačně by vyhrála Supergirl. I když je to také pěkně tvrdá holka, je lidštější, má více humoru a dokáže se projevovat emotivněji. To Captain Marvel je chvílemi studená jako psí čumák a její pokusy o vtípky tak nějak neúčinkují.

V roli režisérky poprvé žena

Režie filmu se ujala dvojice Anna Bodenová a Ryan Fleck a je to poprvé kdy se do pomyslné režisérské židle marvelovky posadila žena. Je zajímavé, že studio Marvel oslovilo právě tyto dva, kteří byli zatím známí spíše ze sféry nezávislého filmu, ale určitě nechybovalo. Bodenová chvílemi možná až příliš zdůrazňuje ženskou nadřazenost, ale na druhé straně si vyhrála s napětím a vykreslením klíčových scén. Naštěstí, tak jak jsme u marvelovek zvyklí, nechybí ani zde slušná dávka legrace, která ty nejvypjatější scény pořádně odlehčí. Objeví se zde i sekvence připomínající jednu ze slavných scén z Indiana Jonese (určitě sami poznáte, která to je), a uvidíte i nefalšovaného vetřelce.

Filmové efekty na jedničku

Klobouk dolů před tvůrci filmových efektů, kteří přišli se spoustou zbrusu nových, neotřelých nápadů. Bohužel, ani tady se nevyvarovali pár chyb, zejména při vesmírných soubojích Denversové, kdy si pohrává s obřími mezihvězdnými raketami jako tenisovými míčky. V těchto momentech vám to celé připadá spíše jako počítačová hra. Na své si přijdou i obdivovatelé nejrůznějších zbraní, s kterými si tvůrci docela vyhráli, počínaje noži, pistolemi, až po světelné meče, omračující pušky a podobně. Hezkou a pěkně nebezpečnou novinku, jakési gravitační rukavice, používá jako zbraň i vrchní velitel Hvězdných sil rasy Kree, kterého si s chutí zahrál Jude Law.

Za měsíc se vrátí

Captain Marvel je první z marvelovek, režírovaný ženou, v kterém je hlavní postavou také ženská hrdinka, a i přes některé výhrady je to skvělá filmová zábava. Protože se odehrává v devadesátých letech, řadí se tak chronologicky před ostatní filmy Marvel Studios, s výjimkou filmu Captain America: První Avenger. To už se stává tak nějak u amerických tvůrců pomalu zvykem. Jen si vzpomeňme, jak nám pozpátku servírovali sérii Star Wars. Nicméně, rozjíždí se nám nová série Avengers, kde nebude Captain Marvel chybět. Už příští měsíc vtrhne do kin film Avengers: Endgame, v kterém se s Carol Danversovou a dalšími postavami z filmu Captain Marvel znovu setkáme.

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace