Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Skleněný pokoj přináší na české filmové nebe evropské hvězdy včetně Melisandry z GoT. Sobota Pavla Přeučila

02.03.2019
Skleněný pokoj přináší na české filmové nebe evropské hvězdy včetně Melisandry z GoT. Sobota Pavla Přeučila

Foto: Bioscop

Popisek: Skleněný pokoj: Carice van Houten a Hanna Alström

FOTOGALERIE VIDEO Už 12. března bude mít v brněnském Univerzitním kině Scala slavnostní premiéru nový film Skleněný pokoj, který od počátků natáčení provází mnoho spekulací a také nadějí. V českých kinech se pak film objeví 14. března. Ony naděje spočívají především v tom, že se ve filmu objeví řada hvězd, které jsme zatím mohli vidět v mnohých oceňovaných evropských filmech.

V českých filmech nebývá příliš zvykem, aby se v hlavních rolích objevily zahraniční hvězdy zvučných jmen, ale ve Skleněném pokoji se to jimi doslova hemží. Zda to bude na diváka, zvyklého v českém filmu na známé tváře, fungovat, se teprve uvidí. Navíc zahraniční herci nejsou jedinými „cizáky", podílejícími se na vzniku filmu. Například střihačem filmu je Polák Jaroslaw Kaminski, absolvent pražské FAMU, který je podepsán i pod střihem oscarového snímku Ida a nejnovějším filmem Pawła Pawlikowského Studená válka, oceněného na festivalu v Cannes.

Plejáda známých jmen

Těšit se můžeme například na Carice van Houtenovou, kterou diváci znají jednak z válečných snímků Valkýra a Černá kniha, ale i slavného seriálu Hra o trůny, kde ztvárnila čarodějku Melisandru. Další výraznou postavou je Hanna Alströmová, která si zase zahrála v pokračování filmu Kingsman: Zlatý kruh, z roku 2017. Největší očekávání však vzbuzují Claes Bang a Alexandra Borbély, kteří obdrželi ocenění jako nejlepší evropští herci.

Představitel Viktora Landauera Claes Bang je držitelem Evropské filmové ceny 2017 pro nejlepšího herce za film Čtverec, který získal Zlatou palmu na MFF v Cannes, k jeho dalším rolím patří filmová adaptace světového bestselleru Davida Lagercrantze Dívka v pavoučí síti. V současné době se věnuje titulní roli v minisérii Dracula, která se začíná natáčet pro BBC a Netflix a která bude novou adaptací kultovního románu Brama Stokera.

Chybět nebudou ani Slováci a Češi

Slovenská rodačka Alexandra Borbély získala Evropskou filmovou cenou pro nejlepší herečku roku 2017 za roli ve filmu O těle a duši, který zvítězil na Berlinale. „Byla to pro mě velká výzva, protože jsem nikdy předtím netočila film v cizím jazyce, pouze ve slovenštině nebo maďarštině, a pracovat s takovými herci a navíc v „british english“ – na to se nedalo říct ne,“ vzpomíná na natáčení Skleněného pokoje.

Ve filmu hraje Katu, která zasáhne do manželství Viktora a Liesel. „Mám pro Katu pochopení, protože, když vám do života vstoupí taková velká láska, nemůžete ji obejít,“ dodává herečka. Z českých herců se můžeme těšit na tak výrazné tváře, jako jsou například Karel Dobrý či Karel Roden. Film vznikl v česko-slovenské kooprodukci a jeho režisérem je Julius Ševčík, podepsaný například pod filmem Masaryk (2016).

Adaptace úspěšného románu

Už samotný román britského autora Simona Mawera Skleněný pokoj z roku 2009 se stal světovým bestsellerem, byl přeložen do desítek jazyků a byl nominován na prestižní literární ocenění The Man Booker Prize. V Brně na základě knihy vznikla také divadelní hra, kterou před třemi lety uvedlo Městské divadlo v režii a dramatizaci Stanislava Moši. Příběh je inspirován skutečnými osudy brněnské vily Tugendhat a natáčelo se i v reálných prostorách této známé funkcionalistické stavby v Brně.

Děj sleduje osudy rodiny židovského podnikatele Viktora Landauera a Skleněný pokoj, který hraje hlavní roli, je nejen architektonickým skvostem, ale i určitým symbolem tehdejší moderny i nadějí mladého československého národa, symbolem budoucnosti. Příběh mapuje složité osudy rodiny, v nichž nechybí ani zklamání a nevěra a věnuje se dramatickým okamžikům přicházející německé okupace, kdy rodina vilu musí opustit a prchnout za dramatických okolností za hranice.

Producent, jako záruka úspěchu?

Film Skleněný pokoj vznikl v produkci Společnosti IN Film Rudolfa Biermanna, producenta divácky úspěšných snímků Účastníci zájezdu, Obsluhoval jsem anglického krále, Román pro muže nebo dramatu Masaryk, oceněného 12 Českými lvy. Jako koproducenti se na jeho vzniku podílela Česká televize a slovenská televize JOJ. Do kin jej uvede distribuční společnost Bioscop. V současné době mohou zájemci navštívit i brněnskou vilu Tugendhat, kde je otevřena až do 11. března výstava filmových kostýmů Kataríny Štrbové Bielikové.

 

Vložil: Pavel Přeučil