Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Škoda, že se veze na vlně současného genderového šílení. Přitom Colette: Příběh vášně je dobrý film. Premiéry Pavla Přeučila

28.02.2019
Škoda, že se veze na vlně současného genderového šílení. Přitom Colette: Příběh vášně je dobrý film. Premiéry Pavla Přeučila

Foto: Bioscop

Popisek: Colette jasko spisovatelka zaznamenala fenomenální úspěch svou sérií o mladé dívce Claudine, která vycházela pod jménem jejího muže. Později se Colette o svůj kredit soudila a vyhrála...

FOTOGALERIE Pro dnešní recenzi jsem si vybral z přicházejících premiér vyloženou oddechovku, britsko-americký film Colette: Příběh vášně. Nejslavnější francouzská spisovatelka, ikona celé generace žen, Sidonie-Gabrielle Colette (1873 – 1954), se proslavila nejen svými romány, ale i bouřlivým životem a řadou sexuálních skandálů. Ve filmu, který přichází do kin jsme svědky toho, jak se z mladé venkovské dívky postupně stává lvice pařížských salonů, bořící veškeré společenské normy, týkající se nejen jejího bouřlivého života, ale i sexuality.

Děj filmu je postaven na skutečném životním příběhu spisovatelky, která dosáhla svými romány nevídaných úspěchů, obdržela Goncourtovu literární cenu, stala se členkou Francouzské akademie a nositelkou Řádu čestné legie. Napsala na 50 románů a za nejúspěšnější je považován její autobiografický příběh La Maison de Claudine, který se stal částečně i předlohou filmu. V roce 1948 byla dokonce nominována na Nobelovu cenu za literaturu. Zemřela v roce 1954 a jako první ženě ve Francii jí byl vypraven státní pohřeb. Jedna z kapitol jejího života je ve filmu samozřejmě řádně přikrášlena a zabalena do romantického pozlátka.

Jak se z ušlápnuté husičky stane feministka

Příběh začíná, když se Colette (Keira Knightleyová) zamiluje do mnohem staršího Willyho (Dominic West), pařížského vydavatele, závislého na hazardu a proslulého sukničkáře. Colette přichází na chuť pařížskému bohémskému prostředí a probouzí se v ní spisovatelský talent. Píše první dílo ze čtyřdílné série o Claudine s jemným sexuálním nádechem, které se okamžitě stává bestsellerem zejména mezi mladými ženami. Žena jako spisovatelka v tehdejší společnosti je cosi nepatřičného, a protože se ukáže, že její talent daleko převyšuje talent Williho, ten ji donutí, aby svá díla vydávala pod jeho jménem. Stává se z něj slavný spisovatel a Colette se vyhřívá pouze ve stínu jeho slávy. Nicméně oba se stávají pařížskými celebritami. Colette začíná mít Willyho záletnictví plné zuby a usiluje o rozvod. Zajímá s o ženy a navazuje lesbické vztahy.

Ach, ti hnusní chlapi

Colette je živější než většina obdobných filmů, mapujících podobné téma. Je to především zásluhou hereckých výkonů, hlavních představitelů, Keiry Knightlyové a Dominica Westa, mezi kterými funguje nepopiratelná chemie. Nejspíše jen díky tomu se dají strávit v kině docela příjemné dvě hodinky. Nicméně, některé scény jsou ve filmu značně těžkopádné, jako by se tvůrčí štáb snažil za každou cenu transplantovat dnešní genderové šílenství, příznačné pro generaci, poznamenanou MeToo, do období počátku 20. století a předvádět „boj“ tehdejších žen o změnu svého postavení. Postavy často používají dialogy a dělají věci, které jsou pro tehdejší dobu až křiklavě nepravděpodobné. Ale možná právě to bylo důvodem, proč byl film natočen. Naskočil zkrátka na vlnu příběhů o ženách, jejichž profesionální úspěchy byly uzurpovány těmi hnusnými muži, kterým jde jen o vlastní ego.

Výborné hrátky s kamerou

Film se dotýká všech aspektů Colettina života a příběhová linie je jasná. Pohybuje se jak v rovině, mapující roli Colette jako manželky a zároveň obsahuje řadu feministických prvků, kdy úspěšná žena zpochybňuje tehdejší podnikatelský svět mužů, boří společenské bariéry v tehdejším, radikálně se měnícím světě. Režisérovi Washu Washmorelandovi nelze upřít, že se snažil o věrohodnost prostředí i vykreslení silné osobnosti hlavní postavy, Colette. Ocenění zasluhuje i práce se světly a kamerou, za kterou stál Giles Nuttgens. Ten si s náladami doslova hraje v momentech, kdy se Colette ocitá v rozdílných životních situacích. Atmosféra světlých a otevřených prostorů se objevuje ve scénách, zobrazujících mladou a naivní Sidonii, zejména na venkově, zatímco temnější prostředí evokuje chvíle, kdy se Colette ocitá v problematických situacích. Kamera tak metaforicky odlišuje obě prostředí.

Návštěvy kina litovat nebudete

Na závěr jen tolik. Pokud se na film vypravíte, určitě nebudete zklamáni. Je to silný příběh, vyprávěný výbornými herci, dokonalou kamerou, s krásnými kostýmy, který vás zatáhne do bouřlivého prostředí bohémské Paříže na přelomu století. Jen škoda, že k nám film přichází trochu se zpožděním, protože už je delší dobu k dispozici i na DVD a blue-ray discích. V kinech celosvětově vydělal zatím něco přes 12 milionů dolarů.

 

Vložil: Pavel Přeučil