Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tento šarlatán zachránil nohu prezidentovi. Léčitelé to u nás neměli lehké nikdy

23.02.2019
Tento šarlatán zachránil nohu prezidentovi. Léčitelé to u nás neměli lehké nikdy

Autor: CinemArt

Popisek: Hlavní roli vytvoří ve filmu Šarlatán Ivan Trojan. Na snímku s režisérkou Agnieszkou Holland

V poslední době se nebývale daří filmovým i televizním snímkům, zachycujícím skutečné životy známých osobností naší historie. Po koprodukčním životopisném snímku Masaryk boduje další historické drama, Toman. Světoznámá polská režisérka Agnieszka Holland, která často spolupracuje s českými filmaři, nyní dotočila strhující příběh o zázračném českém léčiteli Janu Mikoláškovi, k jehož pacientům patřili i dva prezidenti a další významné osobnosti.

Film, nazvaný Šarlatán, vznikl v česko-slovensko-irské koprodukci podle scénáře Marka Epsteina. Vrací se do padesátých let minulého století, kdy v naší zemi vládli komunisté. Nesnášeli kohokoliv, kdo disponoval nadpřirozenými schopnostmi, ať už to byli umělci, duchovní či léčitelé.

Prezidentův šarlatán

Platilo to i o bylinkáři Janu Mikoláškovi, nadanému mimořádnou schopností diagnostikovat různá onemocnění, aniž vystudoval medicínu. Když se pověsti o jeho zázračných schopnostech začaly šířit, jeho dům byl obležený lidmi, dožadujícími se pomoci. Přijížděli za ním zdaleka autobusy a byli ochotní stát celý den frontu, než na ně přijde řada. Mezi nimi nechyběli ani významní podnikatelé a umělci, včetně prominentů tehdejšího režimu. Kuriózní je, že k jeho pacientům patřili i lékaři, kteří si nedokázali sami pomoci. Mikuláškův věhlas doputoval až k prezidentovi T. G. Masarykovi.

Šťastná souhra náhod

Jeho schopnosti byly výsledkem souhry několika náhod. Účinky bylin znal už v mládí, díky tomu, že jeho otec byl zahradník. Když později sloužil v jedné šlechtické rodině v Rakousku, seznámil se s vyhlášeným léčitelem a lékařem Valentinem Zeileisem a léčitelkou Josefou Mühlbacherovou. Právě ona ho naučila diagnostikovat různé nemoci z moči pacientů. Tuto metodu si natolik osvojil, že se nad jeho neomylnými diagnózami často pozastavovali i zkušení lékaři. Byl si ovšem vědom svých limitů, a pokud dospěl k závěru, že nemůže nemocným pomoci bylinnou léčbou či jinak, poslal je zodpovědně do nemocnice.

Zkouška před gestapem

Populárního léčitele si v době okupace všimlo i gestapo a podrobilo ho zajímavé zkoušce. Měl stanovit diagnózu podle vzorků moči nemocných lidí a ani jednou se nespletl. Údajně pak díky tomu léčil i nacistického pohlavára Martina Bormana. A hned po válce se stal jeho dalším prominentním pacientem tehdejší odborářský předák Antonín Zápotocký. Kvůli zanícené noze mu hrozila amputace, ale léčitel si s infekcí s pomocí bylin dokázal poradit. Oba muže pak pojilo přátelství a pokračovalo i v době, kdy byl Zápotocký prezidentem.

Až do Zápotockého smrti v roce 1957 se tak Mikulášek těšil jeho ochraně. Pak se ale stal komunistickému režimu nepohodlný, ministerstvem zdravotnictví byl označen za nejhoršího šarlatána, aniž byly brány v potaz skutečné a nezpochybnitelné výsledky jeho práce. Záhy čelil různým vykonstruovaným obviněním a nakonec byl zatčen a odsouzen ke třem letům vězení. Za trest mu byl zkonfiskován veškerý majetek.

Jeho životní příběh je mimo jiné svědectvím o tom, že se historie stále opakuje. Také v dnešní době čelí řada vynikajících léčitelů nařčení ze šarlatánství a výsměchu různých „vědeckých“ kapacit. A to přesto, že prokazatelně pomohli mnoha lidem.

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace