Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Wolfsburgští buřiči a jejich industriální Rituál na pokoření hudebních hitparád. (P)alba Thomase Landerse

17.02.2019
Wolfsburgští buřiči a jejich industriální Rituál na pokoření hudebních hitparád. (P)alba Thomase Landerse

Autor: Oficiální stránky kapely

Popisek: Oomph!

VIDEO Začátek nového roku se vyznačuje triumfálním návratem Oomph! a jejich aktuálním opusem Ritual, který vychází po čtyřleté studiové absenci na značce Napalm Records. Je zároveň třináctým řadovým počinem tria, obsahuje 11 kapelou produkovaných novinkových tracků v regulérní verzi a jeho vydání předcházel posledního listopadového dne loňského roku singl a zároveň lyric video Kein Liebeslied.

Oomph! se zformovali v roce 1989 ve městě Wolfsburg na severu Německa, o tři roky později vydali svůj eponymní debut a od té doby fungují v nezměněné podobě. Tedy Dero Goi - zpěv, bicí, programování, Andreas Crap - kytary, klávesy a Robert Flux - kytary, basa, samply. Ve svých počátcích výrazně ovlivnili tehdy nově vznikající tzv. Neue Deutsche Härte moment, který kombinoval tradiční metal s prvky taneční a gotické hudby a díky kterému mimo jiné spatřili světlo světa i megaúspěšní pyrošílenci Rammstein. Dero a spol. během více jak tři dekády trvající kariéry sdíleli pódia s Tool, Marilynem Mansonem či Metallicou a stali se kultovním symbolem na poli taneční odnože evropské metalové scény.

Žádné milostné písně

Ritual svým hřmotným lomozem a nekompromisním sekaným kytarovým riffem otvírá Tausend Mann und ein Befehl (rovněž i čerstvě klipová), která sonicky sděluje své militaristické poslání a lyricky prozkoumává myšlenku slepého následování rozkazů, obzvláště pak v dobách válek. Vše je zahaleno v úzkostné temnotě a ta neodchází ani během následující Achtung! Achtung!, která svým výrazným refrénem a celkovým feelingem odkazuje více na tradiční rock. Goticky znějící klávesy, další nálož riffů, svižné tempo a máme zde první singlovku Kein Liebeslied. A zároveň i kus, který je typickým příkladem klasické tvorby formace. A ne, opravdu se nejedná o žádný milostný song. Místo toho jde o opravdu lahodnou reflexi evoluce lidstva a úspěchů člověka.

Trümmerkinder je hymnickým pochodem o přehlížených dětech, s infekčním refrénem a nabízející se příležitostí si pořádně zamlátit hlavou. Europa splétá své cinematické sítě pro stále zatěžkanou zvukovou scénu, která je sice zlověstná, ale přesto jakýmsi záhadným způsobem neskrývá své taneční ambice. Dero zde sdílí vokály s hostujícím Chrisem Harmsem z kapely Legion Of The Lost, oba dva se naprosto skvěle doplňují a zajímavá je i chorálně znějící změna před posledním refrénem.

Ve jménu otce

In Namen des Vaters se nese ve svižnějším a tradičnějším metalovém duchu, který vytváří opravdu mohutně texturovanou zvukovou stěnu. Ta dokonale přechází v následnou, až majestátně znějící Das Schweigen der Lämmer, která se tentokrát pohybuje ve střednětempém rytmu a je zahalena do mocně znějících kláves. Trrr - Fckn - Htlr je typickým kapelním industriálním nářezem. Navzdory svému zdánlivě kontroverznímu exteriéru se ve skutečnosti jedná o vztyčený prostředníček sociálním médiím a digitálnímu věku. A rovněž také vzdělávacím systémům, které neustále zpochybňují naše morálky a inspirují k neutuchajícím diskusím.

https://www.youtube.com/watch?v=6Ja7FYU3DxY

Phönix aus der Asche je o něco uvolněnější písní s dalším výrazným chorusem a opět mohutně podpořený klávesami. Lass´ die Beute frei se s tím nijak nepáře, především refrén má opravdu grády a songu dodává na zajímavosti i krátká klávesová extravaganza ve třetí minutě. Kruh se pomalu začíná uzavírat a s jedenáctou Seine Seele přichází i závěrečné tóny regulérní verze alba. Herr Goi a spol. se tak loučí příběhem o jedné potemnělé duši. Skladba samotná na nás dýchá svěžím a uvolněným dechem, pyšní se dalším brilantním melodickým refrénem a zakončuje vskutku vydařenou třičtvrtěhodinku čerstvého materiálu, ke kterému kapela podniká i následné masivní evropské turné včetně březnové zastávky ve Stověžaté.

Smolná třináctka? Ani omylem!

Album Ritual se hned v prvním týdnu vyšvihlo na čelní příčku německých hitparád (poprvé v kapelní historii!) a setkává se s pozitivními reakcemi jak hudebních kritiků, tak i dlouholetých fans Oomph!, kterým byl s novinkou namíchán tradiční koktejl se všemi atributy pro kapelu tak typickými. Němci opět dokázali vytvořit sbírku písní, která univerzálně překračuje jazykové bariéry a znovu dokazují, že jsou schopni se pravidelně vracet s vysoce originálním hudebním obsahem, který ani po třiceti letech nejeví známky únavy, úpadku nápadů či jakékoli vyčpělosti. I po mnohém opakovaném poslechu zjistíte, kolik zvukových „kudrlinek“, silných melodií a výtečných momentů v jeho drážkách naleznete. Oomph! nepřestávají provokovat ani v roce 2019 a jejich Ritual patří bez debat k tomu nejzdařilejšímu, co kdy stvořili. Achtung! Achtung!

Tracklist:

01. Tausend Mann und ein Befehl

02. Achtung! Achtung!

03. Kein Liebeslied

04. Trümmerkinder

05. Europa

06. In Namen des Vaters

07. Das Schweigen der Lämmer

08. Trrr - Fckn - Htlr

09. Phönix aus der Asche

10. Lass´ die Beute frei

11. Seine Seele

 

Bonus tracks:

12. In der Stille der Nacht

13. Lazarus

14. Trrr - Fckn - Htlr (Lord Of The Lost remix)

15. Ich bin ein Fels

 

Vložil: Thomas Landers

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace