Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ceny BAFTA začínají konkurovat Oscarům, dorazí půlka Hollywoodu. Ale jeden skandál tu přeci je... Sobota Pavla Přeučila

09.02.2019
Ceny BAFTA začínají konkurovat Oscarům, dorazí půlka Hollywoodu. Ale jeden skandál tu přeci je... Sobota Pavla Přeučila

Foto: Bafta.org

Popisek: Maska, trofej, která získává na důležitosti

FOTO, VIDEO Už za pár hodin se rozzáří světla v londýnské Royal Albert Hall a na červeném koberci začne hvězdná promenáda předních filmových celebrit. Transatlantické letecké linky přepravují do Londýna zpoza oceánu hollywoodské hvězdy, které nemůžou vynechat už 72. ročník slavnostního vyhlášení cen Britské filmové akademie BAFTA. Slavnostní ceremoniál začne zítra, přesně v sedm hodin večer.

Právě pro Hollywood se stávají ceny BAFTA v posledních letech stále významnější událostí a začínají nebezpečně konkurovat americkým Oscarům. O tom svědčí i hojná účast amerických hvězd. Dlouhá léta spolu tyto dvě instituce soupeří a ještě donedávna považovali Američané BAFTA za jakousi evropskou provinční záležitost. V sedmdesátých letech dokonce šokovala herečka Sarah Miles, nominovaná na obě ceny svým výrokem, že „Americký Oscar je jediným oceněním, které má váhu. Ta ostatní stojí za prd“. Tyhle časy jsou dávno pryč a ceny BAFTA si hvězdy začínají považovat stejně jako Oscary.

Dlouholetí soupeři

Obě instituce se však po celá desetiletí poměrně respektovaly, občas se sice pustily do křížku a špičkování, ale obě strany akceptovaly, že na druhé straně oceánu to dělají trochu jinak. Slavnostní ceremoniály BAFTA, které se v minulosti konaly až po vyhlašování Oscarů byly vždy tak trochu excentrické a hravější než Oscaři. Organizátoři si to mohli dovolit, protože dobře věděli, že jejich ocenění jsou přijímána s menším respektem než filmoví Oscaři. Zlom nastal v roce 2002, kdy se organizátoři BAFTA rozhodli, že už nebudou jen nějakou post-sezónní show, a přizpůsobili průběh slavnostního večera Oscarům. Byl zvýšen počet kategorií a co hlavní, datum slavnostního udílení se přesunulo z dubna až května na únor, čímž se BAFTA staly jakýmisi předskokany Oscarů.

V Royal Albert Hall se vše odehraje v neděli, foto Royal Albert Hall

Proč se ceremoniál vysílá ze záznamu?

Průvodkyní slavnostního večera bude britská herečka Joanna Lumleyová (72) a program znovu zpestří vystoupení Cirque de Soleil. Tak jako každý rok uvidí diváci přítomní ceremoniálu vše naživo, a to na rozdíl od televizních diváků. BBC jej bude totiž už tradičně vysílat se zpožděním, které vysvětlují tím, že je nutné během ceremoniálu stříhat, aby se vešel do vyhrazeného televizního času, případně se vypořádat s technickými problémy. Zlí jazykové však tvrdí, že jde o určitý druh cenzury, aby se ve vystoupeních hlavních protagonistů neobjevilo něco nepatřičného. BBC1 začíná svůj přenos z Royal Albert Hall v 21:00 hodin. Komu se ale nebude chtít koukat na záznam, bude mít prý možnost sledovat přímý přenos na oficiální stránce BAFTA na Facebooku.

Svátek filmu v Royal Albert Hall, foto Royal Albert Hall

Nechybí ani slušný skandál

Co by to bylo za velkou filmovou událost, aby se obešla bez nějakého toho skandálku. Ten provází i letošní udílení cen BAFTA a týká se jednoho z nejúspěšnějších filmů loňského roku, Bohemian Rhapsody, respektive jeho režiséra, třiapadesátiletého Bryana Singera. Jedna z hvězd Hollywoodu se totiž dostala, jako spousta jeho kolegů, na černou listinu kvůli údajnému sexuálnímu obtěžování. Akademie jej zkrátka vyškrtla z nominací na cenu BAFTA, nicméně film mezi nominanty zůstává. Pořadatelé cen filmové akademie označili režisérovo chování za zcela nepřijatelné a neslučitelné s jejich hodnotami. Singer je obviněn, že zneužíval mladé chlapce. V lednu se objevilo svědectví jeho čtyř údajných obětí, ale před soudem však nedokázali svědci svá tvrzení obhájit.

Stalo se tradicí, že součástí udílení cen BAFTA se stal Cirque du Soleil

Všichni muži nejsou špatní

Podle samotného režiséra jde jen o „skvěle načasované homofobní pomluvy“. Zvláštní je v této souvislosti, že slavnostní večer moderuje právě Joanna Lumleyová, která byla sice zastánkyní hnutí MeToo, ale na druhé straně se nedávno zastala mužů slovy: „Děsí mne, že jsou všichni muži považováni za špatné. Miluji a respektuji muže, za jednoho jsem provdána, s mnoha úžasnými muži pracuji, a navíc mám syna.“ Zároveň se pozastavila nad některými ženami, které ohlašují sexuální násilí i po 50 letech.

Režisér Bohemian Rhapsody Bryan Singer

Které z hvězd si odnesou ceny?

Kdo z tvůrců a hlavních představitelů si ceny BAFTA letos odveze je zatím samozřejmě ve hvězdách a v rukách poroty. Mnohé však napoví nominace. Tak trochu je překvapením 12 nominací, které posbíral britsko-americký film Favoritka. Potom následují filmy První člověk, Roma, Bohemian Rhapsody a Zrodila se hvězda se sedmi nominacemi. Šest jich získala americká komedie Vice, protirasisticky laděný film BlacKkKlansman pět.

Po čtyřech nominacích mají Green Book a Studená válka, tři nominace filmy Marie, Královna skotská, Can You Ever Forgive Me?, Mary Poppins se vrací, a Stan & Ollie. Mezi nominovanými herci nechybí Rami Malek (Bohemian Rhapsody), Bradley Cooper (Zrodila se hvězda), z hereček mají největší naději Lady Gaga (Zrodila se hvězda) či Olivia Colmanová (Favoritka), které se přikládají největší naděje. Ale jak to všechno nakonec dopadne, se dozvíme až zítra večer.

 

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace