Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zimohrad padne, připravte se na divokou jízdu. Osmá série Hry o trůny startuje už 14. dubna. Premiéry Pavla Přeučila

07.02.2019
Zimohrad padne, připravte se na divokou jízdu. Osmá série Hry o trůny startuje už 14. dubna. Premiéry Pavla Přeučila

Autor: HBO / repro

Popisek: Snímek, vyhryznutý z plakátu na 8. řadu: Tyrion, Samwel Tarly, Jon Sníh, Daenerys, Arya Starková a Cersei. A drak

FOTO VIDEO Na poslední, osmou sezónu seriálu Hra o trůny netrpělivě čekají miliony fanoušků. Nejsledovanější seriál posledních let má prý přes 20 milionů diváků na celém světě. Další miliony přibudou poté, co mohlo na 90 milionů lidí sledovat minulou neděli během amerického sportovního svátku Superbowl reklamu na pivo Bud Light, ze které se nakonec vyklubal teaser na seriál. Pojďme se podívat, co zatím o závěrečné sérii víme.

Poslední oficiální teaser, který vypustila stanice HBO 13. ledna, nám ukázal pár scén z nastávající série, ale jako obvykle vůbec nic neprozradil. Fanoušci seriálu i televizní a filmoví kritici se předhánějí ve spekulacích, co vlastně osmá série přinese a jak skončí, ale fakticky se o ní neví téměř nic. Tvůrci seriálu i autor literární předlohy George R. R. Martin jsou tajemní jako hrad v Karpatech a konec celé ságy neznají prý vlastně ani samotní herci. Aby skutečně nic neprosáklo, natočil tvůrčí štáb dokonce několik konců a pro dokonalé utajení se natáčely i falešné scény. Nikdo tedy neví, který konec bude ten pravý.

Co se odehrálo v sedmé řadě?

Závěrečná série bude mít pouze šest dílů, ale zato si budete moci každý z nich vychutnávat celých 80 minut, což je běžná délka některých celovečerních filmů. S příchodem velkolepého závěru je dobré si připomenout, co se odehrálo v předchozí, sedmé sérii. Přece jen od srpna 2017, kdy jsme se s hrdiny ságy rozloučili, uplynula už dost dlouhá doba.

Daenerys a její věrní dorazili na Dračí Kámen, foto HBO  

Za Daenerys Targaryen, která se usadila na svém rodném hradě Dračí kámen, přijíždí Jon Sníh, který doufá, že uzavře s Daenerys spojenectví v boji proti Bílým chodcům. Daenerys po něm chce, aby poklekl a uznal ji jako vládkyni, což Jon odmítá. Nakonec souhlasí, že se setká s Cersei. Rodí se spojenectví Sansy a Aryi a Jon Sníh se vydává na nebezpečnou výpravu za Zeď, během níž se dostane do pasti v obklíčení armády nemrtvých Bílých chodců se Zimním králem. Zvrat v epické bitvě způsobí Daenerys se svými draky, ale jeden z nich, Viserion, je zabit a stává se nemrtvým, a tedy i nebezpečnou potvorou pro všechny.

Poslední díl sedmé série ukazuje, jak Noční král a jeho armáda mrtvých stojí před tisíc let nepokořenou Zdí. V tom přiletí drak Viserion a modrými plameny zbourá Zeď. Průchod je otevřen, ´Winter is coming´ a mrtví přicházejí...

V závěru série se dozvídáme, že Jon Sníh není bastard, ale právoplatný dědic království. Je ve skutečnosti synem Rhaegara Targaryena a Lyanny Starkové, jež se tajně vzali ještě před narozením Jona, ve skutečnosti Aegona Targaryena, což znamená, že díky následnictví (Rhaegarův otec, Aerys II., byl zabit Jamiem Lannisterem, jenž tím získal přezdívku Králokat) je Jon opravdu dědicem železného trůnu.

Rozuzlení má být velkolepé

Osmá série by nám měla přinést rozuzlení osudů všech postav, které jsme viděli v sedmé sérii. Podle všeho uvidíme Jona Sněha, Daenerys Targaryen, Sansu Starkovou, Aryu Starkovou, Brana Starka, Tyriona Lannistera, Cersei Lannisterovou, a další. Hodně se spekuluje o tom, zda se ještě objeví Tormund, protože nevíme, jestli přežil útok na zeď. Soudě ale z fotografií z natáčení 8. série, které unikly, lze soudit, že přežil a tudíž do děje zasáhne... Samozřejmě zde sehraje klíčovou roli Noční král a jeho obří armáda mrtvých. Prosáklo už ale, že se vrátí Jonův věrný zlovlk Duch a bude prý na obrazovkách hodně často.

Kristofer Hivju, který hraje Tormunda, dorazil na natáčení 8. série do Belfastu a fanoušci GOT, jak se Hře o trůny zkráceně říká, kteří se celou dobu motali kolem, ho vyfotili...

Stane se ze Sansy nepřítel?

Víme také, že závěr série přinese řadu překvapení a také smutku. Sansa se nejspíše nesmíří s tím, že se Jon Sníh podvolil Daenerys. Osmou sezónu podle všeho zahájí velkolepá scéna na Zimohradě, kde je očekáván příjezd krále Severu, ten ale dorazí s Daenerys a její armádou. Právě zde by měly začít přípravy na to, aby všichni společně čelili blížící se invazi nemrtvých. Takový úvod série se dá předpokládat podle jednoho z trailerů, kde Daenerys vstupuje s Jonem do Zimohradu a u brány je vítá Sansa Starková slovy „Zimohrad je váš, vaše výsosti.“ Nicméně z očí jí kouká nepřátelství.

Jon a Daenerys přijíždí na Zimohrad - to je jedna z mála jistot 8. série, foto HBO / repro

 

A takhle se na to tváří Sansa a za ní Brienne z Tarthu... Foto HBO / repro

Jak osmá sezóna skončí?

To samozřejmě neví nikdo. Můžeme jen spekulovat. Některé hvězdy seriálu už naznačily, že závěr ságy bude pro fanoušky překvapením a navíc, budou určitě spokojeni. Každopádně, všichni se budou muset nejspíše spojit, aby čelili společnému nepříteli. Ostatně, naznačil to i producent Bryan Cogman, který o finále říká: „Finální sezóna je neuvěřitelně emocionální a děsivá, je o nesourodých postojích všech osob. Všichni se musí oprostit od své minulosti a spojit se ve chvílích, kdy budou stát tváří v tvář jisté smrti“.

Starkové a jeden Targaeryen... Snímek z natáčení

„Ach bože, bude to stát za to,“ řekla k rozuzlení Emilia Clarke (Daenerys) a dodala: „Nevím, jestli je někdo připraven. Nevím, jestli jsou televizory připravené.“ To v lednu 2018 pro The Times Maisie Williams (Arya) uvedla: „Nevím, jestli to lidi překvapí, ale je to úplně jiné, než si myslíte, že to bude.“ A před pár týdny se k nadcházejícím dílům vyjádřil šéf HBO, Richard Plepler, který prozradil následující: „Je to neskutečná podívaná, povedlo se jim vytvořit šest filmů. Když jsem se na ty epizody díval, tak jsem si říkal, že sleduji film. Věděli, že laťka je vysoko, ale oni ji zase překonali. Na epizody jsem se díval dvakrát, jsou zatím bez digitálních efektů, ale byly úžasné. Všichni odvedli opravdu úžasnou práci.“

 

Co si o poslední sérii myslí zasvěcený seriálový web Edna.cz?

Edna to shrnula do bodů, o nichž píše: „Následující body obsahují informace získané z natáčení osmé série. Berte proto v potaz, že se ve shrnutí mohou objevovat jak spoilery, tak i věci, které nakonec nebudou odrážet skutečnost. Byli jste varováni.“

Tormund a Berik Dondarrion téměř určitě přežili pád Zdi.

Opět bychom se měli dočkat Rhaegara Targaryena, Jonova skutečného otce.

Herec Marc Rissmann si zahraje Harryho Stricklanda, velitele Zlaté společnosti.

Čeká nás cca 15 nových postav, které však dosud nezískaly žádné jméno. Pravděpodobně proto půjde o nevýrazné vedlejší postavy.

V prvním díle dorazí Daenerys Targaryen na Zimohrad.

Zimohrad byl letos velmi renovován, proto bychom se měli dočkat mnoha scén z tohoto místa.

Určitě dojde k bitvě o Zimohrad, který by měl nakonec vyhořet. Lidé pravděpodobně prohrají, protože na místě bude spousta mrtvol a krve.

Zimohrad hoří, jak vyfotili fanoušci

Kvůli bitvě o Zimohrad vznikla obrovská zelená plocha pro speciální efekty, která v seriálové historii nemá obdoby.

Hned několik lidí bude proti mrtvým bojovat s ohnivým mečem.

V bitvě proti mrtvým stanou Jaime Lannister a Brienne z Tarthu bok po boku.

Na Islandu se natáčela speciální scéna, na které se podíleli pouze herci Kit Harington a Emilia Clarke. Nikdo neví, čeho se tato scéna týká.

Theon a Yara se opět shledají.

Ještě jednou se podíváme do Vysoké zahrady, sídla rodu Tyrellů.

Dvojnice herečky Lena Headey, jejíž tělo posloužilo pro cestu pokání, se z nějakého důvodu podílela na osmé řadě.

Jon Sníh se vrátí do Králova přístaviště, kde se setká s Cersei.

Kit Harington v Dubrovníku, čili Jon v Králově přístavišti. Opět - vyfotil fanoušek. Asi měl dlouhé sklo

Bratři Sandor a Gregor se nakonec zřejmě utkají ve vzájemném souboji.

Draci napadnou Královo přístaviště.

Do Králova přístaviště zavítají Dothrakové i Neposkvrnění.

Jonův zlovlk Duch sehraje svou roli v osmé řadě.

Ještě jednou se podíváme do Dračího doupěte, kde se opět shledá spousta postav.

 

Martin nemá draky rád

Autor předlohy George R. R. Martin naznačuje v jednom z rozhovorů, že Daenerys by nemusela skončit na trůně. „Snažil jsem se během psaní scénáře zdůrazňovat, že draci jsou destruktivními silami, například v epizodě, kdy to Daenerys zjistí při pokusu ovládnout město Meereen,“ a pokračuje: „Draci jsou silní, mohou zničit celá města, vyhladit celé národy, což jsme už viděli. Jsou to prostě ničitelé.“

Poslední tři Starkové, Sansa, Bran a Arya

Kdo v poslední sezóně zemře?

Že některé postavy musí v závěrečné sérii zemřít, je snad jasné. Budeme se s nimi loučit neradi a samozřejmě se spekuluje, kterou postavu onen osud potká. Objevil jsem rozbor jakéhosi datového vědce, který se pustil matematických výpočtů a vpracoval pravděpodobnost úmrtí u jednotlivých postav. Jeho výsledky jsou dost děsivé, protože mu vyšly percentuálně možnosti smrti některých hrdinů. Na prvním místě je Daenerys s 83,77 %, na druhém místě Jaime Lanister s 72,91 % a třetí je Tyrion Lanister 70,76 %. Pak následují Bran Stark (66,02 %), Cersei Lanisterová (60,39 %), Jon Sníh (58,99 %), Sansa Starková (50,28 %) a nakonec Arya Starková (49,04 %). Pokud se tyto výpočty potvrdí, jsem si jist, že u obrazovek potečou celé potoky slz.

Zahyne Daenerys? Pro hovoří hlavně to, že nemůže mít děti a tudíž založit dynastii. Je to ale opravdu tak? Jon o tom pochybuje... Foto HBO

Je osmá série opravdu poslední?

O tom se asi nejvíc spekulovalo, ale je to tak. Představitelé hlavních postav to potvrdili už několikrát, protože jejich smlouva dospěla ke konci stejně jako seriál. Mnozí z nich prozradili, že se s Hrou o trůny loučili se slzami, jiní si prý oddechli, že už mají ten sáhodlouhý, osm let trvající maratón za sebou. Nicméně už se objevily zprávy, že se má objevit prequel seriálu, odehrávající se ještě tisíce let před samotným dějem Hry o trůny. Scénář je prý téměř hotov a začít natáčet by se mělo již v létě. Zároveň se spekuluje o celé řadě spin-offů, ve kterých by některé z postav seriálu mohly prožívat své vlastní osudy. Takže nezoufejme, není ještě všemu konec.

 

5 největších otázek o seriálu, které si všichni kladou

Co se stane s milenci - Jonem a Daenerys, která je ve skutečnosti jeho teta? A bude chtít Jon železný trůn? „Jon je někdo, kdo hraje podle pravidel. Nechce lhát,“ řekl Kit Harington o své postavě v nadcházející osmé sezóně. „Zjistit, kdo Dany opravdu je, pro něj bylo těžké." Daenerys, Emilia Clarke, dodala: „Celoživotní sen Daenerys byl pomstít svou rodinu a požadovat její oprávněné místo na Železném trůně. A opravdu miluje Jona.“

Daenerys a Jon

Co Tyrion Lannister, jak ten dopadne? V novém rozhovoru popsal herec svůj poslední den na place jako „krásně hořký“. „Myslím, že dostal velmi dobrý závěr. Bez ohledu na to, co je - smrt může být skvělá cesta,“ řekl Peter Dinklage.

Tyrion Lannister

Je Cersei skutečně těhotná? V nedávném rozhovoru se zdá, že Nikolaj Coster-Waldau, Jamie Lannister, Cersein bratr a její jediná skutečná láska, který ji na konci sedmé série opustil, potvrzuje, že tomu tak je. Časopisu Vanity Fair řekl: „To bylo samozřejmě řečeno ve chvíli vášně. Kdo ví, jestli je to pravda? Já se oženil před 20 lety - 6. června budeme mít výročí - a jsem velmi šťastný. Mám nádhernou ženu. Ale celých těch 20 let existují chvíle, kdy bojujeme. Můžete být tak rozzlobený, že na chvíli ve vášni a hněvu můžete odejít a o tři vteřiny později si to rozmyslet…Myslím, že základní emoce jsou stejné ve všech vztazích. Jako nastavení pro sezónu, kterou teď natáčíme, to je úžasné."

Cersei a Jaime

Promění se některé hlavní postavy v Bílé chodce? Nikolaj Coster-Waldau, který hraje Jaimeho, si myslí, že ano: „Víte, že některé z hlavních postav se chystají obrátit. Budou tam nějaké modrooké hlavní postavy,“ prozradil Esquire. „Bože, doufám, že to nejsem já,“ dodal.

Noční král a jeho mrtví

Je Bran Stark vlastně Noční král? To je mezi fanoušky poměrně populární teorie, která vznikla, když jsme se dozvěděli více o Branových schopnostech a zjistili více o Nočním králi… 

 

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace