Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Čeští filmoví kritici vyznamenali divácké propadáky. Všechno bude, ale Oscar zase nebude

06.02.2019
Čeští filmoví kritici vyznamenali divácké propadáky. Všechno bude, ale Oscar zase nebude

Foto: Falcon

Popisek: Sedláčkův film Jan Palach byl v kinech propadák

Velmi nelibě nese výsledky Cen filmové kritiky za rok 2018 většina filmových fanoušků. Myslí si, že podobně, jako v zahraničí u nás převažují politická kritéria nad kvalitou. Jinak by podle nich nemohl zvítězit film Jan Palach. Snímek, věnovaný osobnosti studenta, který se před padesáti lety upálil, přitom nevyhrál ani v kategoriích Nejlepší režie a Nejlepší scénář, ani v kategoriích hereckých. Padesát českých kritiků se přesto shodlo na tom, že nejlepším českým filmem minulého roku bude právě Jan Palach.

Jak už to u nás chodí, vítězný snímek režiséra Roberta Sedláčka se stal při promítání v kinech diváckým propadákem a loni jej navštívilo necelých devadesát tisíc diváků. Mezi padesáti nejnavštěvovanějšími snímky sezóny 2018 skončil až na předposledním místě. Nejvíce vstupenek bylo prodáno hned po jeho srpnové premiéře a pak nastal volný pád. Průměrná návštěvnost na jedno představení nakonec dosáhla jen 33 diváků. Svoji osvětovou roli pro mladou generaci (pro niž je Jan Palach většinou jen jménem z učebnic) alespoň splnila letošní premiéra v České televizi. Zájem o ni mnohonásobně překročil návštěvnost v kinech. 

Divácké hity

Jen o něco lépe dopadla komedie Chata na prodej (99 tisíc diváků). Ta získala Cenu českých filmových kritiků za scénář, jehož autory jsou Tomáš Pavlíček a Lucie Bokšteflová. Další oceněné filmy Hovory s TGM (Nejlepší herec Martin Huba) a Chvilky (Nejlepší herečka Jenovéfa Boková) se do TOP 50 neprobojovaly vůbec. Čeští diváci měli loni v kinech zcela jiné favority.

 

Nejúspěšním českým filmem v kinech byla komedie Po čem muži touží, kde nezapomenutelnou roli vytvořila Anna Polívková (hrála ženu i muže), foto Facebook

Nejúspěšnějším domácím snímkem se stala komedie režiséra Rudolfa Gavlíka Po čem muži touží (558 tisíc diváků) a Tátova volha (348 tisíc), kterou natočil zkušený Jiří Vejdělek. Relativně úspěšné byly (především ve srovnání s televizními premiérami) pohádky Čertoviny (325 tisíc) a Čertí brko (288 tisíc). Hlavním hitem v kinech se však loni stal snímek Bohemian Rhapsody (1 430 tisíc diváků), natočený v koprodukci USA a Velké Británie.

Po čem muži touží: V hlavní roli Jiří Langmajer. Foto Facebook

Trilobit 2019

Zajímavé ovšem je, že poněkud jiný verdikt nedávno vynesli v případě české filmové tvorby členové Českého filmového a televizního svazu FITES. Hlavní cenu Trilobit 2019 získala režisérka Marta Nováková za dokumentární sérii Čechoslováci v gulagu, jejíž součástí jsou unikátní archivní materiály. Dalšího Trilobita obdržel režisér Vlado Omerzu za road movie Všechno bude, v tomto případě se členové svazu shodli s filmovými kritiky, kteří tomuto filmaři udělili alespoň Cenu za režii. Zkrátka nepřišel ani režisér Martin Polák, ten si Trilobita vybojoval za fascinující dokument Planeta Česko.

 

Oscar zase nebude

Z porovnání verdiktů kritiků a diváků je tak nejúspěšnějším filmem loňského roku Všechno bude, průměrně mu totiž dávají více než 70% hlasů, v případě Jana Palacha je shoda menší. Je zajímavé, že Omerzův vychvalovaný koprodukční snímek (ČR, Slovinsko, Slovensko, Polsko) Všechno bude vyslali členové České filmové a televizní akademie do boje o nejprestižnější filmovou cenu na světě, Oscara. Mezi dalšími adepty byly rovněž Jan Palach, Toman či Domestic. Nakonec se ale do užší nominace na Oscara v kategorii nejlepšího cizojazyčného nedostal.

 

Road movie Všechno bude, foto Facebook

V březnu ho však čeká alespoň souboj o Českého lva. Zatímco Všechno bude má deset nominací, o tři více získal životopisný film Toman. Toho mimochodem čeští kritici při udělování svých cen ignorovali.

Vložil: Adéla Hofmanová