Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ženy v běhu se vydávají na maraton za štěstím a divák se fakt baví. Premiéry Pavla Přeučila

31.01.2019
Ženy v běhu se vydávají na maraton za štěstím a divák se fakt baví. Premiéry Pavla Přeučila

Autor: CinemArt

Popisek: Ženy v běhu: Diváci se setkají se Zlatou Adamovskou, Terezou Kostkovou, Jenovéfou Bokovou a Veronikou Kubařovou i s jejich filmovými partnery - Ondřejem Vetchým, Vladimírem Polívkou a Martinem Hofmannem

FOTOGALERIE Českých komedií, při kterých by kino bouřilo smíchem, je jako šafránu a film Ženy v běhu, od kterého jsem až tak moc nečekal, to dokáže. Kdosi kdesi zařadil tenhle film, který dnes startuje v kinech, do žánru „sportovní“, s čímž hluboce nesouhlasím. Ve filmu se sice sportuje a běhá jako o život, ale o tom to není. Ženy v běhu jsou především docela vtipnou sondou do docela obyčejného života, okořeněnou situacemi, v kterých se může ocitnout kdokoliv z nás.

Ve filmu se vlastně odehrávají tři samostatné příběhy tří žen, propojené ústředním tématem, jímž je splnění přání zesnulého otce zaběhnout si rodinný maraton. Matka tří dcer Věra (Zlata Adamovská) se rozhodně splnit manželovo přání za každou cenu a geniálně to vyřeší tím, že maratonskou trať pojme jako štafetu a rozdělí ji na čtyři úseky. Každá ze čtyř žen tak bude muset zdolat jen jeden z nich, což je důležité zejména proto, že jde o vyloženě nesportovní typy, které mají k nějakému pitomému běhání vrozený odpor.

Exceluje dvojice Kostková - Vetchý

Do startu závodu zbývají ještě tři měsíce a během té doby má najatý trenér Vojta (Vladimír Polívka) naučit běhat tři holky, které mají zcela jiné starosti než maraton. Režisér Martin Horský vzal propletenec osudů tří žen za správný konec, a ve filmu se nám tak prolínají tři zdánlivě samostatné linie, setkávající se vlastně jen ve chvílích společného tréninku. Asi nejpropracovanější jsou postavy Marcely (Tereza Kostková) a Karla (Ondřej Vetchý), které působí i nejvtipněji. Právě tihle dva vzbuzují nejčastěji ony zmíněné výbuchy smíchu. Marcela žije s Karlem už dvacet let tak říkajíc na hromádce, mají spolu tři dost problematické syny a Karel se ne a ne odhodlat, aby ji požádal o ruku. Marcela už toho má dost a chytře využije maratonu k sázce, že když Karla předběhne, bude konečně svatba.

Holky na rozcestí

Kapánek násilně působí dějová linie, v níž hraje hlavní roli prostřední dcera Bára (Veronika Kubařová), které tikají biologické hodiny a ona zoufale touží po dítěti a samozřejmě po vhodném tátovi, který by jej zplodil. Myslí už i na umělé oplodnění, když se seznámí s malou holčičkou, která přišla o mámu a táta na ní nemá čas. Tyhle dvě se dají dohromady, a tak trochu vypočítavá holčička dělá všechno možné, aby dala Báru do kupy se svým otcem. To zajímavější je rozporuplná postava nejmladší dcery Kačky (Jenovéfa Boková), která má sice chlapa, ale bohužel ženatého. Při tréninku na maraton se však začíná rozvíjet pouto mezi ní a trenérem Vojtou. Vedle toho musí tahle rebelka řešit spoustu osobních problémů a komplikace na sebe nenechají dlouho čekat.

Diváci poznávají sami sebe

U Martina Horského jde o jeho režijní prvotinu. Dosud jsme jej znali především jako scenáristu, který má na svědomí tak slušné propadáky jako byly Život je život či Láska je láska. Režijní post mu očividně svědčí, protože dokázal rozehrát docela slušný kolotoč rodinné zábavy, který je pro typického českého diváka tím pravým ořechovým. Tady vidí, že problémy, s kterými se už jako chlap nebo ženská potýká, se týkají i jiných a v řadě situací poznává i sám sebe. Blízká je mu samozřejmě i většina situací, v kterých se filmové postavy ocitají a když se chechtá na celé kolo, ani si neuvědomuje, že se někdy směje sám sobě.

Za vším hledej ženu

Nevím, zda to bylo záměrem autorů, ale film určitě hraje na notu současným genderovým trendům. Je primárně věnován ženám, které zde působí většinou jako bytosti, které vědí, co chtějí, hrají vůdčí roli, zatímco muži jsou tak trochu nemotorní a neschopní hňupové, které musí ženy nasměrovat tam, kde je potřebují mít. Ostatně potvrdil to i režisér Martin Horský, který o svém filmu říká: „Obdivuji ženy, kolik toho dokážou ve svém životě zvládat. Jsou vlastně v neustálém běhu, stejně jako naše hrdinky, které si k tomu dočasně přibraly ještě běh maratonský. Název Ženy v běhu tedy v sobě nese dva významy.“ Každopádně jde o příjemnou rodinnou podívanou, při které se opravdu od srdce zasmějete. Ne, že by film nějak zvlášť vybočoval z české produkce posledních let, ale určitě dokáže pobavit.

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace