Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE Když zmizí dítě, v devíti z deseti případů v tom figuruje někdo blízký… Cara Hunterová, Někdo blízký

22.01.2019
RECENZE Když zmizí dítě, v devíti z deseti případů v tom figuruje někdo blízký… Cara Hunterová, Někdo blízký

Foto: repro / Penguinrandomhouse

Popisek: Britská spisovatelka Cara Hunterová

Že by Spojené království přebralo taktovku detektivního žánru od severských zemí? Docela to tak vypadá. K tomuto jasnému konstatování přispěly nejen Dokonalé stopy Helen Fieldsové s inspektorem Callanachem a jeho kolegyní Avou Turnerovou, ale především Tim Weaver se svým Davidem Rakerem. Protentokrát je tu Cara Hunterová a její perfektní debut Někdo blízký.

A abychom dostáli úvodní větě, doposud nezodpovězené, shrneme geografická fakta. Helen Fieldsová rozprostřela svůj děj kdesi v Edinburghu, Weaverův Raker se sice pohybuje téměř všude, ale nejpodstatnější je Londýn. A konečně Cara Hunterová. Ta děj své prvotiny zasadila do okolí Oxfordu. Stranou našeho zájmu jistě nezůstane série s Erikou Fosterovou Roberta Bryndzy. Ačkoli žije na Slovensku a jeho jméno zní těm našim příjmením velmi podobně, je to přeci jen Brit pocházející ze západní Anglie, konkrétně pak ze sedmdesátitisícového Lowestoftu.

A pak jsou tu další a další: špičková Joanne Rowlingová (respektive Robert Galbraith), okouzlující Peter May (pochází z Glasgow, nyní ovšem žije ve Francii), Denise Mina, Simon Kernick, Belinda Bauer (Odvrácená strana), Sharon J. Bolton (Volavka) nebo kupříkladu Mo Hayder (Panenka). Řadě z těchto významných spisovatelů současnosti jsme se věnovali také na KrajskýchListech.cz. Titány, jenž jsme doposud nezmínili a jimiž míníme zejména dvojici Arthur Conan Doyle a Agatha Christie, netřeba zdůrazňovat. Snad vyjma nástupkyně královny detektivky Sophie Hannah. Její loňský titul Záhada tří čtvrtin (Slavný detektiv Hercule Poirot) nás očaroval a věříme, že jsme se knize věnovali pečlivě.

Delší úvod snad jednoznačně ukázal, že Velká Británie, zmítaná svými problémy v podobě brexitu, má i řadu významných kulturních osobností. Bez větších problémů proto kladně odpovídáme na vlastní otázku. Ano, Spojené království přebralo taktovku detektivního žánru od severských zemí, které z našeho pohledu poněkud brzy ztrácí dech. Ale věříme, že ho znovu nabere.

Když jsme požádali nakladatele HOST o Caru Hunterovou, znali jsme samozřejmě skutečnost, jak kladně byl její debut (prvně vydán v březnu 2018) Close to Home přijat veřejností. Jistě, recenze odborníků jsou také souhlasné a podstatné, jenomže čtenáře máme raději. Jsou upřímní, ačkoli často vulgárnější, kratší a míří rovnou k cíli. Ostatně přesně tyto atributy splňuje i autorka, která svou knihu pro české publikum představila pod názvem Někdo blízký v bezchybném překladu Markéty Polochové. Přejděme nyní k anotaci.

Osmiletá Daisy Masonová beze stopy zmizí z večírku, který její rodiče pořádají na zahradě rodinného domu. Inspektor Adam Fawley, jemuž je plánovaná série zasvěcena, ze zkušenosti ví, že v devíti případech z deseti je únoscem dítěte někdo blízký. A Daisyina rodina je přinejmenším zvláštní — matka se při výslechu zoufale snaží udržet zdání normálnosti, kdežto otec se chová chladně a nepřístupně. A pak je tu Daisyin bratr, zakřiknutý a nemluvný Leo.

Vcelku zkratkovitá charakteristika z úvodních popisů a výslechů až tak nevyplývá, ale shodneme se s ní, že ke konci je tato stručnost ku prospěchu. A navíc pravdivá. Děj příběhu je vesměs lineární a vrství na sebe pouze dvě časové roviny. První, ve které probíhá kontinuální vyšetřování zmizení malé dívky a pak je tu druhá časová osa, často používaná mnohými autory, která zdůrazňuje okamžiky v minulosti. Tyto dvě části se spolu neprotnou, není to ani potřeba.

Autorka se prostřednictvím minulosti snažila z pohledu třetí osoby, tudíž s nadhledem a jistým odstupem, zdůraznit klíčové okamžiky. Přítomné rovině vévodí inspektor Adam Fawley a tyto pasáže jsou vyprávěny v nenucené ich-formě, jsou ostré, peprné, jízlivé, ale především místy sprosté. Zde se nám chce zvolat sláva, jelikož přesně tento žargon, ten policejní a lidský argot v mnoha titulech chybí. Je přeci zcela logické a přijatelné, že pokud proti vám ve výslechové místnosti sedí podezřelý ze zločinu na děcku, nebudete hovořit jako moderátor ČT. Budete úseční, jízliví, řeknete, že vás dotyčný sere a bouchnete pěstí do stolu. Emoce, jaké Cara Hunterové nastavila, vnímáme přijatelně a uvěřitelně. Všechny hlavní postavy, a není jich víc než počet členů rodiny, jsou dynamické a mají jasný profil. Matka - žárlivá a zlá. Otec - láskyplný, ale na více stran. Syn - ublížený, citlivý.

Všechny další figury sice tvoří celek, ale jde především o pomocné postavy (sousedé, spolužáci), které přispívají k rozvoji a pochopení těch nejpodstatnějších: rodiny a zmizelé Daisy Masonové. Cara Hunterová se navíc nebála nesvázané formy a děj prolíná typickém prvkem posledního desetiletí: sociálními sítěmi a útržkovitými zprávami hlavních médií. Mozaika, jakou vytvořila, drží pevně při sobě a čte se opravdu jedním dechem. Navzdory výraznému počtu 350 stran.

Ti, kteří čtou rádi, budou mít knihu za jeden den takzvaně v sobě. Co se celkového vyznění týká, pointa je ošklivá, zlá. Některé části knihy, které zobrazují zoufalost malé dívky, jsou velmi citlivě pojaté. Všechny tyto aspekty jen podtrhují talent a silnou míru empatie, jíž Cara Hunterová disponuje. Výtku můžeme mít snad jednu: částečně nedotažené příběhy z té už zmíněné minulosti. Ne vždy je jasné, co vedlo dotyčnou osobu k tomu, jak se rozhodla. Jinak je ale pointa jasná a logická.

Největším kladem knihy je to postupné odhalování hlavních postav. Dávná smrt v případě matky, odcizenost v případě syna, (nejen) skryté účty na internetu u otce a rozpolcenost osmileté Daisy. Rozhodně musíme podtrhnout i to, že žádný čin se nevymyká běžnému chápání, jakkoli extrémní situace může nastat a také to, že každý má svůj výsek v soukolí událostí. Vyšetřovatelé na nás působili naprosto lidsky a hmatatelně. Kniha Někdo blízký je špičkově vystavená detektivka s rozuzlením v samotném závěru. Doporučujeme.

Máte tip na zajímavý knižní titul, napište autorovi:   

Autorka: Cara Hunterová
Název: Někdo blízký
Přeložila Markét a Polochová
Vydal HOST, 2018
Hodnocení: 85 procent​

Vložil: Zdeněk Svoboda