Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hawkwind a jejich kosmický trip do ‘síně horského grilu‘. (P)alba Thomase Landerse

19.01.2019
Hawkwind a jejich kosmický trip do ‘síně horského grilu‘. (P)alba Thomase Landerse

Autor: Oficiální stránky kapely

Popisek: Hawkwind v době vydání alba Hall Of The Mountain Grill

VIDEO Hall Of The Mountain Grill je čtvrtým studiovým počinem londýnských sci-fi rockerů Hawkwind, které kritici již v době svého vydání označili za vrchol a obecně kvintesenciální klasiku nejen kapely samotné, ale rovněž celého spacerockového žánru, na něž měl sextet z Ladbroke Grove naprosto zásadní vliv. Název alba byl poklonou norskému skladateli Edvardu Hagerup Griegovi a jeho velkolepému dílu In The Hall Of The Mountain King z roku 1875.

A také dnes již nefungující kavárně na Portobello Road s názvem The Mountain Grill, kterou členové Hawkwind na počátku sedmdesátých let hojně navštěvovali. Přední stranu obalu zničené kosmické lodi v mlze mimozemské laguny vytvořil dlouholetý umělecký spolupracovník formace Barney Bubbles. Motiv zadní strany obalu zase namaloval britský malíř David Harvey, který se proslavil svou vesmírem inspirovanou tvorbou.

Letmý náhled do kapelní historie

Hawkwind vždy patřili k výborným a naprosto originálním kapelám, ovšem nikdy nedosáhli hvězdného věhlasu jako jejich souputníci, jejichž historie se začala psát v ten samý čas - Black Sabbath, Deep Purple, Uriah Heep nebo Led Zeppelin. Jsou známí také tím, že u zrodu jejich raných alb stál jistý Ian Fraser „Lemmy“ Kilmister (R.I.P.), který poté, co byl v roce 1975 z kapely odejit pro své „nestálé chování“, vypustil do světa legendární drtičku Motörhead.

 

Od svého založení v roce 1969 vydali tito skvělí Britové neuvěřitelných 30 řadovek a bezpočet živých (památný Space Ritual z roku 1973 budiž tím nejdůležitějším) a archivních záznamů. Prošli velkou řadou personálních změn a do dnešních dnů jsou stále vedeni jediným původním členem – originálním skladatelem, multi-instrumentalistou a zpěvákem Davidem Anthony Brockem, který navíc vydal pod svým jménem dalších 8 řadovek. V roce 2010 (už byl nejvyšší čas!) byli oceněni prestižním hudebním časopisem Mojo a získali cenu Mojo Maverick Award za zcela zásadní vliv a inspiraci pro mnohé další umělce a hudební žánry.

Psychedeličtí válečníci

Hned na prvním fláku – výtečném The Psychedelic Warlords (Disappear In Smoke) – jasně najdeme všechny typické prvky definující charakteristický kapelní rukopis. Hypnotickou rytmickou kytaru, na kterou má snad Dave patent, kosmicky znějící melotron Simona House a Lemmyho dunivou basu. Plus přímočaré a na svou dobu skvěle nazvučené bicí Simona Kinga. Song má navíc politicky laděný text a přesně vystihuje hard rock své doby. Uprostřed Warlords nastoupí Nik Turner se svým freejazzovým saxofonovým sólem, což je dodnes jeho poznávací znamení. Na konci zazní činely, které signalizují přechod do následné instrumentální Wind Of Change.

Zde formace úplně upustila od psychedelického zvuku a track zní celkově mnohem více progresivně. Brock hraje tentokrát na hammondky, zatímco House na melotron a dodává písni feeling kolegů King Crimson. Brzy se připojí basa a bicí včetně excelentního houslového sóla. Třetím kusem je D-Rider, na kterém zpívá Nik Turner, který si jej také sám napsal. Jeho melodie je naprosto úchvatná a nelze se v tomto případě nezmínit o Daveově stacatto rytmické kytaře a doprovodném vokálu v druhé části, které přenáší skladbu do jiné dimenze. Web Weavers změní opět hudební směr, když Mr. Brock bere do ruky akustickou kytaru. Celým songem se prolínají všemožné sci-fi zvuky, při kterých se nemohu ubránit pocitu, že cestuji kdesi ve volném a nekonečném vesmíru. Po dvou minutách následuje zlom a track se mění ve svižnou rockovačku s klávesovou extravaganzou.

Soundtrack ke sci-fi filmu

Následující You‘d Better Believe It je hřmotným číslem otvírajícím stranu B a v podstatě pokračujícím v nastoleném tempu předchozí Web Weavers. Po druhém refrénu následuje tříminutový psychedelický jam, který je dalším poznávacím znamením tvorby Hawkwind. A opět změna nálady ve strašidelně znějícím titulním kusu, tentokrát z pera Simona House. Tohle by mohl být soundtrack pro jakýkoli sci-fi film nebo epizodu ze seriálu Akta X. Klavír, klávesy, housle a melotron jsou maximálně využity a skladba má v sobě jedinečný, potemnělý feeling.

Lost Johnny je Lemmym zkomponovaný, otextovaný i zazpívaný přímočarý rockový song s hutně riffující kytarou a basou, kterým syntezátory dodávají opravdu netradiční zvuk. Následuje Delova kosmicky znějící instrumentálka Goat Willow, která jasně ukazuje, jak zručně mísí zvuk syntezátoru s cembalem a s Nikovou vyhrávkou na flétnu. Paradox je v podstatě jakýmsi pokračováním D-Rider. Vrcholem písně, která původní elpíčko i uzavírá, je tentokrát Daveův a Lemmyho pěvecký duet a mezihra mezi kytarou a melotronem.

Remasterovaná edice z roku 1996

Dvaadvacet let poté, kdy deska spatřila světlo světa, došlo k jejímu remasteringu. A k němu byl navíc přidán velice zajímavý bonusový materiál. Singlové verze The Psychedelic Warlords (Disappear In Smoke) a You´d Better Believe It jsou vlastně stejné, pouze z nich byly odstraněny pasáže, kdy kapela jamuje. A výsledek je překvapivě možná efektnější než u původních verzí. Remix skladby Paradox jen zdokonaluje zvuk každého nástroje a je lehce zkrácen.

Opravdovým pokladem je poslední It‘s So Easy, která okamžitě zaujme svým atmosférickým intrem. Tahle melodická rocková píseň kombinuje Brockovu typickou kytaru s až téměř chorálně znějícím zvukem syntezátoru. Předtím byla k dostání pouze na velmi obtížně se shánějící kompilaci Masters Of The Universe (1977). Takže jsem s otevřenou náručí uvítal fakt, že se po dvou dekádách dožila i oficiálního vydání na řadové desce Hawkwind, která bez diskuse patří mezi základní stavební kameny rockové muziky a ani pětačtyřicet let od svého vydání neztratila nic ze svého původního a nadčasového kosmického kouzla.

Tracklist:

01. The Psychedelic Warlords (Disappear In Smoke)

02. Wind of Change

03. D-Rider

04. Web Weaver

05. You´d Better Believe It

06. Hall Of The Mountain Grill

07. Lost Johnny

08. Goat Willow

09. Paradox

 

Bonusy na remasterovaném vydání:

10. You´d Better Believe It (single version)

11. The Psychedelic Warlords (Disappear In Smoke) (single version)

12. Paradox (single version remix)

13. It´s So Easy

HAWKWIND: HALL OF THE MOUNTAIN GRILL - 1974

 

 

 

Vložil: Thomas Landers

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace