Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE Velké zklamání zavládlo u jména Jiřího Bartošky. Strážmistr Topinka, ČT

11.01.2019
RECENZE Velké zklamání zavládlo u jména Jiřího Bartošky. Strážmistr Topinka, ČT

Foto: ČT

Popisek: Robert Mikluš jako strážmistr Topinka

FOTO Komediální a kriminální seriál České televize ve spolupráci s RTVS, Strážmistr Topinka, spin off seriálu Doktor Martin, měl premiéru tento pátek v hlavním vysílacím čase. A hned zpočátku řekněme, že nezklamal. Kladně hodnotíme jak režii, především pak kameru a střih, stejně jako kouzelný výkon Roberta Mikluše a Jenovéfy Bokové. Zklamáním pro nás byla snazší pointa, nízký stupeň napětí a tristní herectví Jiřího Bartošky.

Doktor Martin byl vskutku originální nápad, perfektně zpracovaný seriál s Miroslavem Donutilem, jemuž coby herci nelze vytknout zhola nic. Je přesvědčivý, má skvělou výslovnost, dbá na dramatické pauzy a umí zacházet s kamerou a divákem. Donutil je jedním z mála, kdo kupříkladu přejede pohledem kameru, aniž by musel koukat dolů, případně mrknout. Což jsou ostatně klasické herecké pomůcky.

Strážmistr Topinka byl vedlejší postavou úspěšného seriálu Doktor Martin, kterého hrál Miroslav Donutil. Doktor Martin je původem britský seriál  - a Strážmistr Topinka je, pokud víme, jediný spin off, který vznikl, právě u nás. Foto ČT 

O něm ale Strážmistr Topinka není, ačkoli silných jmen je v seriálu celá řada: zmíněný Jiří Bartoška, Veronika Freimanová, úchvatný Norbert Lichý, uvěřitelná Jitka Čvančarová a konečně Václav Kopta. O jeho herectví však lze směle pochybovat. Je to spíš taková exhibice a prožitek z jeho dialogů nebo monologů nemáme žádný.

Pro Roberta Mikluše je to první velká televizní příležitost, foto ČT 

Nám se na prvním dílu seriálu líbilo především scénáristické pojetí hlavní postavy. Topinka je outsider, který se se svou rolí nechce smířit, je to díky kníru terč posměchu, muž bez většího respektu, ale s jasným cílem. Je to jednoznačně bíločerná postava, od které nemusíme čekat zvraty, škobrtnutí nebo jakákoli jiná vrávorání. Ve své roli je Robert Mikluš uvěřitelný, milý, ale především vhodný. Svou novostí a neokoukaností nám už po pár minutách přirostl k srdci.

Děj pilotního dílu sice nebyl nikterak zásadní, jednalo se o krádež bankomatu, jenomže hlavní roli v celém zdánlivě neviditelném vyšetřování sehrála logika. Tomu musíme zatleskat. Odřezky kovu v botách dávají smysl, počet piv možných podezřelých rovněž. Během těch padesáti minut sice některé nápovědy tloukly do očí (kdy jste naposledy viděli ženu s malou sbíječkou na vesnici), ale jinak jim nic vytknout nelze.

Partnerkou Roberta Mikluše je Jenovéfa Boková, foto ČT

Scénáře i díky pětici jejich autorů (Štefan Titka, Tomáš Končinsky, Tomáš Hodan, Hynek Trojánek, Tomislav Čečka) bude vhodné sledovat dlouhodobě, u seriálů takto krátkého rozsahu (13 dílů) jde mimochodem o nezvykle vysoký počet autorů. Je to dáno zřejmě společnou produkcí české a slovenské veřejnoprávní televize.

Co se obsazení seriálu týká, některá jména jsme už zdůraznili. Bude jich samozřejmě víc. Namátkou jmenujme Marka Taclíka, Pavla Nového anebo Milenu Steinmasslovou. Taclík byl vidět už během premiéry, ale že by zazářil, to se říct nedá. Jestliže pronesl deset vět, je to hodně. A přitom je to škoda. Taclík umí dramatické i komediální figury a na kameře působí uvolněně a přirozeně. Ostatně totéž Jiří Bartoška. Proč nedostali o něco více prostoru a času na obrazovce, nevíme. Je jasné, že se autoři jejich postavami snažili vytvořit protipól strážmistra Topinky, jenže to mohli vlastně alternovat studenti FAMU. Škoda prozatím nevyužitého potenciálu.

 

Jiří Bartoška, foto ČT

Zřejmě největším překvapením pro nás byla Jenovéfa Boková. Tato šestadvacetiletá herečka pochopila, že seriál je dramatická tvorba, a tak k tomu i přistoupila. Věrohodně, naplno, čistě. Její výběr hodnotíme velmi kladně a těšíme se, jak se dál vyvine. Ačkoli svůj um a potenciál zúročila již v minulosti: silný Fotograf, bohémský snímek Krycí jméno Holec nebo výpravný biják Do větru, kde měla největší prostor, budiž důkazem.

Celkové vyznění seriálu pro páteční večer nebude negativní, ani zlé. Především lokace Velkých Karlovic zaujmou i diletanta, ústřední postava strážmistra Topinky neurazí a rozhodně nenaštve a dosavadní výkon Bokové dává znát, že děj půjde klasicky do zamilovaných scén. Režisér Petr Zahrádka, jemuž jsme se doposud nevěnovali, zvládnul plac, rutinu své profese i samovolný přechod od vlastní režie Miroslava Donutila (Doktor Martin). Krok vedle nečekáme ani v dalších dílech, ačkoli budeme doufat, že detektivní struna zabere poněkud víc prostoru.

Hodnotíme sedmdesáti procenty.

Vložil: Zdeněk Svoboda