Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zlaté globy 2019 byly velkým růžovým svátkem pro LGBT komunitu. Sobota Pavla Přeučila

12.01.2019
Zlaté globy 2019 byly velkým růžovým svátkem pro LGBT komunitu. Sobota Pavla Přeučila

Foto: Golden Globe / stránky

Popisek: Rami Malek a Brian May oslavují úspěch filmu Bohemian Rhapsody na Zlatých glóbech. Více fotografií najdete v galerii

VIDEO FOTOGALERIE Lesbičky a homosexuálové si velkou slávu udělování Zlatých globů 2019 opravdu užívali. Bohemian Rhapsody, Killing Eve (Na mušce), The Favourite (Favoritka), Green Book (Zelená kniha), Skandál po anglicku, to jsou filmová a televizní díla, která nějakým způsobem zpracovávají problematiku LGBT komunity a dostalo se jim toho nejvyššího ocenění v podobě Zlatých globů.

Cenu za nejlepšího herce si odnesl Rami Malik, který ztvárnil úžasným způsobem rozporuplnou postavu Freddieho Mercuryho ve filmu Bohemian Rhapsody, jenž táhne vítězně i našimi kiny. Během předávání této ceny se odehrál malý skandálek kolem režiséra filmu Bryana Singera, který si dovolil na Twitteru za poctu poděkovat, přestože natáčení filmu nedokončil a musel jej nahradit jeho kameraman. Singerovo jméno totiž během ceremoniálu vůbec nepadlo a vyhnul se mu při své děkovačce i Rami Malik.

 

Bryan Singer, režisér, nerežisér

Singer je sice oficiálně uváděn jako režisér filmu, ale pro svůj problematický přístup k natáčení, časté výpadky a v neposlední řadě i kvůli obvinění ze sexuálního násilí a tomu, že před koncem natáčení zmizel, jej mnozí za tvůrce filmu nepovažují. Po jeho děkovném tweetu se na něj sesypala záplava kritických hlasů, které mu vyčítaly, že nemá za co děkovat, protože celý film vlastně není jeho a přisvojuje si ocenění, které mu nepatří. Singer se však hájil, že to vše způsobily zdravotní problémy jeho rodičů, které se odrazily i na jeho zdraví a film je celý jeho dílem.

Kontroverzní Zelená kniha

Film Zelená kniha si odnesl hned tři Zlaté globy a to za nejlepší mužský výkon ve vedlejší roli (Mahershala Ali), za nejlepší film v kategorii komedie/muzikál a za nejlepší scénář. Snímek je postavený na skutečném příběhu slavného černošského pianisty Dona Shirleye, který se vydává na turné po americkém jihu v době nejprudšího rasismu v doprovodu osobního strážce Tonyho (Viggo Mortensen).

Film provázela už od počátku závažná obvinění režiséra Petra Farrelyho ze sexuálních skandálů v podobě předvádění svého penisu herečce Cameron Diazové. Po uvedení filmu se na něj sesypali kritici i publikum, že zjednodušuje obraz rasových sporů na americkém jihu. Rodina Dona Shirleyho si stěžovala, že film je nepřesný a nazvala jej „symfonií lží“. Konkrétně uváděli, že „Shirley nikdy nebyl se svým strážcem Tonym v blízkém vztahu, že šlo pouze o vztah mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem.“

Seriál Skandál po anglicku

Tenhle seriál s kriminální zápletkou je dalším kouskem, věnujícím se homosexuálním vztahům. Jde o příběh z nejvyšších politických kruhů, v nichž se v šedesátých letech minulého století homosexualita ještě příliš netoleruje. Jeremy Thorpe (Hugh Grant), předseda liberální strany, se musí zbavit svého milence (Ben Whishaw), aby se jeho tajemství neprozradilo. Zlatý globus za vedlejší roli v televizním filmu si odnesl právě Ben Whishaw. Ostatně, kompletní výsledky letošních Zlatých globů najdete ZDE.

Slušný ohlas vzbudilo jeho vystoupení, kdy se dostal do sporu s Darrenem Crissem, který byl nominován na stejnou cenu za roli v epizodě seriálu American Crime Story, věnované vraždě Gianniho Versace. Ten nedávno uvedl, že už nebude hrát homosexuální postavy, protože není sám homosexuál. To se Whishawovi moc nelíbilo a oponoval, že herci mohou ztělesňovat i povahy, ke kterým mají sami daleko. Na druhou stranu uvedl, že by se mělo v televizi a ve filmu objevovat více homosexuálních herců, kterým se pro jejich zaměření nedostává dost příležitostí.

Lesbická láska s komplikacemi

Zlatý glóbus za nejlepší televizní herečku si odnesla Sandra Oh za hlavní roli v seriálu Killing Eve (Na mušce), vyprávějícím o komplikovaném vztahu dvou žen, policejní vyšetřovatelky a psychopatické vražedkyně (Jodie Comerová), který přeroste až v lesbickou lásku. Tak trochu komediální seriál, místy pořádně přitažený za vlasy, si získal docela slušný divácký ohlas. Ve své děkovačce se Sandra Oh tak trochu dotkla postavení žen ve filmové branži a uvedla: „Když vidím všechny ty ženy v publiku, cítím, že jsme svědky velkých změn.“

Soupeřky v královské posteli

Cenu za nejlepší herecký výkon v kategorii komedie, muzikál, si odnesla Olivia Colmanová, která ztvárnila královnu Annu ve filmu Favoritka, odehrávajícím se v Anglii 18. století. Příběh je postaven na soupeření dvou favoritek královny, Sarah (Rachel Weiszová) a její sestřenice Abigail (Emma Stoneová), bojujících nejen o postavení u královského dvora, ale i o místo v královnině posteli. Sarah je ve filmu vylíčena jako silná osobnost, ovlivňující královnu natolik, že se řídí i v politických rozhodnutích jejími radami - proti ní stojí Abigail, které nejde ani tak o moc, ale spíše o to, stát se hlavní královninou milenkou.

Proč vyhrály právě tyto filmy?

Dnes se mnohdy s nadsázkou říká, že pokud není ve filmu alespoň jeden černoch a jeden homosexuál nebo lesbička, nemá takový film šanci na úspěch v podobě festivalových cen. Při sledování některých filmů a televizních seriálů nám mnohdy připadá až násilné zařazení podobných kontroverzních postav. Do očí bijící je to zejména v historických filmech, kde se objevují v poslední době barevní herci a herečky často v rolích z historického hlediska naprosto nesmyslných, jen aby se dosáhlo kýženého úspěchu.

Nicméně to není případ ani jednoho z filmů, oceněných letos Zlatými globy, i když se objevují hlasy, že právě díky oné sexuální orientaci jim byly ceny uděleny. I když se zde sešlo dokonce pět snímků s homosexuální tématikou, nemám pocit, že by byla prezentace této sexuální orientace hlavním důvodem ocenění. Vyhráli zkrátka dobří herci, dobří režiséři a dobré příběhy.

 

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace