Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

(P)alba Thomase Landerse

(P)alba Thomase Landerse

Hodně tvrdý rock, metal, občas i o krapet měkčí rock... Příběhy, koncerty, desky

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

O úspěchu snil odmalička. Jenže v tomhle světě jsou jediným měřítkem kvality peníze

09.01.2019
O úspěchu snil odmalička. Jenže v tomhle světě jsou jediným měřítkem kvality peníze

Autor: Twitter

Popisek: Martin Kodýtek

Zní vám termín burza cenných papírů poněkud exoticky? V téhle sféře, zavalené čísly a hromadami peněz, jde ale také o vztahy. Jak to chodí v zákulisí, popsal na základě vlastní zkušenosti Martin Kodýtek ve své knize Makléř, kterou vydalo nakladatelství BizBooks.

Makléř je příběhem mladíka z Valašska, který od dětství snil o úspěchu. Po vysoké škole se dostává do prestižní burzovní firmy, kde rychle míří k vrcholu. A to v oboru, v němž jediným měřítkem jsou peníze. V krátké a úderné knize s krimi zápletkou těží autor z detailní znalosti prostředí, neboť dlouhá léta pracoval u největšího obchodníka s cennými papíry v České republice.

Makléř

Autor podává autentický a velmi zajímavý pohled do nitra dění na pražské burze. Makléř se nezaměřuje na odborné detaily, ale spíše na příběh a vztahová témata, je proto dobře přístupný i širší veřejnosti. Burzovní dění funguje hlavně jako zajímavá a pro část čtenářů exotická kulisa.

Autor: Martin Kodýtek
Žánr:
novela
Nakladatelství:
BizBooks

Ukázka z knihy:

I když Sparta nakonec prohrála, byl to pro Ondřeje podařený večer. Vytěžil maximum – získal Kubelikovu důvěru. Přitom se s ním zatím bavil jenom o fotbale! Snažil se sice hovor stočit k byznysu, ale marně.
„Ondra od Golda.“
„Nazdar, mladej. Hele, stejně včera ta naše Spartička zahrála hezky. Good job, opravdu. A Michalíkův gól byl výstavní!“
„Jo, jo. Mně se líbí naši mladíci. Jarošík, Hübschman nebo i gólman. Včera si na balón sice moc nešáhl, ale jednou z něj něco bude.“
„Hmm… mně připadá, že Čech je přeceňovaná díra, ale třeba máš pravdu, na goalkeepera je pořád mladej, potřebuje vyzrát.“
„Přesně. Jo, Johne, prosím tě, máme tady úplně novou analýzu na Komerční banku. Nechceš ji poslat?“
„Jsou to všechno sračky.“
---
Ondra volal Kubelikovi každý den, stejně jako ostatním klientům ze seznamu, ačkoliv spousta z nich mu hovory nezvedala nebo se nechala zapírat. Trvalo další týden, než mu na stole zazvonil telefon.
„Hele mladej, tak já si tý sračky, cos mi tlačil, trochu vemu. Buy pro RENTU padesátku KOBy at market.“
„Jo, jo, jasně,“ zalapal Ondra po dechu, „hned jdu na to.“ Padesát tisíc kusů akcií Komerční banky, to je při aktuální tržní ceně sto milionů korun, letělo mu hlavou. Pro Kubelikův fond spravující několik miliard plivnutí, pro junior makléře Dohnala úplné terno.
Následující den se do práce vyloženě těšil. Když sličná Inna rozvlnila své pozadí a jala se rozdávat á čtyřky, Ondřej si výjimečně neprohlížel její poněkud malé, ale krásně tvarované dvojky, nýbrž se významně rozhlížel po obchodní místnosti. A nalezl, co očekával – pohledy ostatních makléřů.
„Tady si někdo tu prdel zachránil na poslední chvíli,“ ozval se odněkud z dálky známý vysoký hlas. Skoro víc než absence nuly Ondru těšil fakt, že byl první z Gold & Company, kdo dokázal dostat objednávku od RENTY. Po práci si šel koupit svůj první značkový oblek. Na Pařížskou to ještě nebylo, ale na Hugo Bosse na Jungmaňáku si už troufl.
---
Další dny a týdny plynuly rychle. Ondra se stal plnohodnotným členem makléřského týmu. Alex se u něj občas zastavil na kus řeči, Gold ho srdečně zdravil svým typickým: Jak jde byznys? a modelky z recepce začaly s Ondrou koketovat. Začínalo být jasné, že tahle řádka na výměnu není. Navíc jednoho dne proběhl telefonát, který Ondrovu kariéru postrčil zase o kousek dopředu.
Přístroj zazvonil vedle sedícímu kolegovi, který si zrovna odskočil na toaletu. Ondra sluchátko zvedl při třetím zazvonění, jelikož ostatní makléři měli právě hovor a nebylo možné, aby se někdo do firmy nedovolal, to by pak měli průšvih všichni.
„Dohnal, Gold & Company, prosím?“
„Tady ČTK, potřebovali bychom mluvit s nějakým makléřem ohledně aktuálního kurzu koruny.“
„No víte, všichni jsou zrovna na telefonech,“ pronesl nejistě Ondra.
„To nevadí, můžu s vámi?“
Ondra chvilku zaváhal a toho volající redaktor využil:
„Mohl byste mi prosím říci, proč dnes koruna proti dolaru posílila o 20 haléřů?“
Ondra v tu chvíli nenacházel slova na výmluvy, a tak začal blekotat něco o tom, že dolar dnes oslabil proti téměř všem měnám, neboť americká centrální banka FED vypustila do světa zprávu, že uvažuje o snížení úrokových sazeb, což sníží výnos dolarových aktiv.
Než stačil dodat cokoliv dalšího, novinář na druhé straně linky zavěsil. No a druhý den ve všech hlavních denících vyšla v ekonomické rubrice z ČTK převzatá zpráva o pádu dolaru, kterou komentoval jakýsi Dohnal z Gold & Company. Od té doby se Ondra stal odborníkem na českou měnu a jeho jméno se objevovalo v tisku skoro každý den, občas i na titulních stránkách. V marketingu firmy byly komentáře pracovníků jedním z nejdůležitějších nástrojů, a tak „odborníkovi“ Dohnalovi nezbývalo nic jiného než v kontaktech s tiskem pokračovat. Ne že by to někdo ve firmě nějak řešil, ale zaměstnanci i klienti registrovali, že existuje nějaký Dohnal a že pravděpodobně dělá nějakou docela důležitou práci, když je v novinách. To samozřejmě Ondrovi zvedalo kredit. A bylo úplně jedno, že se k tomu dostal jako slepý k houslím. Jeho hvězda stoupala…

Vložil: Adina Janovská

Tagy
kniha,
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace