Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

A dýchejte klidně je opravdový film z opravdového života. Aneb lesbická láska na chladném Islandu. Premiéry Pavla Přeučila

10.01.2019
A dýchejte klidně je opravdový film z opravdového života. Aneb lesbická láska na chladném Islandu. Premiéry Pavla Přeučila

Autor: Facebook filmu

Popisek: A dýchejte klidně: Svobodná matka Lara se synem Eldarem

FOTO Islandský film je pro českého diváka poměrně velkou neznámou a v našich kinech se tyto snímky objevují více méně sporadicky. Přesto však u diváků uspěly některé filmy islandských tvůrců, jako Kamenné srdce, který získal v roce 2017 hlavní cenu Febiofestu, nebo komedie Pod jedním stromem, který sbíral na mezinárodních festivalech v loňském roce ceny jako na běžícím páse. Nyní máme možnost vidět další islandský film A dýchejte klidně, který se zatím setkává s docela slušným diváckým ohlasem. Na filmové databázi CSFD má velmi dobré hodnocení 73 %.

Svobodná matka Lara se potýká s obrovskými dluhy a se svým synem Eldarem musejí otáčet každou korunu, aby vůbec nějak vyžili. Laře se podaří dostat na své vysněné místo na Keflavickém letišti, kde nastoupí jako praktikantka k pasové kontrole. Tam se jí podaří zachytit mladou černošku Adju, která uprchla z Guineje-Bissau a pokouší se na falešný pas dostat do Kanady za svou dcerou. Adja nejprve skončí ve vězení, později na ubytovně pro žadatele o azyl, kde čeká na svůj další osud. Životy obou žen se však znovu protnou a spojí je zcela zvláštní pouto.

Propracovaný sled malých scének

Jsou to sice malé věci v životě, ale počítají se. Může to být úsměv cizince, spontánní pomoc v nesnázích nebo děti čekající před supermarketem na kus jídla. Film A dýchejte klidně je takových malých scének plný. Po shlédnutí filmu se můžete ptát, v jakém světě to vlastně žijeme? Jistě, ve filmu dochází k řadě náhod, které jsou mnohdy až nepravděpodobné, ale to nic nemění na tom, že jde o pořádně hluboký pohled do nitra dvou žen, které se postupně sbližují až natolik, že mezi nimi vznikne intimní vztah.

Adja s Eldarem

Příběh zcela realistický

Potěšitelné je, že se toto tiché drama dvou zcela rozdílných žen dostává i na plátna našich kin. Ve filmu se řeší, mnohdy se správným nadhledem řada důležitých otázek, které hýbou dnešní společností. Od sociálního úpadku až po problematiku uprchlíků a lesbickou lásku. Film ukazuje, že pomocná ruka, podaná v pravou chvíli může ještě existovat a divákovi připomene, že nikdo z nás neví, kdy bude takovou ruku potřebovat. Realistické vyprávění o dvou ženách, které se najdou v drsné islandské krajině, se snaží bourat mnohdy hluboko zakořeněné staromódní názory.

Trojice, spojená nekonvenční láskou

Žádný doják nečekejte

Režiséru Isoldo Uggadottirovi se nedá upřít, že tenhle na první pohled srdceryvný příběh udržel v linii dramatu a nesklouzl k slzavému melodramatu. Děj filmu a kritické situace, které musí dvě ženy řešit, jsou pečlivě propracovány a prezentovány divákovi, aniž by útočily na jeho city. Místy je film až naturalisticky přírodní, ale právě to je jeho cennou stránkou.

Horlivost, která ubližuje

Lara, představovaná islandskou herečkou Kristín Thórou Haraldsdóttirovou není žádnou bojovnou hrdinkou, ale přesto bojuje. Bojuje o to, aby zabezpečila lepší život svému synovi. Když se jí poštěstí získat místo v pasové kontrole, má před sebou vidinu končící chudoby, kterou můžeme vidět například ve scéně, kdy nemá dost peněz na zaplacení nákupu v supermarketu. Ve snaze uspět v práci a zajistit tak synovi lepší život, si neuvědomí, že ve své horlivosti, kdy zadrží Adju na letišti, právě zničila naděje i plány jiné ženy, která cestuje za svým dítětem, aby se o něj postarala. Lara svého činu lituje téměř hned po svém zásahu.

Obě chtějí jen zabezpečit rodinu

V tak malé komunitě, jaká se v Keflaviku nachází, není až tak nepravděpodobné, že se obě ženy znovu setkají a následné události jsou docela věrohodné. Čím více se příběh rozvíjí, tím lépe pochopíme psychiku obou hlavních postav, co prožívají, co musejí vydržet, aby dokázaly vybudovat slušný rodinný život. Lara je vykreslena jako žena, která chce napravit svou chybu a dělá správnou věc, i když by mohla situaci jednoduše ignorovat. Není dokonalá, dělá různá sporná rozhodnutí, ale nelze pochybovat o jejím dobrém srdci. Naproti tomu Adja je tajemnější postava, pečlivě skrývající svoji sexuální orientaci.

Dvě rozdílné povahy

Kristín Thóra Haraldsdóttirová vykreslila Laru jako ženu, která udělá správné rozhodnutí, i když pro ni může být jednodušší jednoduše od problému odejít nebo ignorovat situaci. To Adja je zpočátku více uzavřená a tajemnější postava. Herečka Babetida Sadjo se své role zhostila s důstojností a povahou člověka, který se moudře naučil držet své pravé pocity pod pokličkou. Ze své rodné země prchá i proto, že její bisexualita by ji mohla stát život. Adja je opatrná, ale plná soucitu s ostatními. A dýchejte klidně je zvláštní film. Není to ani vzrušující, ale ani nudná podívaná. Pokud máte rádi pravdivé příběhy, mapující dnešní společnost a její problémy, zajděte si na něj do kina.

 

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace