Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

(P)alba Thomase Landerse

(P)alba Thomase Landerse

Hodně tvrdý rock, metal, občas i o krapet měkčí rock... Příběhy, koncerty, desky

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak pražský kněz kázal natřískanému Kainu. (P)alba Thomase Landerse

06.01.2019
Jak pražský kněz kázal natřískanému Kainu. (P)alba Thomase Landerse

Autor: Janča Uhrová a John Kubový

Popisek: Judast Priest Revival

FOTOGALRIE Domácí Judas Priest Revival se zformovali v roce 1999 a od té doby jsou špičkou nejen tuzemské, tzv. revivalové scény. Během let kapela prošla několika personálními změnami a od roku 2015 působí v obsazení: Mr. Steely - zpěv, Tomáš „Downing“ Pavelka - kytary, Vláďa „Tipton“ Veber - kytary, Milli „Hill“ Klindera - basa a Hanz „Travis“ Bašus - bicí. JPR jsem poprvé zažil v roce 2000 a od roku 2005 jsme se s klukama pravidelně potkávali na metalových kolbištích, kde jsem i já onehdy koncertoval s vlastním tělesem. Už v tu dobu jsme navázali přátelský kontakt a kdykoli se naskytne příležitost, nenechám si jejich gig ujít. A proto jsem se den před Silvestrem vypravil do „matičky měst“, abych letošní a hudebně nabitý ro(c)k uzavřel ve velkém stylu.

Koncert samotný odpálila stařičká Steeler, která původně vyšla na komerčně velice úspěšném albu British Steel, ze kterého se ten večer čerpalo nejvíce. Už od prvních tónů bylo jasné, že je kapela ve skvělé formě a jede na plný plyn. Muzikanti samotní kladou velký důraz i na vizuální podobu (věrně vypadající nástroje i kostýmy) a tak se nám s přimhouřením očka vždy dostává dokonalá iluze původního Jidáškého kněze. Následovala další svižná věc a koncertní tutovka, o dva roky mladší Riding On The Wind.

Britská ocel

A po ní opět návrat k slavné Britské oceli, tentokrát v podobě hymnické Metal Gods, jejíž refrén řval celý narvaný Kain, ve kterém se dnes pařilo i na stolech. Z legendární fošny došlo v zápětí i na drtící Grinder a obligátní Brikety, které Tom okořenil kytarovým sólem tak, jak to v živém provedení písně činil i původní kytarista originálního Priesta K. K. Downing. Melodická Desert Plains z alba Point Of Entry (1981) vždy potěší a painkillerovská Hell Patrol je návratem k poctivému metalu Judas Priest. Mocná stadiónovka Rock Hard Ride Free není často hranou věcí a ani verze JPR neztratila nic ze svého původního šarmu. První část koncertu uzavřela motorkářská hymna Hell Bent For Leather, která se rovněž stala i nejstarší položkou nedělního setlistu (deska Killing Machine, 1978).

Rapid Fire (opět British Steel), která odstartovala druhou část vystoupení, je speedmetalovým klenotem a pro mě osobně vrcholem celé nahrávky. Její živé provedení neztratilo v podání Pražáků nic ze své zničující rychlosti a dalo vyniknout především kytarovému duu Pavelka/Veber, které střídalo sólové party stejně mistrovsky jako jejich oblíbený originál. Následná March Of The Damned nás svým pochodovým tempem nutí zběsile mlátit palicí a stává se ten večer jediným zástupcem současné tvorby Judas Priest a jejich nahrávky Redeemer Of Souls (2014).

Electric Eye z alba Screaming For Vengeance (1982) je moje veleoblíbená věc a zároveň letitým otvírákem dnes již neexistujících White Baron, ve kterých jsem působil jako kytarista v období 1999 - 2003. Trojici Blood Red Skies, A Touch Of Evil a Painkiller považuji za to absolutně nejlepší, co kdy birminghamský Jidáš stvořil. Ač instrumentálně i pěvecky velice náročné věci, kluci se s nimi poprali se ctí a jejich provedení bylo po všech stránkách dechberoucí.

Poklona před zpěvákem

I přes fantastickou kytarovou práci obou strunobijců, kteří rovněž notně vypomáhali i ve sborových zpěvech, a strojově přesnou rytmiku Klindera/Bašus, musím v tomto případě složit poklonu především Mr. Steelymu, jehož vokální výkon byl naprosto fantastický. Poté se kapela na chviličku odporoučela, aby se za ohlušujícího řevu publika vrátila k pětipoložkovému přídavku. Atmosférická Out In The Cold je bez diskuse nejpovedenějším songem na albu Turbo (1986) a z něho pochází i následná hitovka Turbo Lover.

Šlapavá You´ve Got Another Thing Comin´ byla v roce 1982 obrovským hitem, který zajistil Judas Priest pevnou pozici i na americkém kontinentě, a následná Devil´s Child z téhož LP (Screaming For Vengeance) je ne často hraným, o to však zajímavějším koncertním kusem. Hitová Living After Midnight byla definitvně poslední odehranou položkou setlistu a po ní se kapela rozloučila během reprodukované halekačky United.

Slaví dvacítku

Když se ohlédnu do historie, nejsem schopen spočítat, na kolika koncertech pražských JPR jsem byl přítomen. Jedno je ovšem jisté – kdykoli tak učiním, vždy odcházím s vědomím, že ve finále ani není podstatné, že se kluci věnují tvorbě metalové smečky okolo Roba Halforda. Jejich instrumentální preciznost a sehranost je na tuzemské poměry opravdu výjimečná a já si sám honem nevybavuji, kdy jsem se u nás naposledy setkal s muzikantstvím takového kalibru, které – a opravdu se to nebojím říct – momentálně dává na frak i originálním Judas Priest, kteří se po půl století na scéně pomalu chystají do zaslouženého hudebního důchodu.

Když k finálnímu verdiktu připočtu i fakt, že je Vláďa po nedávné operaci krční páteře a ten večer ještě navíc se zápalem plic, a potlučený Milli se pro změnu zotavoval po nešťastném pádu ze schodů, o to víc uznání si chlapci zaslouží, protože i tak do svého vystoupení dali naprosto vše. JPR slaví v roce 2019 dvacetileté výročí a já nemohu jinak, než doporučit všem milovníkům JP i metalového žánru obecně, aby se této velkolepé oslavy zúčastnili.

P.S. Velké poděkování patří nejen kvintetu samotnému, ale rovněž i Janče Uhrové a Johnovi Kubovému za povedené fotografie a celkově opravdu báječnou metalovou párty. We are defenders of the faith!

 

Vložil: Thomas Landers

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace