Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

(P)alba Thomase Landerse

(P)alba Thomase Landerse

Hodně tvrdý rock, metal, občas i o krapet měkčí rock... Příběhy, koncerty, desky

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Čtvrt století spirály, která významně zatřásla hudebním světem. (P)alba Thomase Landerse

05.01.2019
Čtvrt století spirály, která významně zatřásla hudebním světem. (P)alba Thomase Landerse

Autor: Oficiální stránky kapely

Popisek: Nine Inch Nails v celé své kráse

VIDEO The Downward Spiral je studiovým počinem industriálních Nine Inch Nails, které letos slaví pětadvacet let od svého vydání. Vyšlo na Reznorově vlastním labelu Nothing Records, který založil v podstatě z ješitnosti a své typické tvrdohlavosti. Halo 8 z oficiálních NIN halo vydání je koncepčním dílem, které se detailně zabývá destrukcí člověka úplně od začátku, až po jeho finální sebevraždu. Album bylo komerčně velice úspěšné a zajistilo kapele (resp. Trentovi) pevné pozice na hudební scéně v devadesátých letech. Prestižní časopis Rolling Stone jej dokonce umístil mezi 200 nejzásadnějších alb všech dob. Než se však dostaneme k recenzi samotné, dovolte mi na úvod několik zajímavých detailů, které provázely vznik tohoto opravdového uměleckého eposu.

K nahrávání alba si multiinstrumentalista Trent Reznor pronajal dům na 10050 Cielo Drive v Beverly Hills, Californii, kde byla v roce 1969 členy rodiny Charlese Mansona rituálně zavražděna herečka Sharon Tate. Reznor si přímo v domě postavil studio, které pojmenoval Le Pig. Le Pig byl nápis, který vrazi Sharon Tate „napsali“ na přední dveře její vlastní krví. „Díval jsem se na mnoho míst, ale tohle se mi líbilo nejvíc,“ komentoval lakonicky Reznor, když se ho novináři tázali, proč si vybral právě toto neblaze proslulé místo. Když bylo album hotovo, opustil Trent dům, který byl po konzultaci s majiteli v krátkém čase zdemolován.

Setkání se sestrou

O své práci v této residenci se Reznor později vyjádřil v roce 1997: „Když jsem pracoval na albu The Downward Spiral, žil jsem v domě, kde byla zabita Sharon Tate. Jednoho dne jsem potkal její sestru, byla to naprostá náhoda, jen krátké setkání. Zeptala se mě, jestli těžím ze smrti její sestry, když zde žiji. To bylo naprosto poprvé, kdy mě celá tahle věc plácla do obličeje. Řekl jsem, že ne, že je to jen jakýsi můj druh zájmu o americký folklór. Jsem na místě, kde se objevila podivná část historie. Myslím, že mě to předtím vůbec nenapadlo. Přišla o sestru díky vraždě z nesmyslné víry, kterou jsem nechtěl podporovat. Když se mnou hovořila, tak jsem si poprvé uvědomil, jaké by to bylo, kdyby to byla moje sestra. Šel jsem domů a celou tu noc probrečel. Díky tomu jsem zjistil, že existuje také odvrácená strana věcí, víte?“

Reznor si do studia pozval nespočet hostů, včetně bubeníka Stephena Perkinse (ex-Jane´s Addiction a Porno For Pyros) a progresivního kytaristy Adriana Belewa. Perkins nahrál naživo podstatnou část bicích, které byly poté elektronicky převedeny do samplů. Podobně probíhalo i nahrávání kytarových partů. Trent sám si nahrával své dvacetiminutové kytarové sessions s využitím sekvenceru na hard disk. Následně pak vybral nejzajímavější části k pozdějšímu využití. „99 procent materiálu, dokonce i vokály, jsou nejdříve nahrávány do počítače. Dáme dohromady aranže a potom vše převedeme na pásky,“ komentoval celý proces Trent.

Just Do It

V roce 1995 dodal, že se na album původně ještě měla dostat píseň nazvaná Just Do It, což byla až nebezpečně sebezničující věc. „Pokud se chcete zabít, jděte a udělejte to, stejně to nikoho nezajímá.“ Ovšem producent alba Flood byl naprosto proti a argumentoval tím, že Trent v tomto případě zašel až příliš daleko a že s tím nechce mít nic společného.

Spirála vedoucí ke smrti

Jak už říká název alba, příběh, který se zde odehrává, je vlastně kontinuální spirálou člověka, vedoucí směrem dolů. Až k jeho úplnému konci a pohledu na ni ze záhrobí. Začíná frenetickým songem Mr. Self Destruct, kde Reznor obnažil svoji slabou a sebezničující povahu. Samotný příběh se dále vyvíjí přes odmítnutí Boha (Heresy), společnosti (March Of The Pigs), bývalé partnerky (Piggy) a nakonec sebe sama. A všeho, čím se stal (The Downward Spiral). Pokud vám už tato samotná slova připadají zubožená, potom věřte, že si musíte poslechnout i hudbu, která se tímto koncepčním dílem prolíná.

Nádherná ohavnost

Typickým znakem Nine Inch Nails byl vždy hlasitý a explozivní hluk, kombinovaný s jemnějšími, více ambientními texturami. Zde je celé album napuštěné jakýmsi strachem z onoho světa a hrozbou, která se místy zdá taková, že je posluchač přesvědčen, že se tohle v Trentově zbloudilé duši opravdu odehrává. Což je patrné již ve zmíněném úvodu alba a songu Mr. Self Destruct. Vše pak pokračuje skrz obraz samotného Reznora jako slabého a odsouzeného jedince a končí elektronickým nářezem, který uvádí další věc, cynickou Piggy. A potom March Of The Pigs, song, který je často uváděn jako nejzuřivější píseň, která se kdy stala hitovým singlem. Otvírá ji zajímavý beat bicích, do kterých se Trent začne patřičně navážet do společnosti, o které hlásá, že ji chce celou vidět skonat. Poté se píseň zlomí v pomalou střední klavírní pasáž, kde Trent mumlá: „Vezměte kůži a oloupejte ji. Není vám z toho lépe?“ Jednoduše řečeno, je to ohavné.

Silná výpověď

Obraz alba a způsob, jakým je hudebně prezentován, je repulsivní a jinak to snad ani popsat nelze. A co je ještě důležitější, je naprosto reálný. A to je to, co dává albu jeho největší sílu. Přesto, že je jeho lyrický kontext neomylně drsný, je to jen další klíčový moment inteligence tohoto díla. Jistě, na první poslech se může zdát, že se pouze jedná o výkřik proti všemu, ale The Downward Spiral má v sobě ukrytou zvláštní a velice silnou výpověď, kterou musí doručit. Po písni Ruiner, kde Reznor odmítl Boha jednou provždy, nám album přináší dvě možnosti. Buď se věci zlepší, nebo nikoli. A pokud ne, nejspolehlivějším řešením je říci, že Bůh tím problémem skutečně nebyl.

Big Man With A Gun je krátká a ostře namířená jízda, která nám ukazuje obraz světa, ve kterém lidé opustili svého Boha a vládnou silou sexu a zbraní. Je naprosto jasné, že vypravěč příběhu zůstal úplně sám a ztratil naprosto vše, co by ho mohlo podpořit. V tomto temném momentu přichází jedna ze dvou emocionálních a srdcervoucích písní alba. A Warm Place je na míle vzdálena všemu, co se na ploše desky doposud odehrálo. Jedná se o čistě instrumentální track, za jehož autora by neznalí lidé mohli klidně považovat třeba Briana Ena. Song vytahuje posluchače zpět z propasti industriální vřavy. Nádherná ve své jednoduchosti, píseň tiše navádí vypravěče příběhu k tomu, aby se podíval sám na sebe a pokusil se objevit příčiny toho, proč je dnes tam, kde je.

Následná Eraser nás zase přímým úderem do tváře vrací k dunivé muzice. Reznor na nás naléhá: „Nenáviďte mě, rozbijte mě, vymažte mě, zabijte mě,“ takovým způsobem, že je už všem jasné, že příběh The Downward Spiral nebude mít žádný happy end. A tak otázkou zůstává, zda bude vypravěč zahuben vlastní rukou nebo rukou někoho, koho odmítnul. Ironicky, poslední krok na cestě k sebevraždě hlavní postavy přichází v Reptile, kde se rozhodne navštívit prostitutku. Toto setkání je důležité v tom, aby se uvolnil. Nejde o naprosto žádný vztah, pouze o mechanickou reakci, jejíž symbolismus je naprosto zřetelný. Slova písně to jen podpírají: „Má krev hada přímo pod kůží, sémě tisíce dalších kape zevnitř, ty moje úžasná kurvo.“ Po posledním zoufalém pokusu o spásu tím, že navštíví ten jediný typ člověka, se kterým se může stále ztotožnit, je centrální postava i nadále zanechána v odpuzení lidskou rasou, což nevyhnutelně vede k The Downward Spiral.

Tento předposlední song by měl dle všeho být songem posledním. Proč tomu tak není se dozvíme za moment. Vypráví příběh o sebevraždě člověka, který šeptá o tom, jak si přikládá zbraň k tváři, zatímco Reznor ječí v pozadí. Sebevražda, která jste si mysleli, že je zde hlavní událostí, je kompletně zastíněna tím, co se stane dále. Existuje vůbec někdo, kdo nezná Hurt? Množství symboliky obsažené v textu této písně je opravdu výjimečné. Tento šestiminutový song sumarizuje celý koncept alba. Úryvek textu Hurt, ve kterém se Trent odvolává na „crown of shit“, je jasnou reflexí toho, jak odmítnul Boha jen proto, aby ve finále nenašel vůbec nic. Každého, kdo poslouchá, oklame. Bohužel, stane se tak až po smrti, kdy si v posledních minutách svého konceptu uvědomuje, že kdyby dostal ještě jednu šanci, byl by schopen se spasit od všeho, co prožil. Ale na to je už příliš pozdě. Doznívá poslední zdeformovaný kytarový akord, který se zdá nekonečný. Duše vypravěče navždy mizí a s ní i příběh dolů směřující spirály, která přináší tragický konec.

Nine Inch Nails mají reputaci stereotypní kapely. Možná se to neznalému jedinci může po poslechu některých jejich alb zdát, ale na The Downward Spiral tomu tak rozhodně není. Dokonce i ta na první poslech nejjednodušší melodie v sobě ukrývá vrstvy komplexnosti. V Heresy je dokonce citován německý filosof Friedrich Nietzsche v momentě, kdy Trent křičí „God is dead“, což se ukazuje jako velice důležitý prvek celé nahrávky. Že by znak neschopného textaře? Ani omylem! Každý track je zde až pedantsky naplánován, aby zapadl do konceptu odsouzeného člověka, který se pohybuje po spirále až ke své smrti. Smysl pro nastávající hrozbu, kterou posluchač cítí, je naprosto dokonalý.

Mistrovský kousek

Jak už bylo řečeno, tento mistrovský kousek není pouze o Trentu Reznorovi. Jistě, jsou zde paralely s jeho životem, přesto je tento příběh o humanitě a naši sebedestruktivní povaze. Skrytá metafora alba nás odkazuje na falické ilustrace a zbraně a ukazuje nám způsob, jak může člověk dominovat pomocí násilí a sexu, než aby se raději zaměřil na jednotlivce. Přesto, že je The Downward Spiral rozmrzelá a vzteklá deska, každý se s ní může na určité úrovni ztotožnit. Možná si to neradi přiznáme, ale způsob, jakým jsme toto album dostali mezi další vrstvy populární kultury, hovoří hlasitěji než slova.

Tracklist:

01. Mr. Self Destruct

02. Piggy

03. Heresy

04. March Of The Pigs

05. Closer

06. Ruiner

07. The Becoming

08. I Do Not Want This

09. Big Man With A Gun

10. A Warm Place

11. Eraser

12. Reptile

13. The Downward Spiral

14. Hurt

NINE INCH NAILS: THE DOWNWARD SPIRAL - 1994

 

Vložil: Thomas Landers

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace