Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Gina Lollobrigida už hodila film za hlavu a dělá to, po čem vždy toužila. Sobota Pavla Přeučila

05.01.2019
Gina Lollobrigida už hodila film za hlavu a dělá to, po čem vždy toužila. Sobota Pavla Přeučila

Foto: Facebook

Popisek: Gina Lollobrigida se stala sexsymbolem 50. a 60. let

FOTO Seděli jsme před pár dny s jedním kamarádem a probírali se svými filmovými zážitky. Když jsem mu řekl, že v mládí jsem byl beznadějně zamilován do Giny Lollobrigidy, zarazil se a zeptal se mne: „Ona ještě žije“? To mne samozřejmě kapánek urazilo, ale na druhé straně jsem si uvědomil, že tahle drobná italská herečka, sexbomba a hvězda 50. a 60. let tak trochu vymizela lidem z paměti.

Je to možná tím, že pro bulvární tisk už není ve svých 91 letech tak zajímavá, jako dnešní stars, i když pro Italy je stále jednou z největších ikon filmu. V italské televizi jsou stále reprízovány její nejslavnější filmy a o vánočních svátcích jsme si ji i my mohli připomenout ve slavném filmu Fanfán Tulipán. Co vlastně La Lollo, Gina Bambina či Mona Lisa 20. století, jak jí přezdívali, dnes dělá a jak žije?

Nesmírně čilá dáma

Mohlo by se zdát, že se v posledních letech stáhla do ústraní, ale opak je pravdou. Je neustále aktivní zejména ve své charitativní činnosti, pořádá nejrůznější dobročinné akce a večírky, jejichž výtěžky putují zejména na výzkum kmenových buněk, zachraňujících život. Ostatně před pár lety rozprodala za pár stovek milionů svoji pověstnou sbírku šperků, které sbírala vlastně celý život a celý výtěžek putoval právě na výzkum kmenových buněk. Pozornost vzbudila na jaře loňského roku i svojí účastí v italské verzi pořadu StarDance, když hvězdy tančí. V současné době pracuje na dvou autobiografiích, z nichž jedna je fotografická. Zajímavé je, že je chce vydat nejdříve v Americe a v Rusku a až naposledy v Itálii.

Gina Lollobrigida se sochou, kterou sama vysochala, foto Facebook

Více než film ji lákalo umění

V řadě rozhovorů se herečka svěřuje, že film pro ni nikdy nebyl životním cílem. Vždycky prý tíhla spíše k fotografování, malování a sochařství. Když se jí nedávno novináři ptali, zda chce, aby si ji lidé pamatovali spíše jako herečku, sochařku nebo fotografku, odpověděla: „Bohužel mne znají jen jako herečku, která je vlastně mou součástí. Hlavně kvůli divákům, kteří žárlili na mé umělecké ambice, se mi nepodařilo uskutečnit řadu svých snů. Ale nelituji toho, pochopila jsem, že film je také umělecké dílo. Natočíte dobrý film a druhý den vás znají lidé na celém světě. V sochařství a malířství můžete být slavní nejdříve po 300 letech.“

Velká dámská sexytrojka

Gina Lollobrigida, Sophia Lorenová a Brigitte Bardotová, to byly tři symboly ženské sexuality v poválečné Evropě, které s velkou chutí dovážela i Amerika. Všechny tři superhvězdy samozřejmě uspěly i v Hollywoodu. Lollobrigidu proslavily hlavně filmy Fanfán Tulipán (1952), Chléb, láska a fantazie (1953) či Chléb, láska a žárlivost (1954). Stala se z ní nejlépe placená herečka Evropy a v mnohých anketách zvítězila také jako nejkrásnější žena světa. V Hollywoodu se jí ujal filmový režisér a producent Howard Hughes. Těžko říci, zda to bylo štěstí nebo smůla.

Hughes byl Ginou naprosto posedlý a prakticky ji uvěznil v losangeleském hotelu, z kterého směla vyjít pouze na natáčení. Navíc si vynutil smlouvu, která jí zakazovala točit filmy s jinou produkční společností v USA. Na druhé straně si díky Hughesovi zahrála po boku takových hollywoodských hvězd, jakými byli Errol Flynn, Rock Hudson a Frank Sinatra.

Gina Lollobrigida se snímkem rozhovoru, který vedla s Fidelem Castrem, foto Facebook

Gina jako úspěšná fotoreportérka

Ani během své úspěšné filmové kariéry nezanedbávala Lollobrigida své umělecké ambice. V sedmdesátých letech se prosadila jako uznávaná novinářka a hlavně fotoreportérka, která portrétovala řadu významných osobností. Před jejím objektivem pózovali papežové, prezidenti, členové královských rodin a významné osobnosti uměleckého i politického světa. K jejím největším úspěchům, který vzbudil doslova senzaci, patřil v roce 1974 rozhovor s kubánským vůdcem Fidelem Castrem, doprovázený jejími fotografiemi. Nějaký čas žila i v Kanadě, kam přesídlila hlavně kvůli daním, ale v roce 1999 se vrátila zpět do Itálie, a dokonce, sice neúspěšně, kandidovala do Evropského parlamentu.

Me Too? Jen snaha se zviditelnit

Rozporuplné reakce vzbudilo její veřejné vystoupení v televizi, kdy se vyjádřila k nastartované kampani Me Too. Prozradila, že se sice stala ve svém životě dokonce dvakrát obětí sexuálního násilí, ale neuznává ženy, které se odhodlají své nepříjemné zážitky zveřejnit i s jmény údajných násilníků až po desítkách let. „Připadá mi to, že mluvit o tom po tak dlouhé době je spíše snaha upoutat na sebe pozornost,“ pronesla natvrdo a dodala: „Je třeba sebrat odvahu a věc oznámit hned, ale ani já ji v sobě nenašla. Mlčela jsem, nic jsem neřekla.“ Poprvé se jí to prý stalo v 19 letech na začátku její filmové kariéry a šlo prý o známou osobnost, jejíž jméno však nikdy neprozradila.

Vánoční překvapení pro Ginu

Naposledy jsem viděl Ginu Lollobrigidu na filmových záběrech, pořízených Corriere TV před pár dny, o vánočních svátcích, kdy jí její přátelé připravili dokonalý vánoční dárek. Před její římskou vilu nechali nafoukat obrovské závěje umělého sněhu, a přestože byl slunný den a kolem zelená příroda, okolí domu vypadalo jako uprostřed kruté zimy. Aby byla vánoční nálada dokonalá, přijel před dům v husté sněhové vánici opravdový Babbo Natale, čili italský Santa Claus na saních a kamarád jí přivedl i oblíbeného koně. Televizní záběry obletěly celou Itálii a je škoda, že si jich nevšimla i některá z našich televizí, aby ukázala Ginu Lollobrigidu sice jako babičku, ale stále dámu, plnou života.

 

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace