Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bolestné tajemství Mary Poppins. Tajnosti slavných

18.12.2018
Bolestné tajemství Mary Poppins. Tajnosti slavných

Foto: Pinterest

Popisek: Původní Mary Poppins hrála Julie Andrews. A proslavila se tím po celém světě

FOTO V českých kinech tento týden ožije jeden z nejkrásnějších pohádkových příběhů pro děti, jaký kdy byl vytvořen, Mary Poppins. Vypráví o vychovatelce s magickými schopnostmi, kterou zná snad každý. Ale méně známé je, za jakých okolností tento knižní i filmový hit vznikl.

Autorka série příběhů o Marry Poppins, australská spisovatelka Pamela Lyndon Traversová, čerpala při psaní této kouzelné postavičky ze svého tragického dětství. A dramatické byly i okolnosti natáčení první filmové verze z roku 1964. Legendárního hitmakera Walta Disneyho totiž stálo mnoho let práce a trpělivosti, než svéráznou spisovatelku přesvědčil, aby souhlasila, že Mary Poppins bude zfilmovaná. A i když se mu to nakonec podařilo, Traversová nebyla s výsledkem příliš spokojená. Filmaři, kteří se snímku, ověnčeném šesti Oscary podíleli, se totiž dotkli mnoha citlivých míst v jejím životě.

 

 

Snímek ze 60 let staré Mary Poppins, foto Pinterest

Krutá inspirace z dětství?

I když to spisovatelka vždy popírala, jejíž životní příběh se až nápadně podobá ději sérii knížek o Mary Poppins. Narodila se v Austrálii, kde původně začínala jako herečka, ale od pětadvaceti let žila v Anglii, a proto se nelze divit, že ji mnozí považují za autorku anglickou. Její otec, jehož velmi milovala, pracoval jako bankovní úředník, ale problémy s alkoholem mu v práci působily nemalé potíže. Zemřel ve věku pouhých třiačtyřiceti let, pravděpodobně na tuberkulózu, a jeho smrt způsobila teprve sedmileté citlivé dívce doživotní trauma. V těžké situaci pomáhala rodině obětavá teta Helen, která se zřejmě stala inspirací k vytvoření postavy Mary Poppins. První kniha o kouzelné guvernantce s deštníkem vyšla v roce 1934 a pro autorku znamenala velký úspěch, a tak napsala ještě dalších šest pokračování. V jednom z mála rozhovorů, které kdy Traversová poskytla, se přiznala, že příběhy o báječné vychovatelce s magickými schopnostmi původně vytvořila pro své sestry.

 

Autorka se synem, foto Pinterest

Goodbye, Mary

O oblíbenou Mary Poppins se záhy začal zajímat i proslulý filmový producent Walt Disney a snažil se získat práva na její zfilmování. Jenže v případě P. L. Traversové narazil na velký odpor. Autorka totiž z duše nenáviděla jeho animované filmy, ještě jako novinářka sepsula Sněhurku a Disneyland považovala za odpornou fabriku na peníze. Trvalo patnáct let, než Disneymu ustoupila a traduje se, že ji nakonec oblomil svým příběhem z dětství. Podobně jako ona utrpěl trauma kvůli svému otci, jehož rovněž miloval. Natáčení filmu ovšem nebylo vůbec snadné, protože se Travesové nelíbil ani scénář, ani hudba. Svojí pověstnou tvrdohlavostí dosáhla zásadní změny, ale přesto se jí stejně finální podoba příliš nezamlouvala. Později ovšem názor změnila a přiznala, že samotný film je dobrý, nicméně nemá moc společného s jejími knihami. Rozhodla se, že s Mary Poppins skoncuje v knížce, nazvané Goodbye, Mary Poppins, ale dopisy od rozrušených dětí jí od tohoto záměru nakonec odradily.

 

Walt Disney se svými hvězdami, P. L. Travers a Julií Andrews. Tu mimochodem moc dobře známe jako královnu z populární série Deníků princezny...

Traversovou potkal v osobním životě ještě další zážitek, který by vydal na napínavý román či film. Nikdy se neprovdala a ve čtyřiceti letech adoptovala syna Camilla. Do svých sedmnácti let neměl potuchy o tom, že má jiné rodiče a dokonce bratra, dvojče. Toho později na vlastní pěst a k nelibosti slavné adoptivní matky vyhledal. Po smrti P. L. Traversové, která se dožila šestadevadesáti let, zemřel na následky pití, stejně jako její otec.

Vložil: Adéla Hofmanová